Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

RMN cranio cerebral

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Buna seara!
Am facut un RMN cranio cerebral nativ si as dori daca se poate sa imi explicati ce semnifica cele scrise in buletinul de examinare.O sa merg si la medicul meu neurolog,insa asta va dura cu siguranta destul de mult deoarece este greu sa obtii o programare in timp scurt si nu am rabdare pana atunci.Analizele uzuale sunt in regula,mai putin sideremia=49 si faptul ca sunt tahicardica.Multumesc!

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai si concluziile acolo. Esti 'normala'.

#3
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Ce simptome te-a facut sa faci acest RMN sau ce boala ?
Ce varsta ai ?
Ar putea fi vorba chiar si de Scleroza Multipla, acea microleziune demielinizanta. Dar diagnosticul se pune in context clinic.

Edited by seck, 31 July 2015 - 21:53.


#4
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Multumesc pentru raspunsuri.Eu am 25 de ani insa de vreo 6-7 ani am inceput sa umblu numai prin spitale.Nu am fost niciodata un copil bolnavicios,totul a aparut relativ brusc.Simptomele sunt destul de ciudate in sensul ca par sa nu aibe legatura intre ele.Intial aveam doar episoade de palpitatii si ameteli de cateva ori pe an,apoi in ultimii 2 au inceput sa fie foarte dese,aproape zilnice in unele perioade.De jumatate de an am probleme si cu stomacul,in ideea ca orice regim alimentar as urma si orice tratament medicamentos as lua,nu scap de acumularea de mult aer in stomac si ma innec cu solidele foarte des,ca si cum as aspira mancarea in loc sa o inghit.Tot cam de jumatate de an am o stare generala proasta si ma simt mereu slabita iar daca stau in picioare ma apuca o senzatie de voma si ameteala puternica.Am avut in ultimele 2 luni amorteli la maini,picioare si obraji si un moment in care mi-am pierdut vederea pentru cateva secunde,se facuse totul neclar apoape gri.Nu am lesinat niciodata,tot timpul am ramas constienta.Am facut endoscopie,monitorizare holter si analize uzuale la sange,iar acum am primit si trimiterea la neurolog care mi-a recomandat sa fac un rmn.Nu a vrut sa imi spuna ce anume banuieste ca am pana nu vedea rezultatele.Eu sper sa nu fie vorba de scleroza multipla...ideea e ca am obosit sa ma simt asa rau zilnic si pe an ce trece parca se agraveaza simptomele sau chiar apar unele noi.Nu mai zic ca in primii 2 ani toata lumea imi zicea ca am atacuri de panica,apoi s-au convins ca nu e cazul.Pe net mi-e si frica sa caut ce am ca gasesc toate bolile din lume cu simptome ca al mele :D

#5
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Este destul de clar ca simptomele tale sunt din cauza acelei microleziuni.
Sunt mai afectiuni care pot da acea microleziune: de la bolile autoimune ( Scleroza Multipla), sechele AVC si pana la unele boli infectioase.
Ai facut analize de boli infectioase  ? in special Lyme ?

Important este sa se stabileasca cauza acelei microleziuni pentru a se putea incepe tratamentul.

#6
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Nu am facut nici o analiza la sange mai speciala,doar hemleucograma completa,fibrinogen,creatinina...si asa abia mi-a dat medicul trimitere pentru ele,de cate ori mergeam la el imi spunea sa beau ceai de tei si sa stau linistita ca nu am nimic la 25 de ani.Eu sunt de acord ca poate sansele sa am vreo boala sunt mai mici decat la persoanele in varsta si ca ideal e ca o persoana tanara sa fie sanatoasa...dar cand ma plang de atatia ani si totul se agraveaza,e clar ca ceva tot este in neregula.Analiza pentru lyme o pot face si fara trimitere de la medic?
Sper ca nu pun o intrebare stupida,microleziunea aceea se poate repara daca iau vreun tratament?Stiam (poate ma insel) ca odata distrusa teaca de mielina nu se mai reface si imi e frica sa u raman permanent cu starile astea urate.

#7
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Pentru multi doctori:

tanar = ipohondru


Sper sa te faci bine si sa ne spui ce ai facut.

#8
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

View Postkinghlaus, on 31 iulie 2015 - 22:36, said:

Pentru multi doctori:

tanar = ipohondru


Sper sa te faci bine si sa ne spui ce ai facut.

Multumesc mult pentru urare,offf si eu  tot sper de ceva timp sa imi revin odata, numai ca nu reusesc sa ii dau de cap si ma enerveaza enorm ca nu stiu ce am ca sa pot incepe sa tratez :( e greu si cu sistemul din Romania.Bani putini pentru medici,bani putini pentru investigatii....o mie de hartoage ca sa iti faca si medicul o analiza,ii inteleg si pe ei ca nu mai au rabdare uneori.

#9
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postzts13, on 31 iulie 2015 - 22:29, said:

Nu am facut nici o analiza la sange mai speciala,doar hemleucograma completa,fibrinogen,creatinina...si asa abia mi-a dat medicul trimitere pentru ele,de cate ori mergeam la el imi spunea sa beau ceai de tei si sa stau linistita ca nu am nimic la 25 de ani.Eu sunt de acord ca poate sansele sa am vreo boala sunt mai mici decat la persoanele in varsta si ca ideal e ca o persoana tanara sa fie sanatoasa...dar cand ma plang de atatia ani si totul se agraveaza,e clar ca ceva tot este in neregula.Analiza pentru lyme o pot face si fara trimitere de la medic?
Printre analizele alea este si CRP ( Proteina C reactiva )? Ar trebui sa arate daca e vorba de vreo infectia.
Nu e nevoie sa faci analiza pentru Borrelia , mergi cu RMN la medicul neurolog si acesta iti va spune daca este nevoie........ oricum acum ar trebui sa iti spuna de ce diagnostic esti suspecta.

View Postzts13, on 31 iulie 2015 - 22:29, said:

Sper ca nu pun o intrebare stupida,microleziunea aceea se poate repara daca iau vreun tratament?Stiam (poate ma insel) ca odata distrusa teaca de mielina nu se mai reface si imi e frica sa u raman permanent cu starile astea urate.
Teaca odata distrusa nu se poate reface. Insa exista tratament in ameliorarea simptomelor.
Dar in principal trebuie stabilita cauza , pentru a se interveni acolo cu tratament.
Vitamina B12 ti-au facut la analize ?

#10
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

View Postseck, on 31 iulie 2015 - 22:54, said:

Printre analizele alea este si CRP ( Proteina C reactiva )? Ar trebui sa arate daca e vorba de vreo infectia.
Nu e nevoie sa faci analiza pentru Borrelia , mergi cu RMN la medicul neurolog si acesta iti va spune daca este nevoie........ oricum acum ar trebui sa iti spuna de ce diagnostic esti suspecta.

Teaca odata distrusa nu se poate reface. Insa exista tratament in ameliorarea simptomelor.
Dar in principal trebuie stabilita cauza , pentru a se interveni acolo cu tratament.
Vitamina B12 ti-au facut la analize ?

Nu am facut analize pentru proteina C reactiva si nici pentru vitamina B.Am facut doar Hemoleucograma completa,fibrinogen,acid uric seric,creatinina serica,glicemie,sideremie,tgo,tgp,uree serica,albumina,alpha 1,alpha2,beta1,beta2,gamma si raport A/G.Toate astea au iesit in limite normale atat in decembie 2014 cat si saptamana trecuta cand mi le-au facut pentru RMN.

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Buna! Ti-am trimis un PM, nu te mai lasa pe mana medicilor din industria medicamentelor alopate (otrava cu acte in regula).

Stai linistita ca esti sanatoasa, nu-ti mai face atatea griji inutile ca nu faci decat sa intretii senzatiile, teama si friica.

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Analize peste analize, dar nimeni nu intreba despre mediul in care traieste , ce activitati are, ce sport face, ce inaltime, greutate, ce fel de persoana este , in ce mediu social este, cum sta cu prietenii, viata sociala, etc...  si multi alti factori care te trimit mai degraba la psiholog decat la analize.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postzts13, on 31 iulie 2015 - 22:29, said:

Nu am facut nici o analiza la sange mai speciala,doar hemleucograma completa,fibrinogen,creatinina...si asa abia mi-a dat medicul trimitere pentru ele,de cate ori mergeam la el imi spunea sa beau ceai de tei si sa stau linistita ca nu am nimic la 25 de ani.Eu sunt de acord ca poate sansele sa am vreo boala sunt mai mici decat la persoanele in varsta si ca ideal e ca o persoana tanara sa fie sanatoasa...dar cand ma plang de atatia ani si totul se agraveaza,e clar ca ceva tot este in neregula.Analiza pentru lyme o pot face si fara trimitere de la medic?
Sper ca nu pun o intrebare stupida,microleziunea aceea se poate repara daca iau vreun tratament?Stiam (poate ma insel) ca odata distrusa teaca de mielina nu se mai reface si imi e frica sa u raman permanent cu starile astea urate.
Ar cam trebui sa schimbi medicu.

#14
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Am 1,67m si 47 kg.Desi poate parea ca sunt foarte slaba,nu este cazul,am oasele usoare si nici nu sunt musculoasa.Am fost si sunt o persoana foarte vesela si sociabila,imi place sa comunic si tot timpul fac pe "psihologul" printre prieteni deoarece lor le place sa discute cu mine...chiar ii ascult si incerc sa ii ajut cand au nevoie.Sport nu pot spune ca fac in mod exceptional,plimbari in parc si cu bicicleta,mai rar in ultimele luni pentru ca nu mai am energie si ma simt rau daca stau in picioare.Nu am avut nici un eveniment care sa ma sperie sau intristeze.Stresata nu am fost niciodata in legatura cu examenele sau la munca,poate mici griji dar nimic iesit din comun.Nu beau alcool,cafea,bauturi energizante,cola si nici nu fumez.Ca si situatie materiala consider ca sunt ok,nu pot spune ca imi fac griji in legatura cu banii,nu pentru ca sunt bogata,ci pentru ca imi  ajunge ce am.Locul de munca este unul nu foarte stresant,sunt asistenta in cadrul unui proiect european,lucrez pe laptop undeva la 3 ore pe zi si restul stau cu nasul in bibliorafturi cu acte.Am discutat in primii ani cu un psiholog pentru ca logic toata lumea credea in prima faza ca am atacuri de panica.Psihologul a spus ca nu am atacuri de panica si ca nu are de ce sa imi dea tratament medicamentos.E un psiholog bun la care a fost si un amic de al meu si lui de ex. i-a prescris un tratament,deci nu cred ca m-a tratat superficial.Eu stiu ca unele afectiuni,poate chiar minore sunt dificil de diagnosticat si pot da simptome urate,e normal ca medicii sa se gandeasca la cele mai uzuale boli si cand vad ca analizele ies ok sa creada ca automat sigur sunt sanatoasa.Eu tot sper sa fie vreo lipsa de un mineral...o vitamina...ceva usor de tratat.Probabil trebuia sa fie un dr House prin Bucuresti ca sa imi dea si mie de cap Posted Image)

View PostI2O, on 01 august 2015 - 07:49, said:

Ar cam trebui sa schimbi medicu.
Daca as stii un medic mai bun,maine m-as schimba.Dar sa plec de la cel actual si sa dau peste cineva la fel...

Edited by zts13, 01 August 2015 - 14:00.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postzts13, on 01 august 2015 - 13:52, said:

Am 1,67m si 47 kg.Desi poate parea ca sunt foarte slaba,nu este cazul,am oasele usoare si nici nu sunt musculoasa.Am fost si sunt o persoana foarte vesela si sociabila,imi place sa comunic si tot timpul fac pe "psihologul" printre prieteni deoarece lor le place sa discute cu mine...chiar ii ascult si incerc sa ii ajut cand au nevoie.Sport nu pot spune ca fac in mod exceptional,plimbari in parc si cu bicicleta,mai rar in ultimele luni pentru ca nu mai am energie si ma simt rau daca stau in picioare.Nu am avut nici un eveniment care sa ma sperie sau intristeze.Stresata nu am fost niciodata in legatura cu examenele sau la munca,poate mici griji dar nimic iesit din comun.Nu beau alcool,cafea,bauturi energizante,cola si nici nu fumez.Ca si situatie materiala consider ca sunt ok,nu pot spune ca imi fac griji in legatura cu banii,nu pentru ca sunt bogata,ci pentru ca imi  ajunge ce am.Locul de munca este unul nu foarte stresant,sunt asistenta in cadrul unui proiect european,lucrez pe laptop undeva la 3 ore pe zi si restul stau cu nasul in bibliorafturi cu acte.Am discutat in primii ani cu un psiholog pentru ca logic toata lumea credea in prima faza ca am atacuri de panica.Psihologul a spus ca nu am atacuri de panica si ca nu are de ce sa imi dea tratament medicamentos.E un psiholog bun la care a fost si un amic de al meu si lui de ex. i-a prescris un tratament,deci nu cred ca m-a tratat superficial.Eu stiu ca unele afectiuni,poate chiar minore sunt dificil de diagnosticat si pot da simptome urate,e normal ca medicii sa se gandeasca la cele mai uzuale boli si cand vad ca analizele ies ok sa creada ca automat sigur sunt sanatoasa.Eu tot sper sa fie vreo lipsa de un mineral...o vitamina...ceva usor de tratat.Probabil trebuia sa fie un dr House prin Bucuresti ca sa imi dea si mie de cap Posted Image)


Daca as stii un medic mai bun,maine m-as schimba.Dar sa plec de la cel actual si sa dau peste cineva la fel...
Daca in tot Bucurestiu ala nu gasesti un doctor bun...
Incearca sa mergi la un profesor doctor....incearca sa ajungi chiar la Danaila daca poti sau la unu din echipa lui....

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dr House nu e bun exemplu, te-ar face să vrei să te sinucizi :-)

Nu-s medic dar într-adevăr sînt destui oameni cu simptome destul de apropiate de ce ai tu (stare generală proastă, ameţeli, etc) cărora nu li se găseşte nici un diagnostic clar, şi în nici un caz Scleroză în Plăci. Poţi încerca liniştită mai mulţi medici.

#17
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013

Quote

Eu tot sper sa fie vreo lipsa de...
O lipsa de ... hihihi.
Ipohondrie.Inchipuiri.Sunteti n astfel de persoane care exasperati medicii cu bolile voastre inchipuite...crede-ma!Cand defapt n-aveti nici pe dreacu'.Eu zic sa te duci la psihologul ala si sa-i dai doua palme.Tu la mansarda ai probleme...

Edited by michael-myers, 01 August 2015 - 19:32.


#18
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015

View Postmichael-myers, on 01 august 2015 - 19:32, said:

O lipsa de ... hihihi.
Ipohondrie.Inchipuiri.Sunteti n astfel de persoane care exasperati medicii cu bolile voastre inchipuite...crede-ma!Cand defapt n-aveti nici pe dreacu'.Eu zic sa te duci la psihologul ala si sa-i dai doua palme.Tu la mansarda ai probleme...

Macar a fost buna mancarea pentru pisici?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate