Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Mic circuit turistic spre Vest 7-8 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mariusbacan

mariusbacan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.10.2012
Va salut dragi calatori! Impreuna cu sotia mea, intentionez sa plec intr-un mini circuit de 7-8 zile catre Vest. Am un itinerariu in minte insa nu ma pot decide asupra noptilor de cazare, de aceea apelez la ajutorul vostru. Ma gandeam la urmatorul traseu: Bucuresti-Belgrad-Zagreb-Plitvice-Venezia-Verona-castelul Neuschwenstein-Munchen-Salzburg-Hallstat-Budapesta-Bucuresti. Din cate am observat cazarile in Venezia sunt foarte scumpe, tocmai de aceea ma gandeam sa stau in Mestre (nici aici nu este ieftin deloc). Prima noapte de cazare ma gandeam sa o rezerv pe langa Plitvice (in jur de 1000 km in prima zi) pentru ca a doua zi sa vizitez celebrul parc (4-5 ore alocate). Apoi sunt in ceata, ori sa rezerv 2 nopti la Mestre, ori sa economisesc ceva bani si sa innoptez undeva in zona litorala a Istriei(Croatia), iar a treia zi sa ajung in jur de 10 la Mestre pentru a avea vreo 10 ore la dispozitie pentru Venetia (stiu ca pare putin, dar eu am vazut Paris-ul in 20 de ore). A 4-a noapte ma gandesc sa o petrec undeva prin Bavaria (Fussen de exemplu, aproape de castelul Neuschwenstein) pentru ca apoi sa dormim undeva in regiunea Salzburg. Ce spuneti de acest traseu pe fuga? Aveti alte idei de cazare? Precizez faptul ca nu plec in circuit pentru conditiile de cazare (pot sa stau si la 1 stea) dar prefer sa beneficiez de curatenie, baie in camera si parcare gratuita. In camera decat o sa dormim si o sa facem un dus. In rest o sa stam plecati.

Multumim anticipat!

#2
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View Postmariusbacan, on 01 august 2015 - 16:09, said:

Va salut dragi calatori! Impreuna cu sotia mea, intentionez sa plec intr-un mini circuit de 7-8 zile catre Vest. Am un itinerariu in minte insa nu ma pot decide asupra noptilor de cazare, de aceea apelez la ajutorul vostru. Ma gandeam la urmatorul traseu: Bucuresti-Belgrad-Zagreb-Plitvice-Venezia-Verona-castelul Neuschwenstein-Munchen-Salzburg-Hallstat-Budapesta-Bucuresti. Din cate am observat cazarile in Venezia sunt foarte scumpe, tocmai de aceea ma gandeam sa stau in Mestre (nici aici nu este ieftin deloc). Prima noapte de cazare ma gandeam sa o rezerv pe langa Plitvice (in jur de 1000 km in prima zi) pentru ca a doua zi sa vizitez celebrul parc (4-5 ore alocate). Apoi sunt in ceata, ori sa rezerv 2 nopti la Mestre, ori sa economisesc ceva bani si sa innoptez undeva in zona litorala a Istriei(Croatia), iar a treia zi sa ajung in jur de 10 la Mestre pentru a avea vreo 10 ore la dispozitie pentru Venetia (stiu ca pare putin, dar eu am vazut Paris-ul in 20 de ore). A 4-a noapte ma gandesc sa o petrec undeva prin Bavaria (Fussen de exemplu, aproape de castelul Neuschwenstein) pentru ca apoi sa dormim undeva in regiunea Salzburg. Ce spuneti de acest traseu pe fuga? Aveti alte idei de cazare? Precizez faptul ca nu plec in circuit pentru conditiile de cazare (pot sa stau si la 1 stea) dar prefer sa beneficiez de curatenie, baie in camera si parcare gratuita. In camera decat o sa dormim si o sa facem un dus. In rest o sa stam plecati.

Multumim anticipat!
Sincer 4000 de km in 7-8 zile e cam mult;

Mai degraba te limitezi la Croatia si Muntenegru si le vezi pe indelete;

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Nop...e nerealist; excesiv de incarcat si o sa va alegeti doar cu oboseala; taie cam jumatate din traseu

#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ei da, ai vazut tu Parisul in 20 de ore...

Ce ti-e si cu obsesia asta a romanilor de a bifa cat mai multe obiective turistice, doar sa spuna ca au fost acolo..

Cica " pot sa stau si la o stea".. Pai asta e concediu? Suna mai degraba a goana pakistanezilor spre taramurile vestice alefagaduintei

Edited by Damascus77, 01 August 2015 - 16:39.


#5
LaFontaine

LaFontaine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.09.2014

View Postmariusbacan, on 01 august 2015 - 16:09, said:

Din cate am observat cazarile in Venezia sunt foarte scumpe, tocmai de aceea ma gandeam sa stau in Mestre (nici aici nu este ieftin deloc).
Noi cand am fost la Venetia am stat la un hotel mic din Malcontenta. E la vreo 15 km de Venetia. Masina a ramas parcata in fata hotelului, ajungeam la Venetia cu autobuzul. Oricum nu merita sa te duci cu masina in parcarea de la marginea Venetiei (este foarte scumpa parcarea) si peste tot prin Venetia te plimbi cu hidrobuzul. Cel mai convenabil autobuz il luam dimineata din Malcontenta pe la 7:20-7:40, iar ultimul autobuz catre Malcontenta (din Venetia) era pe la 23:45.

Quote

Prima noapte de cazare ma gandeam sa o rezerv pe langa Plitvice (in jur de 1000 km in prima zi) pentru ca a doua zi sa vizitez celebrul parc (4-5 ore alocate). Apoi sunt in ceata, ori sa rezerv 2 nopti la Mestre, ori sa economisesc ceva bani si sa innoptez undeva in zona litorala a Istriei(Croatia), iar a treia zi sa ajung in jur de 10 la Mestre pentru a avea vreo 10 ore la dispozitie pentru Venetia (stiu ca pare putin, dar eu am vazut Paris-ul in 20 de ore).
E foarte putin 10 ore pentru Venetia. Noi am avut o zi si jumatate pt. Venetia si nu ne-a ajuns. Ai mult de mers pe jos si multe curse de facut cu hidrobuzul.
Noi n-am facut traseul prin Croatia, ci prin Ungaria-Austria si la dus, si la intors. Prima noapte am dormit-o in Austria, pe langa Graz, in Alpii Carinthieni.

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am făcut 8900 km anul trecut în 21 de zile și am lălăit-o prin unele locuri, pare rezonabil ce vrea omul. Deși...

la Plitvice ia 2 nopți, una înainte și una după. Nu o să poți vizita tot așa, îți ia cam o zi întreagă toată plimbarea.

Eu anul trecut din Plitvice am plecat înspre orașul cu P pe la sud de parc, am vizitat și muzeul Tesla, după care am ieșit pe coastă la Karlobag și am mers turistic pe lângă mare înapoi înspre nord, că nu m-am dus în concediu să mă grăbesc pe autostradă peste tot. Posted Image Și Rijeka e faină... În zona orașului cu P nu prea ai ce căuta cazare din păcate în sezonul ăsta, e plin de nemți (anul trecut fix de 1 august era coloană de vreo 10 km de intrat în Croația, se spărsese conducta cu nemți în concediu) și m-aș mira să găsești ceva liber la scoruri acceptabile. De exemplu, HotelP ula era 110 euro / noapte camera care cu 3 ani înainte era 35 în semi-sezon. Dacă ești dispus să renunți la cazare cu vedere la mare, caută ceva pe lângă Motovun (recomand cu tot dragul cetatea), e fix în centrul Istriei, de aici poți lua un mic dejun cu trufe înainte să pleci spre Veneția care e la 3 ore de mers cu mașina (pe naționale prin Slovenia ca să nu iei vignetă pentru 10 km).

L.E. Am uitat să menționez că în Veneția am stat 3 zile (cu cazare la niște prieteni în Mestre), depinde ce și cât vrei să vezi. Doar așa să vezi de afară îți ia jumătate de zi, mergi până în capăt pe jos și vii cu vaporașul înapoi. Dacă vrei să vizitezi și Bienala și muzee îți ia mult mai mult.

Edited by AlexIP, 01 August 2015 - 16:41.


#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostAlexIP, on 01 august 2015 - 16:36, said:

pare rezonabil ce vrea omul.
Buc - Munich cam 3 zile dus 3 zile intors numai de mers...vezi ce mai ramane :)

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
3 zile dus pentru 16 ore de mers?

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostAlexIP, on 01 august 2015 - 16:36, said:

Eu am făcut 8900 km anul trecut în 21 de zile
Posted Image pai initiatorul n-a zis ca-i sofer pe TIR

View PostAlexIP, on 01 august 2015 - 16:45, said:

3 zile dus pentru 16 ore de mers?

Da...daca esti in concediu si nu sofer de tir cum am mai spus

Daca scopul tau e sa scoti timpi si atat se poate, dar ala nu-i concediu e altceva....nu vad de ce ti-ai chinui familia in halul asta

Edited by Octavian_SK, 01 August 2015 - 16:47.


#10
mariusbacan

mariusbacan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.10.2012
In Venetia vreau doar sa o vad asa pe dinafara, sa intru in San Marco si sa iau pulsul orasului pe stradute. La Plitvice nu mi-am propus sa stau mai mult de 5 ore inauntru. Cazare in regiunea Istria este la jumatate de pret fata de zona Mestre (in special in orasul cu P sau in zonele limitrofe orasului Rijeka.
Nu am mai multe zile la dispozitie si as vrea sa bifez cat mai multe. Daca iei un circuit cu autocarul de la vreo agentie e mai mare graba pe traseu.
Acum cativa ani am fost 5 nopti plecat pe traseul Bucuresti-Budapesta-Bratislava-Praga-Dresda-Viena-Budapesta-Bucuresti. Anul trecut am fost intr-un city break la Paris de doar 2 nopti. Asa ca stiu sa vizitez intr-un timp destul de scurt multe.

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmariusbacan, on 01 august 2015 - 16:47, said:

. Asa ca stiu sa vizitez intr-un timp destul de scurt multe.
K...go for it :)

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostOctavian_SK, on 01 august 2015 - 16:46, said:

Posted Image pai initiatorul n-a zis ca-i sofer pe TIR

Nici eu nu-s, dar vroiam să ajung în niște locuri, mai exact prin Portugalia. Singurele ture de călăreală auto au fost Veneția - Tarragona într-o zi și înapoi din Spania în Viena.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmariusbacan, on 01 august 2015 - 16:09, said:

(stiu ca pare putin, dar eu am vazut Paris-ul in 20 de ore).


UauuuuPosted Image Posted Image Posted Image
Pentru Paris nu-ti ajung 20 de ani.
In 20 de ore eventual il traversezi.

#14
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Initiatorul cred ca vrea ajutor pe circuitul acesta (sau putin schimbat) pentru numarul acesta de zile. Si daca e greu de facut e alegerea lui. Nu ar trebui noi  sa judecam daca e mult sau putin timp. Personal, cred ca poti renunta la Munchen si sa o iei spre Salzburg pe Kitzbuhel - Kaprun. Sunt niste zone nemaipomenite. Chiar poti sta 1 noapte aici.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlexIP, on 01 august 2015 - 16:36, said:

Eu am făcut 8900 km anul trecut în 21 de zile și am lălăit-o prin unele locuri, pare rezonabil ce vrea omul. Deși...


Si eu am facut anul trecut in decembrie aprox.20.0000 de km in 14 zile.Cu avionul, 10000 la dus si cam tot atat la intors.Posted Image Posted Image

Edited by adisz, 01 August 2015 - 17:01.


#16
mariusbacan

mariusbacan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.10.2012

View Postadisz, on 01 august 2015 - 16:56, said:


UauuuuPosted Image Posted Image Posted Image
Pentru Paris nu-ti ajung 20 de ani.
In 20 de ore eventual il traversezi.


Perfect de acord daca vrei sa surprinzi fiecare detaliu, ceea ce eu nu vreau. In timpul asta am vazut Notre Dame, Luvru (2 ore), am urcat in Turnul Eiffel, am vizitat Domul Invalizilor, am urcat la Sacre Coeur si am coborat spre Moulin Rouge + croaziera pe Sena + plimbat pe stradute si parcuri inclusiv Champs Elisse si Rue de Rivoli + ceva shopping.

#17
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Nu stiu cum se potriveste pe traseul tau, dar eu as sta o seara in Dubrovnik (e superb noaptea) si la fel o seara in Piran, Slovenia;

Dubrovnik

Piran

Ambele sunt superbe; (locatiile - cazarea e asa cautat ceva ieftin la repezeala);

#18
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Pentru venezia noi am stat la Mirano. Tot asa e un autobuz care duce direct, si circula din 20 in 20 de minute. Preturile la hoteluri sunt mai mult decat rezonabile. Nu trebuie neaparat sa stai in plitvice si a doua noapte, te poti duce la zagreb, rijeka sau chiar orasul cu P (am fost noi recent la o un apartament cu chicineta, superb)...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate