Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scurt la al doilea bec din Tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dotar

Dotar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.11.2007
Salutare!

In apartamentul nou in care locuiesc, in tavanul din bucatarie se regasesc 4 cabluri.
Pe unul din ele este un bec care functioneaza cum ar trebui atunci cand ii dau drumul din intrerupator.

A doua pereche de fire din tavan fac scurt in momentul in care conectez un bec si dau drumul intrerupatorului corespunzator acestei perechi de fire.
Face scurt si trebuie mers la tablou sa ridic sigurantele (uneori chiar si la parterul blocului unde sunt alte rezistente).

Care poate sa fie motivul pt care se face scurt? Se intalneste faza cu nulul undeva pe traseu pentru aceasta pereche de cabluri?

Cel mai ciudat este ca in Sufragerie este situatie IDENTICA.
Adica a doua pereche de cabluri ne fiind folosita am ignorat-o. Am decis sa mai pun o lampa cu un bec si cand aprind POC se ard sigurantele.

Care ar putea fii problema?
Prea coincidenta ca ambele sa faca acelasi lucru.
Imi scapa mie ceva?

Multam anticipat.

#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Ce corpuri de iluminat ai? cumva dulii simple? De ce nu verifici legaturile in ele?  Scurtul chiar asta e , cand se intalneste faza cu nulul. Deci asta e problema, scurtcircuitul. Si la parterul blocului sunt tot sigurante. Cauta un electrician, spre binele blocului.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Cheama un electrician autorizat urgent!Posted Image

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"se regasesc 4 cabluri"
Aici ceva nu e de priceput , de ce 4 si nu 3 sau fiind bucatarie 2 sunt suficiente dar marog, hai fie 3 pentru 2 pozitii la intrerupator.
Si parerea mea e sa chemi un electrician avind in vedere ca suna a schema facuta pe genunchi cu ceva anulari prin zona.
posteaza si aici, avem colegi care se pricep la astfel de situatii si poate te scot din ceata avind in vedere ca este vorba de tensiunea de 220v http://forum.softped...casnice-lumini/

Edited by xilo, 31 July 2015 - 19:17.


#5
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
E foarte posibil sa aiba impamantare si sare diferentiala. Nulul de lucru e unul din cei doi conductori unde e legat deja becul. Cheama un electrician.

Edited by hvoicu, 31 July 2015 - 20:24.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
totusi, greu de crezut ca are diferentiala si "la parterul blocului unde sunt alte rezistente"

daca actionezi intrerupatorul fara a pune nici un bec in dulie, mai sare siguranta?
daca sare, atunci e posibil sa fie montat gresit intrerupatorul.

#7
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
Daca BMP-ul este la parter... De obicei acolo e pusa o diferentiala pentru a impiedica furtul de curent .

#8
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
eventual fa o poza. poate descoperim dupa culorile conductoarelor

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 radu_bog_cocorin, on 31 iulie 2015 - 22:34, said:

eventual fa o poza. poate descoperim dupa culorile conductoarelor
Se vede ca nu te pricepi deloc daca ai ajuns sa te increzi in codul culorilor.
Sa vezi de care ai sa dansezi cu mana pe firul albastru sau galben verde.
La initiator cel mai probabil e punere la masa cu declansare diferentiala sau un scurt undeva;deobicei in dulie.
Intrerupatorul sau comutatorul oricum l-ai lega nu are cum sa te puna in scurt.
Este posibil sa fie legaturi aiurea si in doza de derivatie sau panou.
Nu ati raspuns daca fara becuri montate mai da afara ceva la actionarea intrerupatorului.

#10
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
1. eu nu mi-am permis sa caracterizez pe nimeni;
2. am spus ca ar fi o varianta;
3. am mers pe varianta de codul culorilor in ideea ca poate cine a facut instalatia le-a respectat mergand pe ideea ca la bec sunt 4 fire

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate