Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

problema antena telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am si eu o antena din asta si aseara nu se vedea bine. am umblat la elevatie si la lnb si tot nu se vede. care e pozitia lor in care tre sa stea caci m-am plictisit sa tot misc si sa nu se vada nimic ?

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
cum "nu se vedea bine"? ca la satelit nu e ca la terestru (analogic) sa faca "purici".
cel mai probabil (in functie de zona) a fost de la plafonul de nori, fulgere, alea-alea.

te-a cam mancat unde nu trebuie. acum ai doua variante:

1: si cea mai simpla. suni la ei si-i chemi s-o regleze din nou. o sa le dai de-o bere, doua.
cel mai probabil, se lasa cu asteptat cateva zile pana vin.

2: scoti tv-ul afara, decodorul si incepe distractia.
cel mai probabil, se lasa cu nervi si bataie de cap.

la care din astea doua vrei sa apelezi?

daca ai umblat doar la LNB si la elevatie (n-ai miscat-o si stanga-dreapta), e relativ simplu de adus la loc, dar depinde in mare masura de tine, cata rabdare si mana fina ai. orice ai face, in situatia de fata, NU mai umbla si la suruburile de fixare a monturii (aka alea cu care e prinsa farfuria de suport).

Edited by dygey, 31 July 2015 - 13:58.


#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu stii cumva din intamplare unghiurile la care ar trebui sa mearga? ca sa ma joc cu ele exact la unghiurile potrivite

#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

 vyctoras1985, on 31 iulie 2015 - 14:04, said:

nu stii cumva din intamplare unghiurile la care ar trebui sa mearga? ca sa ma joc cu ele exact la unghiurile potrivite

 vyctoras1985, on 31 iulie 2015 - 14:04, said:

nu stii cumva din intamplare unghiurile la care ar trebui sa mearga? ca sa ma joc cu ele exact la unghiurile potrivite
?.... sunt secrete, nu sunt accesibile oricui.

#5
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.09.2006

 vyctoras1985, on 31 iulie 2015 - 13:38, said:

am si eu o antena din asta si aseara nu se vedea bine. am umblat la elevatie si la lnb si tot nu se vede. care e pozitia lor in care tre sa stea caci m-am plictisit sa tot misc si sa nu se vada nimic ?


http://satlex.ro/en/...country_code=ro

completezi tu , restul de  '' campuri '' ...

#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 67Me67, on 01 august 2015 - 05:51, said:



http://satlex.ro/en/...country_code=ro

completezi tu , restul de  '' campuri '' ...

l-as completa dar ...chiar eu am gasit site-ul asta inaintea postarii tale...am cautat acolo satelitul hellas care e implicit in setari la receiver. de fiecare data cand setez alt satelit la pagina urmatoare imi arata hell sat ep1 2 3 4 si 5 plus user 1 si 2. asta cum spuneam selectand in prima pagina orice alt satelit amos hotbird intelsat (asta nu merge ca cere 2 lnb-uri ) tot hell sat ep imi arata in pagina urmatoare. apoi mai e chestia ca in lista de localitati arata slatina sau craiova care sunt la vreo 50 km de mine asa ca nu stiu daca functioneaza.

#7
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Te-ai uitat cu atentie? Mai cauta si poate iti sare in ochi ce trebuie sa faci daca localitatea ta nu este in lista.

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am cautat si am gasit. am gasit si satelitul hellas sat 4. am notat toate chestiile. in alta ordine de idei a venit cineva de la telekom ca am facut ieri sesizare. s-a uitat a pus antena cum trebuie si a zis ca daca nu prindem bara de fier cu ceva ciment o sa tot avem probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate