Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Convertire masina de spalat automata in semiautomata

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Masina de spalat stricata. Depanatorul: placa. Manualul de reparatie: contacte, blocator tambur, placa. Am renuntat la reparatie si am comandat deja alta.


Motorul functiona, apoi dadea eroarea. Cureaua, cuva ok. Asa mi-a venit idee unei masini semiautomate. Cu golirea cuvei gravitational. Detergent si apa  adaugate manual. Ideala pentru folosiri rare si fara pretentii. ca "La țară".


Singura problema:actionarea in siguranta a motorului.


Eticheta motorului.

Ce set
Motore universale
Mca 38/64 - 148/Ph1
15500 rpm 1.8 A 380W
220-240 V 50 60 Hz - cl F/F
Thermally protected





Daca am inteles corect, acest tip de motor se numeste "motor universal" si este comandat in masina de spalat de un variator de tensiune.


Exista o cale usoara pentru a-l pune la treaba la un rpm mic? (Strict spalare)

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Motorul are 3 regimuri, încet sens orar, încet sens antiorar și centrifugare, la care folosește altă bobină. Depinde și de construcție, există mai multe variante. Se poate proiecta un temporizator cu relee pt. inversarea sensului, însă mai ai nevoie de alte comenzi, admisie apă, pompă evacuare, etc. Probabil că un Arduino ar fi soluția optimă pt. un automat simplu.

Attached Files


Edited by mihaicozac, 01 August 2015 - 16:33.


#3
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015

View Postmihaicozac, on 01 august 2015 - 16:28, said:

Motorul are 3 regimuri, încet sens orar, încet sens antiorar şi centrifugare, la care foloseşte altă bobină.  Se poate proiecta un temporizator cu relee pt. inversarea sensului, însă mai ai nevoie de alte comenzi, admisie apă, pompă evacuare, etc. Probabil că un Arduino ar fi soluţia optimă pt. un automat simplu.
Nu ma intereseaza admisie, evacuare,  incalzire, schimbare sens. Un arduino pe langa dificultati, adauga complexitate si costuri, deci exclus.



Ma intereseaza strict "incet sens orar". Cum il pun in miscare fara sa il ard, sau sa imi infig ceva in cap? (Unii au murit incercand sa faca polizoare din motoare asemanatoare.)

Motor ca acesta.

Edited by kinghlaus, 01 August 2015 - 17:27.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ai în schema din postul meu schema de legătură a motorului, din câte se vede sunt 2 statoare pt. 2 viteze diferite iar prin inversarea rotorului se schimbă sensul.
Totuşi nu este indicată rotirea cuvei doar într-un sens şi permanent la spălare, rufele nu se vor impregna uniform şi se mai şi încâlcesc.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Te intereseaza o placa cu relee si interfata Centronics?
8 iesiri si 4 intrari.
Poti sa o legi la un laptop 386, programul il faci in QBasic.

#6
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015

View PostRazvan_N, on 01 august 2015 - 23:02, said:

Te intereseaza o placa cu relee si interfata Centronics?
8 iesiri si 4 intrari.
Poti sa o legi la un laptop 386, programul il faci in QBasic.

Voiam ceva simplu.
Da-mi totusi o cotatie pe pm cu mai multe informatii, pe partea de electronica. (incepator)



View Postmihaicozac, on 01 august 2015 - 21:12, said:

Ai în schema din postul meu schema de legătură a motorului, din câte se vede sunt 2 statoare pt. 2 viteze diferite iar prin inversarea rotorului se schimbă sensul.
Totuşi nu este indicată rotirea cuvei doar într-un sens şi permanent la spălare, rufele nu se vor impregna uniform şi se mai şi încâlcesc.
Iti multumesc!

O sa imi fac temele si vin cu intrebari concrete.


Pana atunci, recunosc am salivat la asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YdqBVTsJTZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate