Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Ce fel de escrocherie mai e si asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Am gasit urmatorul anunt pe un site de job-uri:

"Cautam colaboratori proiect pentru publicare anunturi online.
Program part-time, fiecare isi stabileste programul de lucru, indiferent de domiciliu. Oferim contract de comision si cerem cunostinte minime PC, acces calculator, conexiune internet, rabdare, seriozitate si minim 18 ani.
Nu este necesara experienta, oferim instruire gratuita printr-un curs trimis prin email. Dupa perioada de instruire veti incepe sa lucrati.
DETALII EXCLUSIV la adresa:ana******@yahoo.com"


Bun. Pare interesant, mi-am zis, asa ca am trimis un e-mail ca sa aflu mai multe detalii, la care am primit urmatorul raspuns:

"Buna Ziua!
Dumneavoastră ați dorit să cunoașteți mai multe detalii despre această ofertă și vă felicit pentru decizie!
Deschideți vă rog documentul din atașament și citiți cu mare atenție informațiile!
Vreau să vă precizez de la început că oferta este extrem de serioasă!
Toată activitatea se desfășoară conform legii, iar la sfârșitul programului de informare CORECTĂ și COMPLETĂ  dumneavoastră veți putea citi secțiunea ”Termeni și condiții”, secțiune în care veți lua la cunoștință și despre articolul de lege care reglementează această activitate.
Prin urmare, doresc să avem o colaborare frumoasă, bazată numai pe bună înțelegere și discuții civilizate.
Vă rog foarte mult să luați orice fel de decizie numai după ce parcurgeți până la capăt programul de informare CORECTĂ și COMPLETĂ!
Apelez la seriozitatea și discernământul dumneavoastră!
Programul de informare CORECTĂ și COMPLETĂ este conceput în așa fel încât dumneavoastră să evitați în totalitate orice fel de concluzii premature și nebazate pe absolut TOATE elementele ce compun mecanismul activității despre care veți citi în toate materialele informative primite de la mine.
Prin urmare, așa cum ușor veți înțelege, eu îmi rezerv cu maximă politețe dreptul de a răspunde numai și numai pentru deciziile pe care dumneavoastră le veți lua în deplină cunoștință de cauză, adică numai după ce parcurgeți până la capăt programul de informare CORECTĂ și COMPLETĂ din absolut toate materialele informative pe care vi le voi trimite.
Eu sunt aici să vă ajut și să vă fiu alături în această activitate.
Cu puțină bunăvoință, dumneavoastră veți descoperi un proiect absolut nou la nivel planetar, un proiect care are capacitatea de a oferi o pâine frumoasă multor români inteligenți și deschiși la nou.
Dată fiind importanța excepțională a acestui proiect, dorim să folosim o metodă cu totul inedită și specială prin care să selectăm numai persoane extrem de serioase, dispuse să asimileze ceva nou și de viitor.
Vă aștept cu drag să lucrăm împreună!
Pentru început, deschideţi documentul din ataşament şi citiţi informaţiile.
Cu deosebită stimă,
Ana *****"


La e-mail a fost atasat si "documentul cu informatii" despre care vorbea, cel pe care l-am atasat si in acest post. Nu stiu daca o sa aveti rabdare sa il cititi pe tot asa ca o sa va spun pe scurt ce am inteles si eu.
Trebuie sa citesti tot documentul ala de 30 de pagini cu atentie sporita, si sa retii unde anume s-au facut greseli gramaticale intentionate pe care mai apoi sa le comunici domnitei. Abia dupa ce s-a convins ca ai citit cu atentie textul ala iti va trimite si urmatoarele cursuri pe care de asemenea trebuie sa le citesti cu atentie. Trebuie sa faci asta vreo 12 saptamani cu 12 cursuri diferite. Dupa terminarea acestor "cursuri" iti vor da ei o scrisoare de recomandare cu care mai apoi sa mergi sa te angajezi oriunde vrei tu deoarece scrisoarea lor de recomandare este imbatabila, de parca a fost trimisa de la Microsoft de insusi Bill Gates.
Nu inteleg ce mai e si asta. Urmeaza sa imi ceara bani dupa al treilea curs sau ce? Macar daca era un joc piramidal, intelegeam si eu despre ce e vorba, dar asta e prostie pe fata.

Attached Files


Edited by Janitor, 31 July 2015 - 14:28.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Este un institut lingvistic si nu isi permit sa plateasca corectori :)
Glumesc evident :)

#3
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

View Postatupi, on 31 iulie 2015 - 14:32, said:

Este un institut lingvistic si nu isi permit sa plateasca corectori Posted Image
Glumesc evident Posted Image

Sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate Posted Image

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
"veți descoperi un proiect absolut nou la nivel planetar"; Posted Image
"de a oferi o pâine frumoasă"
[ http://ih1.redbubble.net/image.26577522.3344/sticker,375x360.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Un anunt serios cred ca ar trebui sa fie concis, la obiect - vei face x,y,z , beneficii etc, nu sa o lungeasca 30 de pagini vorbind despre nimic.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Pana la acel PDF am ajuns si eu de curiozitate, de acolo am ales sa nu-mi mai pierd vremea.  

N-am idee care-i smecheria, dar exista una cu siguranta.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ii plin netul de porcarii de genul. Toate suna la fel, adresa diferă.
Chiar eram curios ce se întâmpla daca trimiți un mail. Acum am aflat fără sa ajung victima spamului.

#7
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
da, e plin netul de cacaturile astea :))) gasesti in comentarii pe toate siteurile de stiri mai ales. Pana la urma, te pune sa cumperi o carte magica ... asta ar fi smecheria :D doar ca unii te mai aburesc cu ceva detalii PDF x 7 zile, dar pana la urma tot la aia ajungi Posted Image

#8
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Mi se pare interesant ca a incercat sa scoata in evidenta faptul ca e totul legal ("Toată activitatea se desfășoară conform legii"). Cu alte cuvinte, "stim ca ai mirosit ceva, dar poate totusi te prostim".

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
bani din aer nu se fac de la fraier da :)
nu te baga , sigur este o smecherie o chichita

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-niste porcarii,pierdere de vreme
-daca vrei sa faci bani exista alte metode: afiliere,web design,freelancing...

#11
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Zic si eu, un virus ascuns in spatele pdf-urilor?

#12
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

View Postgozmyn, on 31 iulie 2015 - 14:58, said:

Zic si eu, un virus ascuns in spatele pdf-urilor?

Nu. L-am verificat.

#13
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcristirg, on 31 iulie 2015 - 14:54, said:

-daca vrei sa faci bani exista alte metode: afiliere,web design,freelancing...
Exact! Astea (dar şi altele, cum ar fi: Vânzare produse digitale (e-book;script-uri web;template-uri,site membership, etc) sunt metode dovedite care se pot face, dar atenţie: nu e uşor. Dacă ar fi fost uşor acum făcea toată lumea asta. Se spune că doar 5% reuşesc online. Cheia este munca, seriozitatea, persistenţă şi dorinţa de a învăţă. Nici o industrie nu e perfectă. Dar, vă rog - ignoraţi aceste spam-uri de pe tot internetul. Astea doar vă ţin pe loc.

Edited by Freevy, 31 July 2015 - 15:02.


#14
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostJanitor, on 31 iulie 2015 - 15:01, said:

Nu. L-am verificat.
"Omule de serviciu" Posted Image e vorba doar un sistem de genul : spam/phishing/hoax etc.
Terra nu duce lipsă de "fraieri", " apa, aerul și fraierul" sunt principalii agenți corozivi, erodează umanitatea Posted Image

Edited by Teophileos, 31 July 2015 - 15:21.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostJanitor, on 31 iulie 2015 - 14:26, said:

Urmeaza sa imi ceara bani dupa al treilea curs sau ce? .

Exact.dar nu dupa al treilea ci exact incepand cu primul.

#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,305
  • Înscris: 24.05.2010
Ultima oara cand am dat interes astora a fost ceva la modul ...

Vino la noi, iti dam bani doar sa verifici niste email-uri.... dar mai intai trebuie sa iti facem un training, ia cartea asta la 30 lei. si de aici m-au pierdut....

#17
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Pai, te pune sa citesti vreo 12 cursuri timp de 12 saptamani, care la fel o sa contina multa gargara si nicio informatie concreta. Pe urma o sa te anunte ca exista si un al 13 curs unde totul o sa fie dezvaluit - numai ca ala e pe bani. Tu, care ai citit cu sufletul la gura totul timp de saptamani intregi, o sa dai banii aia doar din curiozitate sa vezi ce scrie acolo, pentru ca altfel o sa simti ca ai pierdut timpul degeaba.

Sunt si unele site-uri cu teste online ce apeleaza la acelasi truc pshilogic: teste de IQ sau de personalitate de pilda.
- un banner te momeste cu un test foarte precis care dezvaluie totul despre tine.
- faci click pe el si esti bagat direct la niste intrebari.
- intrebarile nu se mai termina, dar daca tot ai inceput testul, o tii inainte si pierzi o ora.
- te astepti ca rezultatele sa fie foarte exacte din moment ce ai raspuns la atatea chestii.
- la final iti cere bani ca sa aflii concluzia testului.
- iti vine sa iti bagi picioarele dar nu prea ai ce face - platesti pana la urma ca sa nu simti ca ai pierdut ora aia degeaba.

#18
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

View PostEduardo-S, on 31 iulie 2015 - 16:17, said:

Sunt si unele site-uri cu teste online ce apeleaza la acelasi truc pshilogic: teste de IQ sau de personalitate de pilda.

Am dat si eu peste multe de astea. Prima data raspundeam la toate intrebarile la misto in graba ca sa vad daca imi arata rezultatul la sfarsit sau imi cere bani. Apoi daca era gratis il faceam din nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate