Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

finisare garaj din OSB

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
Buna ziua,
Vreau sa finisez garajul construit din OSB. In final as dori ca finisajul sa fie var lavabil pe toti peretii. Care este solutia mai ieftina pentru aceasta solutie?
Eventual peretele cu usa de acces sa fie finisat cu placute klinker (25/6,5), iar ceilati pereti cu var lavabil. Ce suport sa pun pe OSB?

Attached Files



#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Polistiren, plasa, adeziv, amorsa, lavabila si/sau Klinker. Am vazut o gramada de constructii realizate astfel. Polistirenul se lipeste cu o solutie speciala pe osb. Unii il lipesc si cu spuma poliuretanica. Plus prinderea cu "rozete" de plastic si suruburi de lemn.
Uite aici ceva ce te poate ajuta:http://constructpedi...-tavan-din-osb/

Edited by shmecherul, 31 July 2015 - 17:30.


#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
polistiren de 1, prins in pioneze homemade cu suruburi apoi data tencuiala

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postusrnm, on 31 iulie 2015 - 17:30, said:

polistiren de 1, prins in pioneze homemade cu suruburi apoi data tencuiala
Asa ceva are doar o singura denumire: BULEALA!

Subscriu la ce a zis colegul shmecherul.

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
il poate prinde direct cu adeziv de polistiren si cu dibluri facute din holzsuruburi. asa am invelit mansarda la casa

View Postericmario, on 31 iulie 2015 - 17:36, said:

Asa ceva are doar o singura denumire: BULEALA!

Subscriu la ce a zis colegul shmecherul.

te invit la mine in vizita sa vezi buleala. Posted Image

evident ca se respecta toti pasii. eu i-am spus ce sa foloseasca ca suport...

Edited by usrnm, 31 July 2015 - 17:37.


#6
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
Ma intereseaza si daca se poate folosi plasa rabitz ca suport pentru tencuiala. Cred ca ar fi cea mai ieftina varianta. A folosit cineva aceasta solutie?

#7
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Mai lipseste sa il sipcuiesti si sa bati lut. La lambriu PVC de exterior te-ai gandit?

#8
catalinn23

catalinn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.07.2010
Scuze de off topic, nu am gasit in alta parte, dar imi poti da cateva detalii legate de usa de acces auto? Dimensiuni, pret, montaj? Mersi!

#9
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008

View PostBolund, on 31 iulie 2015 - 20:48, said:

Mai lipseste sa il sipcuiesti si sa bati lut. La lambriu PVC de exterior te-ai gandit?

Da, m-am gandit, dar nu am incredere ca solutia este durabila in timp. Am vazut lucrari de toata jena.

View Postcatalinn23, on 31 iulie 2015 - 22:54, said:

Scuze de off topic, nu am gasit in alta parte, dar imi poti da cateva detalii legate de usa de acces auto? Dimensiuni, pret, montaj? Mersi!

Usa este 2500x2000 cumparata la oferta cu 1150 lei + Manopera 500 lei. Panouri de 4 cm cu spuma

#10
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Va rog sa imi recomandati un adeziv cu care  sa lipesc polistiren pe OSB. Tot pentru un garaj.
Multumesc!
PS: o parere despre Duraziv AT 33?

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am luat din Dedeman ceva pe la 50 de lei sacul. S-a comportat bine. Nu mai rețin marca dar scria pe sac adeziv polistiren pentru OSB,  sau ceva de genul acesta.

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postcatt2, on 31 iulie 2015 - 20:39, said:

Ma intereseaza si daca se poate folosi plasa rabitz ca suport pentru tencuiala. Cred ca ar fi cea mai ieftina varianta. A folosit cineva aceasta solutie?
Nu se mai foloseste plasa rabitz de cand se faceau tavanele din papura.

View PostGERULA2006, on 20 august 2018 - 15:02, said:

Salut!
Va rog sa imi recomandati un adeziv cu care  sa lipesc polistiren pe OSB. Tot pentru un garaj.
Multumesc!
PS: o parere despre Duraziv AT 33?
E super ok. Am folosit eu.
Daca mesterii uita sa-si curete sculele, a doua zi le mai curata doar cu flexul.
Daca se usuca pe piele, se desprinde cu tot cu piele...:)

View Postcatt2, on 31 iulie 2015 - 17:10, said:

Buna ziua,
Vreau sa finisez garajul construit din OSB. In final as dori ca finisajul sa fie var lavabil pe toti peretii. Care este solutia mai ieftina pentru aceasta solutie?
Eventual peretele cu usa de acces sa fie finisat cu placute klinker (25/6,5), iar ceilati pereti cu var lavabil. Ce suport sa pun pe OSB?
Daca nu vrei termoizolatie, pui klinker direct pe osb cu adeziv special pentru lemn si osb.
In rest, o masa de spaclu cu acelasi adeziv, apoi amorsa si un Edelputz.
Iesi cel mai ieftin asa.
Dar fara termoizolatie.

#13
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Aceeasi dilema si la mine. Un garaj mai maricel, suprafata totala pereti vreo 100mp, plus multe geamuri , usi.

Inca nu am hotarat cum fac peretii, OSB ar fi cel mai comod, dar nu vreau sa vad structura aia de aschii.
Ma gandisem la tapet de exterior, gasit un singur producator care sigur e scump si are modele cam dubioase.

Rabdare sa pun polistiren si toate cele , nu prea mai am. Mesterii m-ar costa o gramada, ca e de lucru si la inaltime (pana spre 5m).

Daca ar merge cu lavabila ar fi o treaba.
De vreau izolatie, pun 10cm intre stalpi si inchid cu alt OSB la interior. Lucru destul de probabil, la acoperis am pus deja vata de 10cm si mai am un rand de grinzi de 10 la interior pe care le pot imbraca in plus la nevoie. Dar sunt prea frumoase asa, la vedere.


Are cineva poze cu OSB dat cu lavabil la exterior? As pune ceva deschis la culoare, poate chiar alb, sa nu atraga caldura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate