Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum fac cu bagajele?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Catlady

Catlady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2015
Buna!
Urmeaza sa plec in Londra peste vreo luna si ceva dar nu stiu cum voi face cu bagajele. Nu am ales inca o companie de zbor tocmai din acest motiv. Am intrat aici exact pentru a primi sugestii referitor la politica lor de bagaje.
Problema este urmatoarea: voi avea bagaj de cala si un rucsac mic ca bagaj de mana. Pana aici stam bine. Unde bag eu laptopul?
Ma gandesc ca este destul de riscant la cala,ceea ce spun chiar ei. Din cate stiu nici nu-i poti trage la raspundere. Atunci ce fac? Eu as fi vrut sa am unul de cala si doua de mana. Asta inseamna troler ca bagaj de cala,rucsacul ca prim bagaj de mana si inca un bagajel tot de mana dar sa fie geanta de laptop. Se poate acest lucru? Sunt doua chestii destul de mici totusi.
Daca nu,va rog sa-mi sugerati ce as putea face si ce companie de zbor are politica mai draguta la bagaje.
Problema este ca desi as avea un troler mai mic perfect pentru bagaj de mana si ar incapea laptopul acolo,nu doresc nici sa merg cu 2 trolere dupa mine (mai ales ca cel de cala va fi mare) nici sa-mi strivesc rucsacul bagandu-l in troler. Si presupunand ca as baga rucsacul undeva,tot nu vreau sa merg cu doua trolere. Mai ales ca nici nu stiu cum sa ajung unde am nevoie. Voi lua ceva de acolo,autobuz sau metrou si probbabil voi face vreo 2 ore bune. Nu cunosc nimic acolo,este prima data si voi fi singura cel mai probabil. Nu vreau sa ma plimb cu o droaie de bagaje.
Ceva sfaturi va rog? Ce ati face daca ati fi in locul meu? Sau daca ati fost e chiar mai bine :)

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu inteleg de ce nu functioneza varianta cu laptopul in bagajul de mana? cred ca asa procedeaza toata lumea....

#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
In bagajul de mana incape lejer un laptop, nu este nicio problema sa il pui acolo atat timp cat respecti dimensiunile gentii.
Da, unele companii accepta, pe langa bagajul de mana, si geanta de laptop (sau poseta mica, dupa caz).
Vezi ce companii zboara pana in Londra si apoi verifica ce conditii au vis-a-vis de bagajul de mana.
Ca exemplu, vezi aici: http://www.britishai...gage-allowances

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Invata-te sa fii fidel unei aliante si totul va fi din bine in mai bine. Eu din 2009 zbor exclusiv cu One World ( Qatar pe Arabia/ Asia, BA. Air Berlin in Europa, Finnair in nord ).
Foarte rar ma urc in ceva ce nu-i One World ( cum mi-a fost pentru prima si ultima data cu lowcost - blueair in 2012 si LH ca zboara CJ-MUC ).

Si daca faci asta, deja bagajul e ultima problema ( eu am ajuns sa am admise 2 bagaje la cala la Qatar ).
La mana, mereu iau ce-i mai important: un rucsac mare cu prostii de supravietuire in caz ca mi se pierde bagajul
O geanta de laptop
O sacosica cu mancare ( nu de plastic, de hartie :lol: ) just in case...desi pe qatar manc mereu pe saturate exista ferestre de timp in care primesc doar alcooale, ceai, sucuri, etc si alera nu tin de foame. + asteptatul prin aeroporturi.
Geanta de la camera + acte
Deci practic, am deja 3 bagaje in mana. In rucsac am mereu 2 pungi goale:

Am patit sa scot la security pe haneda ce aveam in rucsac de n-am putut sa le mai pun inapoi in timp util ( pierdeam zborul ) si de atunci m-am invatat sa-mi iau pungi goale cu mine. In caz de geva., dupa security le arunc din tava direct in punga si am fugit la poarta.


Eu nu mi-am luat niciodata troller ca bagaj de mana ( dintr-ala micut ). Rucsacul mare e mult, mult mai confortabil. Bine, eu am deja 2 trollere mari admise, n-am a III-a mana.


In concluzie: calatoreste comod. Nu te impopotona cu lucruri inutile mai ales ca pana-n Londra zboru-i scurt. In principiu poti sta si fara laptop in perioada aia :D
Politici la bagaje, generale:
1 bagaj de mana 10Kg + o geanta de laptop. Daca ai o gentuta de camera ( chiar si DSLR ) de obicei nu-ti comenteaza nimeni nimic. Si daca iti comenteaza, ti-o dai jos de la umar si ti-o pui la loc. chestiile astea cu bagajul de mana sunt atat de relative...eu am avut si 20 de kilograme "la mana" si nu m-a intrebat nimeni de sanatate. Dar n-a fost deloc comod.
La cala de obicei ai 20-23 de kilograme

De lowcost nu stiu ce sa-ti zic. Stiu ca la wizz nu ai niciun bagaj, doar o gentuta foarte foarte mica, impropriu numita bagaj de mana ( adica e de vreo 6-7 ori mai mica, in volum, fata de ce iau eu de obicei ca bagaj de mana la companiile de linie ).
Cand am fost eu pentru prima si ultima oara, Blue Air tin minte ca aveau un bagaj de mana normal ( 7 sau 10 kg in volumul impus de ei, dar era precum cel de la linie). Adica, in kilogramele alea iti ajungeau lucruri pentru 3-4 zile fara niciun stres.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postlex404, on 31 iulie 2015 - 16:49, said:

De lowcost nu stiu ce sa-ti zic. Stiu ca la wizz nu ai niciun bagaj, doar o gentuta foarte foarte mica, impropriu numita bagaj de mana ( adica e de vreo 6-7 ori mai mica, in volum, fata de ce iau eu de obicei ca bagaj de mana la companiile de linie ).
Cand am fost eu pentru prima si ultima oara, Blue Air tin minte ca aveau un bagaj de mana normal ( 7 sau 10 kg in volumul impus de ei, dar era precum cel de la linie). Adica, in kilogramele alea iti ajungeau lucruri pentru 3-4 zile fara niciun stres.
Adica n-ai deloc voie cu bagaj de cala?!

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMichidoo, on 31 iulie 2015 - 16:57, said:

Adica n-ai deloc voie cu bagaj de cala?!

Din cate stiu trebuie sa il platesti si pe ala normal de mana si pe ala de cala.
Si nu de putine ori, ajungi la un pret mai mare decat la o companie de linie :D

#7
Catlady

Catlady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2015
Mă mut acolo. Nu pot renunța la nimic din păcate. Mai ales laptop. Altfel călătoream mult mai comod.
Ideea e ca în rucsacul pe care vreau sa-l iau ca bagaj de mana nu încape niciun laptop! Poate doar unul din ăla mic de tot. Știți la ce mă refer ☺
E bine de știut ca sunt și companii care te lasă cu geantă de laptop separat pentru că eu oricum asta aveam în minte dar nu eram sigura ca se poate.

#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Ia un rucsac mai mare. Eu am o poseta mare in care incape laptopul, ca lungime la fix, aparat foto, gentuta cu machiaj, portofel si ceva schimburi (aranjate cum trebuie, just in case). A, si incarcatorul pt telefon (cel de laptop si aparat e in bagajul de cala). Daca te muti acolo nu cauta o companie low cost, aia sunt foarte stricti chiar si pt bagajul de cala, pentru care dai bani. La cel de mana am auzit de la prietene ca si la o gentuta mica (cat portofelul) stramba din nas (sunt 2 bagaje, cica).

#9
Catlady

Catlady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2015
Nu o sa mă îndrept spre low cost atunci.
Dar nu pot sa-mi iau un rucsac mai mare. Sunt fata și am un rucsac nou pe care îl iubesc și vreau sa-l iau cu mine și nu îl bag la cala în bagaj ca se strivește.
Oi fi eu nebuna dar..nu renunț la rucsac.

#10
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
british airways, tarom si ryanair te lasa cu 2 bagaje de mana. cu bagajul de cala se vor face 3. te descurci? atentie, la british, chiar daca e companie de linie bagajul de cala se plateste!
la wizz ar trebui sa-ti cumperi bagaj mare de mana, iar rucascul si laptopul sa le bagi in el.
wizz acepta max 32 kg la bagajul de cala. (la fel si blueair, insa sunt mai stricti la dimensiunile acestuia)

prioritatile tale ar trebui sa fie: pretul, orarul de zbor, conexiunile dintre aeroport si unde trebuie sa ajungi. bagajul, daca cel de la cala nu e suficient, il poti trimite si prin curier.

Edited by dariuscha, 31 July 2015 - 17:54.


#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postlex404, on 31 iulie 2015 - 16:49, said:

Si daca faci asta, deja bagajul e ultima problema ( eu am ajuns sa am admise 2 bagaje la cala la Qatar ).
Poti detalia un pic? ai acumulat ceva puncte sau cum? QR in general pentru business accepta doua bagaje de cala....si eu zbor 99% cu ei dar cele 30kg au fost tot timpul suficiente :)

View Postdariuscha, on 31 iulie 2015 - 17:52, said:

prioritatile tale ar trebui sa fie: pretul, orarul de zbor, conexiunile dintre aeroport  siguranta ta in primul rand
am corectat eu un pic :)

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostOctavian_SK, on 31 iulie 2015 - 18:31, said:

Poti detalia un pic? ai acumulat ceva puncte sau cum? QR in general pentru business accepta doua bagaje de cala....si eu zbor 99% cu ei dar cele 30kg au fost tot timpul suficiente Posted Image


Mai zbori mai zbori mai zbori si o sa poti si tu :D Sau uita-te in cont la nivel si beneficii.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postlex404, on 31 iulie 2015 - 18:37, said:


Mai zbori mai zbori mai zbori si o sa poti si tu Posted Image Sau uita-te in cont la nivel si beneficii.

am cont de 3 ani la ei da nu mi-a prea pasat de "beneficii" nici nu stiu daca mi-am incarcat punctele si am "cotizat" ceva la ei ca sunt preferatii mei, unde se poate doar cu ei zbor :)....ma gandeam sa incerc si Alltalia sa vad cum sunt Posted Image

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
De Alitalia nici sa n-aud. N-am luat la ei nici cand aveau oferta la 350€ BUD-NRT :lol:
Daca vrei sa faci foamea si sa bagi o cutie de ibuprofen ascultandu-le fitele de italieni jegosi, mergi cu ei :)

#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postlex404, on 31 iulie 2015 - 18:54, said:

De Alitalia nici sa n-aud.
Posted Image  stiu, ca de aia te-am provocat :)

#16
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
imi explica si mie cineva cat costa de fapt bagajul de cala la Blue Air?

Quote

Bagajul de cala va fi taxat in functie de perioada de calatorie, astfel:
- in High Season (05 Iunie 2015 - 20 Septembrie 2015, 15 Decembrie 2015 - 12 Ianuarie 2016) taxa va fi de 25 euro/ bagaj/ pasager/ segment zbor. Pentru zborurile Bucuresti - Roma - Bucuresti si Bacau - Bologna - Bacau taxa este de 22 euro/ bagaj/ pasager/ segment zbor.
- in Low Season (21 Septembrie 2015 - 14 Decembrie 2015, 13 Ianuarie 2016 - 26 Martie 2016) taxa va fi de 18 Euro/ bagaj/ pasager/ segment zbor. Pentru zborurile Bucuresti - Roma - Bucuresti si Bacau - Bologna - Bacau taxa este de 15 euro/ bagaj/ pasager/ segment zbor.
Taxa pentru bagajul de cala achizitionat la aeroport in cadrul formalitatilor de check-in/ticketing este de 50 euro/bagaj/segment de zbor.

deci 25 sau 50 euro? Ce inseamna "bagaj de cala achizitionat la aeroport" si ce trebuie sa faci ca sa platesti doar 25 euro?

#17
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostMichidoo, on 31 iulie 2015 - 22:18, said:

deci 25 sau 50 euro? Ce inseamna "bagaj de cala achizitionat la aeroport" si ce trebuie sa faci ca sa platesti doar 25 euro?
In mod normal, daca nu e vreo urgenta, nimeni nu plateste pentru bagajul de cala cand ajunge la aeroport, ci in avans online sau prin agentie.. La majoritatea companiilor low-cost (si nu numai) e o taxa de penalizare destul de mare pentru bagajele adaugate in ultimul moment la aeroport.

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
hmm...pai eu am pus intrebarea pentru un prieten, care se pregateste sa-si ia zborul ca fluturasul, a luat biletele prin agentie, dar nimeni nu i-a spus pana acum ca ar avea de plata si bagajul de cala (ma gandesc ca trebuia sa-i spuna duduia de la agentie, dar n-a suflat o vorba). Daca nu afla intre timp de treaba cu platitul, o sa aiba o mica surpriza la aeroport. Acum ce mai poate face? Sa vorbeasca din nou la agentie, sa plateasca prin ei?

Sau aia de la agentie o fi inclus si taxa in banii de i-a dat pe bilete si de-aia nu s-a mai obosit sa-l informeze? Cum poate afla daca a fost platita taxa?

Edited by Michidoo, 31 July 2015 - 23:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate