Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Experienta mea Airbnb la Londra

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Abia m-am intors de la Londra si am de gand sa va povestesc despre experienta noastra cu Airbnb.
Poate multi dintre voi cunosc modelul, altii poate ca nu, insa va pot spune rapid ca este vorba despre un site foarte bine reglementat, in care persoanele private, isi pot inchiria proprietatile pentru perioade scurte sau medii de timp. Sistemul functioneaza excelent, deoarece nu lasa loc de inselaciuni sau tot felul de alte probleme. Site-ul actioneaza ca un cont escrow, iti incaseaza banii la rezervare, insa nu ii trimite in contul proprietatului, decat a doua zi dupa ce te-ai cazat. In acest interval, ai tot timpul sa refuzi afacerea, daca nu corespunde descrierii. Si uite asa, mergi la sigur sau cel putin noi am avut numai experiente placute pana in acest moment.  

Am folosit aceasta varianta si cred ca am facut cea mai buna alegere posibila. Plecand de la nevoia noastra de a simti aerul londonez, asa cum este el pentru locuitorii metropolei, ne-am gandit ca un "english cottage" ar fi o alegere interesanta. O sa vedeti in fotografii cam la ce ma refer, este una din acele casute lipite, pe care englezii le folosesc de sute de ani si sunt incantati sa detina una. Pretul unei astfel de case in zona noastra, este cam 600-700.000 lire. Zona buna, la zece minute de mers pe jos de Metro - Tooting Brodway Station. Pret pentru cinci nopti, comisionul site-lui inclus - 550 euro. Noi am folosit Wizzair si am apelat la  UBER pentru transport de la Luton Airport si ne-a costat cam mult - 96lire dus, 86lire intors. Un taxi ar fi costat ceva mai mult... Se poate folosi Heathrow cu cel mai mare succes, luati de acolo metroul si scapati de aceasta cheltuiala Posted Image

Aceasta casuta are o suprafata utila de vreo suta si ceva de mp, cu trei dormitoare sus, un grup sanitar, un living si bucatarie. In spate, mai exista o mica gradina si veranda inchisa, chestii care dau un farmec aparte locului. Am fost doua cupluri si am folosit doua din cele trei dormitoare, al trei-lea fiind rezervat proprietarului. Un singur lucru trebuie precizat, paturile sunt duble, insa nu asa de mari, deoarece nici camerele nu permit mai mult, daca sunteti oameni voluminosi, puteti avea o problema, noi nu am avut Posted Image insa acest lucru poate fi un inconvenient...

Pot sa va spun ca ne-a placut enorm... am prins toate zilele cu soare dimineata si am profitat din plin de gradina plina de flori, unde puteai sa-ti bei cafeaua pe o bancuta decenta. Apoi luam micul dejun, cat se poate de complet, poate chiar mai bine ca acasa. Am avut tot ce ne-a trebuit in bucatarie, absolut tot ce ai nevoie pentru gatit, inclusiv ingredientele Posted Image

O proprietate originala Airbnb, dispune de tot ce trebuie, pentru ca turistii se gospodaresc foarte bine, iar la plecare nu isi incarca sacul, ci lasa totul pentru urmatorii. Iti ramane doar sa completezi cu cateva chestii... spre exemplu, poti lua o sticla de ulei, daca nu mai este sau eventual oua. Noi am gasit in frigider si le-am mancat in prima dimineata, alaturi de gemuri, lapte cu cacao, cafea/nes (pe alese), carnati englezesti, branzeturi, cereale, biscuiti, prajituri, sucuri, bauturi de toate felurile si genurile, cateva legume, etc. Dupa noi au ramas o gramada de alte lucruri si asa se continua traditia Posted Image the airbnb way!

Urmatoarea minivacanta cu Airbnb - Istanbul,
speram sa ne simtim la fel de bine ca aici!

Cine nu are cont Airbnb, sa lase un mesaj pe privat, daca va trimit o invitatie,
avem impreuna cate 23 euro, bani de calatorii Posted Image

Raspund cu drag, oricaror intrebari vizavi de calatoria noastra, insa nu-mi cereti sa va dau datele de contact ale proprietarei. Pollyanna este o tipa cu totul deosebita si nu cred ca ar acccepta o rezervare in afara site-ului. Este vorba si de nevoia lor de securitate si prin aceasta metoda proprietarii isi reduc din riscuri, chiar daca si ei platesc un comision site-ului. Acum ca am inteles despre ce fel de om este vorba, regretam ca nu am gasit-o acasa, sa o cunoastem. Exista optiunea de a locui impreuna cu ea, daca este in oras si de aici vin niste avantaje frumoase, pentru ca airbnb este si despre oameni, este minunat sa gasesti peste tot oameni cu suflet deschis, sa inveti de la ei sau sa fii ajutat de acestia. Ea are o politica, in care spune ca atunci cand este acasa, primele doua zile turistii sunt tratati regeste, ea gateste si deserveste fara rezerve in aceasta perioada Posted Image) misto, nu?!

Era sa inchid, fara sa spun cateva lucruri despre aceasta doamna Pollyanna si era pacat... Ea lucreaza in majoritatea timpului in afara UK, fiind specializata in ajutrare copiilor cu nevoi speciale. Casa ei este o adevarata colectie de obiecte cu valoare culturala extraordinara. Se vede ca a calatorit peste tot si iubeste in deosebi Africa si oamenii ei. Sa nu uit de carti, cine le iubeste, o sa se linga pe degete. Cred totusi ca cei mai fericiti vor fi cei care iubesc muzica sau chiar stiu sa o cante. Aveti aci un pian, chitara si o gramada de alte instrumente africane si nu numai...

Vacante placute!

Attached File  IMG_4188.JPG   324.56K   113 downloadsAttached File  IMG_4201.JPG   190.06K   112 downloadsAttached File  IMG_4202.JPG   174.19K   111 downloadsAttached File  IMG_4203.JPG   197.12K   108 downloadsAttached File  IMG_4204.JPG   459.35K   111 downloadsAttached File  IMG_4205.JPG   426K   106 downloadsAttached File  IMG_4206.JPG   381.37K   109 downloadsAttached File  IMG_4213.JPG   332.19K   114 downloadsAttached File  IMG_4214.JPG   288.38K   116 downloadsAttached File  IMG_4215.JPG   308.68K   111 downloadsAttached File  IMG_4224.JPG   379.2K   111 downloadsAttached File  IMG_4226.JPG   652.26K   101 downloadsAttached File  IMG_4227.JPG   569.56K   101 downloadsAttached File  IMG-20150729-WA0002.jpg   76.3K   95 downloadsAttached File  IMG_4878.JPG   824.26K   108 downloadsAttached File  IMG_4635.JPG   215.32K   110 downloadsAttached File  IMG_4637.JPG   420.24K   105 downloadsAttached File  IMG_4629.JPG   536.64K   87 downloadsAttached File  IMG_4879.JPG   247.76K   79 downloadsAttached File  IMG_4882.jpg   327.87K   79 downloadsAttached File  IMG_4885.JPG   430.13K   76 downloads

Scuze pentru acele poze care sunt postate invers, nu mai stau acum sa le incarc iarasi...

#2
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Eu nu am inteles o chestie la conceptul Airbnb.

Daca proprietarul e plecat. Tu faci rezervarea. Si ai ajuns.

Cheile?

Sunt ascunse clasic sub un pres, ti le preda un reprezentant, o vecina, ai incuietoare cu wifi, cum?

Edited by kinghlaus, 01 August 2015 - 15:04.


#3
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Airbnb pentru hotelieri este ca Uber pentru taxiuri,concurenta neloiala. Macar clientii sa iasa castigati, dar nici asta nu se intampla neaparat.

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Nu prea te inteleg... dezvolta putin

Nu faza cu concurenta, cealalta...

View Postkinghlaus, on 01 august 2015 - 15:03, said:

Eu nu am inteles o chestie la conceptul Airbnb.

Daca proprietarul e plecat. Tu faci rezervarea. Si ai ajuns.

Cheile?

Sunt ascunse clasic sub un pres, ti le preda un reprezentant, o vecina, ai incuietoare cu wifi, cum?

Pai da,
de aceasta data au fost sub un ghiveci cu flori la intrare, iar la plecare le-am bagat in casa prin spatiul dedicat postei... nu imi vine acum cum se cheama.

Exista un card la intrare, pe masa langa o sticla de vin (vin spumos de aceasta data, pe care fetele l-au placut) sau suc, ceva de baut de regula :)... in care se detaliaza si despre wifi si incalzire, aragaz, etc. prea simplu!

Trebuie sa mai stiti ca toata aceasta treaba cu airbnb este garantata si de review-uri. Iar noi suntem oameni care sunt fericiti, acolo unde alti treizeci de clienti au dat nota zece, CLAR!

Edited by floraur, 01 August 2015 - 15:29.


#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu mai bine couchsurfing care e gratuit?

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postfloraur, on 01 august 2015 - 15:30, said:

Trebuie sa mai stiti ca toata aceasta treaba cu airbnb este garantata si de review-uri. Iar noi suntem oameni care sunt fericiti, acolo unde alti treizeci de clienti au dat nota zece, CLAR!
Why You Really Can’t Trust Airbnb Reviews At All

Si review-ul tau este exagerat de exuberant, fata de ce se vede in poze.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Da, am citit treaba asta...
in aceasta linie nu trebuie crezut nici acest review pe care l-am facut eu, nu?

adica,
ce este exuberant...?!
Fii atent la ce spui, lucrurile care-mi plac mie, nu sunt neaparat cele mai frumoase lucruri din lume si nu este neaparat sa fie idealul tau despre viata sau frumos. Suntem diferiti si asta este ok, mie imi plac lucrurile clasice, nu caut neaparat stilul modern. Eu am cautat o casa veche tipic englezeasca, functionala...fara pretentii de vila, mare atentie!!!

Cand am fost la Dubai, am vrut ceva intr-un zgarie nori si asta am avut...

Edited by floraur, 01 August 2015 - 17:15.


#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pe scurt, raportandu-ma la gustul meu, fireste, casa arata modesta spre naspa.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
treaba ta...
gusturile nu se discuta, din cate stiu eu, dar aici este vorba de putina eleganta, asta ori o ai, ori nu...

Edited by floraur, 01 August 2015 - 17:48.


#10
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View Postbladhaund, on 01 august 2015 - 17:46, said:

Pe scurt, raportandu-ma la gustul meu, fireste, casa arata modesta spre naspa.
Becali, nu iti place cum e pozitionat televizorul?

#11
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
mie airbnb mi-a fost util sa gasesc o cazare foarte ok in szeged, ungaria, dupa ce terminasem mai toate optiunile posibile pe site-urile clasice. Trebuia sa stau o luna deci hotelul nu era o optiune. Faptul ca am putut schimba mesaje cu gazda a fost foarte ok si am putut negocia pretul la apartament. Daca ai suficienta incredere in proprietar, putin tupeu si o doza de risc poti incerca sa aranjezi direct cu gazda si sa stabilesti sa inchiriezi fara sa mai platesti comisionul airbnb, dar esti pe cont propriu cu banii, in sensul ca nu mai ai nici o garantie. Poti face in schimb un contract pe scurta perioada care stai acolo sa spui ca ai o hartie la mana in caz de ceva. Dar de iti cere cumva vreun avans trebuie sa fii dispus sa il risti.

Daca isi cauta cineva cazare ok pentru Szeged, Ungaria puteti sa imi lasati un mesaj si va dau datele de contact, chiar am fost foarte multumit de conditii si gazda.

Eu cel putin am fost oarecum nevoit sa ocolesc sistemul airbnb si am ales varianta mai cu risc, dar in loc sa platesc 700E am negociat la 500E in plin centru si am dat un avans de 10%. Pentru faza asta ca sa nu mai platesc inca pe atata comision la banca am mers cu Western Union, se poate si cu Money Gram sau alt sistem din acesta ieftin de trimis bani, pe mine m-a ajuns 40 de lei, fata de 200 si ceva pe la banci.

De asemenea m-am bazat oarecum pe review-uri si a fost ok cu ce spuneau cei de acolo. Oricum nu prea aveam alte variante.

PS. Transportul respectiv cu Uber de la Luton pana in londra e cam scump. E drept ca nu am mai fost de 3 ani in Londra, dar ultimele dati am ales varianta shuttle aeroport gara luton (pe atunci 1lira) Gara luton-Gara Kings Cross Londra (10 lire pe atunci) si din kings Cross metrou spre destinatia unde vroiam sa ajung (maxim 9 lire pentru un free pass pe 1 zi zonele 1-8). Un total de 40 de lire dus intors de persoana. Daca cumva preturile spuse de tine sunt pentru 4 persoane, atunci pare a fi ok, tinand cont ca te-a lasat fix in fata casei si nu ai pierdut timp cu bagaje si plimbat "aiurea".

Edited by t-balt, 10 September 2015 - 17:02.


#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Eu nu subt de acord sa ocolesc site-ul... una pentru ca am o problema de moralitate, apoi nu am chef sa ma risc aiurea...

#13
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Si noi am folosit Airbnb in Ljubljana si in  Normandia si am fost extrem de incantati de ceea ce am primit. Apartamente mari, spatioase, foarte curate, in zone bune, la un pret decent. Proprietarii de fiecare data foarte politicosi, dispusi sa ajute si sa iti faca sederea cat mai placuta.
In mod sigur vom mai folosi airbnb.

PS: cineva zicea de couchsurfing care e gratis. La airbnb ai posibilitatea de a inchiria o proprietate intreaga fara sa ai proprietarul pe cap. Ceea ce nu e posibil la couchsurfing. Personal nu as imparti niciodata proprietatea inchiriata pt vacanta cu altcineva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate