Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Bsod de la fbl la th = adio licenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Marinedward

Marinedward

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 20.07.2009
Multe probleme ca de obicei.
Dupa cum spuneam si mai sus, toata lumea care a avut insider preview se pare ca a ramas cu Windows-ul gratis, mai putin eu.
Dupa upgrade-ul la 10240 am primit bsod (mersi mult microsoft cu m mic) si am fost nevoit sa reinstalez window.

Frumoasa surpriza am avut cand am vazut ca windows nu se mai poate activa, motivul fiind ca licenta de insider a fost blocata pentru the grand lansare a lui Windows 10, The best windows ever conform lui microsoft.
Uite asa toata lumea are windows gratis mai putin eu.

Toate bune si frumoase, caut in disperare o metoda de a activa din nou windows din motiv de il aveam deja activat inainte de bsod, deschid aplicatia contact support si incerc sa vorbesc cu cineva.
Imi raspunde un domn pe nume "Koreena C", ii explic omului tot ce am spus mai sus, iar el imi spune ca nu ma poate ajuta cu asa ceva pentru ca nu este in puterea lui (atunci ce mai cauti la support?) desii in aplicatia support scria clar ajutor pentru windows -> activare dar sa lasam asta, ma trimite pe Microsoft HelpDesk undeva sa vorbesc cu un "expert" microsoft care sa ma ajute cu activarea.

Intru pe site si astept nu mai putin de 8 ore pana se face legatura cu un "expert", motivul acela banal dar la care nu mai poti sa comentezi nimic "Sunt si altii la rand".
Dar "expertul" se pare ca defapt nu ma poate ajuta nici el, imi spune ca activarea lui windows 10 nu este in puterea lui, desii atentie, domnul (sau doamna nu sunt sigur) Koreena C a spus clar ca el ma poate ajuta.
Asadar imi trimite un link catre forumul Insider microsoft care evident nu functioneaza: "Something went wrong and we can't sign you in right now. Please try again later."

Astea fiind spuse, raman cu un Windows 10 neactivat si cu o parere oribila despre expertii de la microsoft.
Pana acum am crezut ca supportul Steam este jalnic dar din pacate am gasit altul mult mai jalnic.

Spoiler

Edited by Marinedward, 01 August 2015 - 02:23.


#2
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
treci pe linux

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
De ce ai reinstalat windows cand puteai sa ii dai sa se reinstaleze din el, singur?
Si eu am primit bsod de la alcohol si am fost nevoit sa ii dau o asa reinstalare, dar a mers keya care am bagat-o initial. Nu aveam facut niciun back-up..

#4
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Microsoft nu acorda support pentru software detinut fara licenta. Intrarile in Programul Windows Insider Preview s-au incheiat deci licentiere nu se mai acorda, Ca ai avut si ai pierdut-o nu prea ai ce sa le reprosezi.
Ca alti are gratis si tu nai, ramai la vorba presedintelui Johannis: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8X8NmgD6gAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La orice upgrade important si cu risc, toata lumea recomanda un back-up inainte. Eu mi-am facut deja la W7 si astept instalarea W10.

Edited by yetiro, 01 August 2015 - 07:07.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMarinedward, on 01 august 2015 - 02:16, said:

Astea fiind spuse, raman cu un Windows 10 neactivat si cu o parere oribila despre expertii de la microsoft.
Pana acum am crezut ca supportul Steam este jalnic dar din pacate am gasit altul mult mai jalnic.
Cred ca esti extrem, extrem de naiv daca credeai ca Microsoft ofera suport celor ce detin Windows fara licenta. Multumeste-te ca macar ai putut folosi W10 pana acum.

#6
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Și că nu ai fost săltat (încă) pentru furt, ceea ce mi se pare perfect normal.

#7
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Ce-ați devenit peste noapte atât de licențiați și justițiari :)
Bietul om avea si el speranța in continuarea licenței cu contul de insider, așa cum Microsoft a promis , iar voi gata sa-l executați ca pe o căpetenie a piraților.

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nu inteleg ce va mananca sa instalati W10 asa de repede .... si de ce nu aveti timp sa treaca cateva luni.
Chiar nu inteleg de ce sunteti asa grabiti.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine stie ce software incompatibil ai instalat tu sau ce probleme hardware are computerul tau, daca sistemul de fisiere a fost atat de afectat incat sa nu poti rezolva prin restore, refresh sau reset...

De la Insider Preview nu poti obtine RTM-ul decat prin upgrade, nu prin clean install, iar drept legal de utilizare il au doar detinatorii unei licente de Windows 7 si Windows 8.1. Daca detii o astfel de licenta, atunci poti face upgrade la Windows 10: http://www.microsoft...nload/windows10
Daca nu detii nicio licenta, atunci nu ai niciun drept. Microsoft nu iti va oferi suport pentru activarea ilegala a lui Windows 10.

Programul Windows Insider a fost momentan suspendat si cheile invalidate. Daca nu parasesti programul, atunci vei putea instala si utiliza noi preview-uri atunci cand vor deveni disponibile.

Despre toate acestea s-a mai discutat la topicul dedicat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate