Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Este recomandat asigurare de sanatate in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012
Vazand starea spitaleros din Romania, ma intreb daca cineva are curaj sa se trateze acolo. Asadar, este recomandata asigurare de sanatate, sau lumea exagereaza?

Acum cateva saptamani, mama unei prietene ale mamei mele a facut septicemie, parintii fiind asa saraci incat nu are bani nici sa-i dea in judecata pe doctori. Precizez ca acea femeie a murit deja.

M-am uitat la medlife dar nu stiu cum sa fac o cotatie cu ei.

#2
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Cine are bani se trateaza la clinici private in strainatate sau in tara..cine nu are poate pati ca femeia despre care vorbesti.

#3
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Nu este recomandabil, ai sa vezi rapid ce nenorociti sunt si in spitalele private... banii ti-i iau cu toate mainile, cand e de dat te dau afara, brusc devii neasigurabil.
Iar septicemia... nu e obligatoriu nici culpa medicala nici infectie intra-spitaliceasca... si se face si in vest, si la privat.

Cea mai buna solutie pt oricine e sarac e sa munceasca legal in afara, in functie de stat (in Germania daca unul din soti lucreaza e asigurat si celalalt), cel putin ca membri UE... si nivelul e incomparabil
Chiar cunosc multi pt care sist de sanatate si de educatie au atarnat greu in favoarea deciziei de emigrare, in masura in care financiar nu erau prea incantati...

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcaballero, on 01 august 2015 - 14:24, said:

mama unei prietene ale mamei mele a facut septicemie, ...
femeie a murit deja.
Septicemia, in limbaj medical MSOF, e extrem de grava si duce la deces in majoritatea cazurilor, inclusiv in tarile vestice.

#5
caballero

caballero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.01.2012

View PostKarhu, on 01 august 2015 - 15:03, said:

Septicemia, in limbaj medical MSOF, e extrem de grava si duce la deces in majoritatea cazurilor, inclusiv in tarile vestice.

Bineinteles, dar daca spitalele ar fi mai ingrijite nu s-ar intampla, zic si eu, na.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postcaballero, on 01 august 2015 - 15:49, said:

Bineinteles, dar daca spitalele ar fi mai ingrijite nu s-ar intampla, zic si eu, na.
E bine sa scoti vorbe despre ce stii, altfel o iei pe aratura si rade lumea de tine...
Da, fa o asigurare, asa face orice om care se duce intr-o alta tara.

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostHedonist, on 01 august 2015 - 14:58, said:

Nu este recomandabil, ai sa vezi rapid ce nenorociti sunt si in spitalele private... banii ti-i iau cu toate mainile, cand e de dat te dau afara, brusc devii neasigurabil.
Iar septicemia... nu e obligatoriu nici culpa medicala nici infectie intra-spitaliceasca... si se face si in vest, si la privat.

Cea mai buna solutie pt oricine e sarac e sa munceasca legal in afara, in functie de stat (in Germania daca unul din soti lucreaza e asigurat si celalalt), cel putin ca membri UE... si nivelul e incomparabil
Chiar cunosc multi pt care sist de sanatate si de educatie au atarnat greu in favoarea deciziei de emigrare, in masura in care financiar nu erau prea incantati...
Multe clinici private..daca nu aproape toate nu prea au camera de urgente...asa ca daca ai o peritonita in weekend sau noaptea la ora 2,nu prea te ajuta cu nimic asigurarea aia privata.
Toata treaba e,daca toti banii care se trag pentru asigurarea de stat sa fie bagati exclusiv in spitale si sa nu mai fie atatia doctori jepcari...atunci sistemu ar merge brici.

Edited by I2O, 02 August 2015 - 11:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate