Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Pensie de handicap si dreptul de a conduce autoturisme

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve.
Nu am stiut unde sa incadrez acest subiect asa ca l-am trecut la Dezbateri si sper sa fie aria corecta daca nu rog adminii sa mute topicul.
Persoana de circa 40 de ani,in urma unui accident  ramane surd de o ureche iar la cealalta se reduce auzul cam o treime,are aparat auditiv (pentru urechea cu care aude doar doua treimi din capacitatea ei de functionare) si se descurca foarte bine atat la serviciu cat si in viata de zi cu zi.
O ruda apropiata care are pensie de handicap pentru lipsa auzului la sfatuit sa isi faca dosar pentru pensie de handicap si in felul acesta sa isi mai rotunjeasca veniturile (are salariul minim pe economie...).
Intrebarea lui este urmatoarea;
Daca isi face pensie de handicap va mai putea lucra in continuare?Va mai putea conduce autovehicule?
Va intra cumva intr-o baza de date a celor cu handicap care nu au dreptul de a conduce (daca exista asa ceva...!!!) si i se va suspenda permisul?
Va multumesc pentru orice raspuns...

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai poate conduce autovehicule. E un pericol public.

Cum nici daltonistii nu pot avea.
Si nici discromatii nu pot avea permis profi.

#3
old-beginner

old-beginner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.07.2015
poate conduce ! ... daca are copilot ! ... :)

#4
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

 lex404, on 31 iulie 2015 - 14:17, said:

Cum nici daltonistii nu pot avea.
Si nici discromatii nu pot avea permis profi.
ambele reprezinta un abuz

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 sun_kid, on 31 iulie 2015 - 14:28, said:

ambele reprezinta un abuz

S-o crezi tu.

Aveti impresia ca numai mana pe volan conteaza. Dar omiteti faptul ca vederea trebuie sa fieperfecta ( sau in corectie ) pentru ca ai nevoie de o fractiune de secunda ca sa gresesti.
Nu-i chiar asa, eu sunt discromat si recunosc. Daca de exemplu e apus si asfaltul ud, ai toate sansele sa nu vezi masinile galbene din sensul opus.
Sau alte variante importante care depind de spectrul de lumina, unghi, starea asfaltului, etc.

La daltonisti imi pare putin abuz datorita faptului ca ei nu pot avea permis deloc, desi sunt mai inofensivi pe asfalt decat discromatii.
Insa nici unii, nici altii ( nici eu ), nu merita permis profesional sau categoriile C+.


ps. discromatia e o chestie destul de grava, si la faza cu masina galbena la apus e un fel de cameleon. O vezi cand e langa tine, in rest are culoarea asfaltului. Sau, iti freaca o faza lunga...daca mai ai si fotofobie te-ai scos :lol:

Edited by lex404, 31 July 2015 - 14:35.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Poate conduce linistit, indiferent de gradul de handicap auditiv, daca are permis am, a sau b.
Pentru categoriile c si d, poate conduce doar daca medicul considera ca el compenseaza handicapul cu aparatul auditiv.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 slai, on 31 iulie 2015 - 14:35, said:

Poate conduce linistit, indiferent de gradul de handicap auditiv, daca are permis am, a sau b.
Pentru categoriile c si d, poate conduce doar daca medicul considera ca el compenseaza handicapul cu aparatul auditiv.

100% deficit auditiv la una din urechi
Auz scazut la cealalta.

Nu compenseaza aparatul pentru C, D. Daca insa compenseaza pentru B, poate primi avizul.

Edited by lex404, 31 July 2015 - 14:37.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
pentru am, a si b primeste accept si daca e surd complet.

#9
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

 lex404, on 31 iulie 2015 - 14:34, said:

S-o crezi tu.

Aveti impresia ca numai mana pe volan conteaza. Dar omiteti faptul ca vederea trebuie sa fieperfecta ( sau in corectie ) pentru ca ai nevoie de o fractiune de secunda ca sa gresesti.
Nu-i chiar asa, eu sunt discromat si recunosc. Daca de exemplu e apus si asfaltul ud, ai toate sansele sa nu vezi masinile galbene din sensul opus.
Sau alte variante importante care depind de spectrul de lumina, unghi, starea asfaltului, etc.

La daltonisti imi pare putin abuz datorita faptului ca ei nu pot avea permis deloc, desi sunt mai inofensivi pe asfalt decat discromatii.
Insa nici unii, nici altii ( nici eu ), nu merita permis profesional sau categoriile C+.


ps. discromatia e o chestie destul de grava, si la faza cu masina galbena la apus e un fel de cameleon. O vezi cand e langa tine, in rest are culoarea asfaltului. Sau, iti freaca o faza lunga...daca mai ai si fotofobie te-ai scos Posted Image
discromatopsia nu are nimic grav in ea. am condus n km prin ro si putin bg si nu m-am simtit niciun moment in nesiguranta din cauza faptului ca ratez 3 cifre in testul isihara.
in alte tari ai voie sa pilotezi avioane daca esti discromat.
''in rest are culoarea asfaltului'' - si bila verde pe o masa de snooker are culoarea postavului si totusi ochii oamenilor o vad extrem de clar; aici vorbim de contururi si distante.
sa mai spun de unii soferi batrani de tir care chiar si discromati n-au avut vreun accident in viata lor?
daca tie ti-e frica de masina galbena fara suparare poate tu nu ar trebui sa conduci dar nu-mi spune mie sa n-o fac Posted Image

Edited by sun_kid, 31 July 2015 - 15:07.


#10
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Eu consider ca persoanele care au o miopie destul de mare dar purtand ochelari  au permis de conducere este la fel ca o persoana cu deficiente de auz dar care poarta proteza auditiva sa poata conduce, si una si cealalta persoana sunt ajutate de un dispozitiv care sa la imbunatateasca defectul sau handicapul...
Dar in cazul in care beneficiaza si de pensie ...mai are dreptul sa munceasca?

Edited by magaenea, 31 July 2015 - 15:09.


#11
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Unchiul meu e surdo-mut de la nastere si are permis de 30+ de ani.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate conduce daca aude totusi, dar nu mai poate lucra. Ori pensie de handicap ori salariu.

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 lex404, on 31 iulie 2015 - 14:17, said:

Cum nici daltonistii nu pot avea.
Si nici discromatii nu pot avea permis profi.
Asta cu daltonistii... nu stiu, parca-i putin aiurea.  E drept, stiu despre ei doar "teoria", ca nu pot distige culorile.  Dar cred ca-si dau seama, totusi, care dintre cele trei becuri ale semaforului este aprins.  Sau nu ?  Ca, daca da, pozitiile becurilor fiind standard...

Edited by Barboso, 31 July 2015 - 16:50.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 Barboso, on 31 iulie 2015 - 16:50, said:

Asta cu daltonistii... nu stiu, parca-i putin aiurea.  E drept, stiu despre ei doar "teoria", ca nu pot distige culorile.  Dar cred ca-si dau seama, totusi, care dintre cele trei becuri ale semaforului este aprins.  Sau nu ?  Ca, daca da, pozitiile becurilor fiind standard...

Eu am verisor daltonist care conduce fara nicio problema, si in Romania, si in Europa. Ce-i drept, s-a milogit pentru avizul medical. Facuse deja o parte din scoala, o platise, si chiar ii era ciuda.. In fine, l-a primit, examenul l-a luat. Asta s-a intamplat acum vreo ( fucking ) 10 ani. Ce-a trecut timpul...
ce-i drept, a invatat ordinea la culori :D

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 Barboso, on 31 iulie 2015 - 16:50, said:

Asta cu daltonistii... nu stiu, parca-i putin aiurea.  E drept, stiu despre ei doar "teoria", ca nu pot distige culorile.  Dar cred ca-si dau seama, totusi, care dintre cele trei becuri ale semaforului este aprins.  Sau nu ?  Ca, daca da, pozitiile becurilor fiind standard...
O fi dar noaptea cand nu vezi decat becurile de unde stie care este aprins daca nu distinge culorile?

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Noaptea nu mai vede pe ce pozitie e becul ala ?

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 Barboso, on 31 iulie 2015 - 19:02, said:

Noaptea nu mai vede pe ce pozitie e becul ala ?

Doar daca mai e vreun stalp luminat prin zona si nu este prin copaci semaforul asa cum se cam intampla la noi. Daca nu ai lumina in jurul semaforului nu ai cum sa vezi tot semaforul, vezi doar lumina care indica ceva. Dar daca nu distingi culorile nu ai cum sa stii ca e verde sau rosu.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Posibil sa ai dreptate.  Cel putin in privinta semafoarelor "ascunse", sigur ai.   :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate