Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inscrierea in certificatul de inmatriculare si a altei persoane ce poate folosi vehiculul

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Salutare,

Deschid acest topic deoarece am nevoie de un sfat/informatii ce nu le-am gasit pe nicaieri.

Am un auto achizitionat nou din Romania si urmeaza sa fac formalitatile pentru inmatriculare permanenta. Autoturismul a fost achizitionat pe numele tatalui meu dar il folosesc eu.
Ma intereseaza sa am un act care sa imi permita legal sa o utilizez intern/extern.

Informandu-ma despre actele necesare pentru inmatriculare am gasit urmatorul lucru:

"a) cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare și a altei persoane ce poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal - altul decât dreptul de proprietate, proprietarul va menționa explicit solicitarea în cerere, indicând și datele acestei persoane (pe a doua fișă de înmatriculare);"

Din cate inteleg, in certificatul de inmatriculare (talon) se face inscrierea posesorului + unei alte persoane (eu in acest caz) in certificatul de inmatriculare, nu?
Am gasit si model de cerere al solicitantului in care exista urmatorul paragraf:

"Solicit ca pe certificatul de înmatriculare să fie menționat și ________________________ în calitate de__________________________ (cf. contract de leasing, închiriere, împrumut etc…)."

Am avut un auto vechi luat la mana a 2-a si cand am inmatriculat-o in 2010 nu am observat aceasta optiune.

A ales cineva aceasta optiune? Are cineva trecut in talon si o a 2-a persoana? Trebuie sa fac ceva special pentru acest lucru?

Mentionez ca am domiciliu in Ploiesti si ma supun regulilor/termenelor de inmatriculare specificate la prefectura Prahova. Informatiile de mai sus sunt preluate din documentele oficiale existente pe site-ul prefecturii la adresa: http://www.prefectur...ulari-auto.html

Va atasez cele 2 documente:

Multumesc.

Attached Files


Edited by chrysstyann, 31 July 2015 - 12:24.


#2
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Inmatriculeaza masina pe numele cui vrei tu, apoi proprietarul iti face o procura notariala si gata treaba.

#3
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

 dan78rom, on 31 iulie 2015 - 12:36, said:

Inmatriculeaza masina pe numele cui vrei tu, apoi proprietarul iti face o procura notariala si gata treaba.

M-am interesat un pic la ce spui tu si se numeste contract de comodat care poate fi pe perioada nelimitata sau determinata dar costa aproximativ 300 lei. Ma mai gandesc si la faptul ca trebuie tradus si legalizat pentru a putea fi valabil si in afara tarii, nu?
Cam astea ar fi motivele pentru care mai de graba as opta si pentru inscrisul numelui meu in talon.

Edited by chrysstyann, 31 July 2015 - 13:13.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 25.10.2007
Nu te intreaba nimeni a cui e masina daca ai actele ei si daca nu figureaza furata. Poate doar daca mergi in Turcia cu ea, acolo cred ca ai nevoie de procura..

#5
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

 Argv, on 31 iulie 2015 - 13:17, said:

Nu te intreaba nimeni a cui e masina daca ai actele ei si daca nu figureaza furata. Poate doar daca mergi in Turcia cu ea, acolo cred ca ai nevoie de procura..
Pai asta e motivul pentru care vreau sa fiu si eu trecut in talon. Talonul fiind un act original eliberat de un organ avizat din Romania, nu cred ca iti mai cere nimeni procura sau alte cele.
Vreau sa fiu in legalitate oriunde in extern.

Ideea e ca nu gasesc nicaieri urmatoarele:
- care este rubrica in talon in care se mentioneaza o alta persoana;
- ce inseamna "...ce poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal - altul decât dreptul de proprietate..." - ma gandesc ca nu am dreptul sa o vand dar am dreptul la folosinta;
- ce inseamna "proprietarul va menționa explicit solicitarea în cerere, indicând și datele acestei persoane (pe a doua fișă de înmatriculare)...";

Am gasit unde se trece o alta persoana cu drept de folosire. Am atasat un model de talon si mai jos aveti legenta:
(C.2) proprietarul vehiculului:

(C.2.1) numele de familie sau denumirea firmei;

(C.2.2) prenumele sau inițiala (inițialele) (acolo unde este cazul);

(C.2.3) adresa de domiciliu/sediu;


(C.3) persoana fizică sau juridică care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate:

(C.3.1) numele de familie sau denumirea firmei;

(C.3.2) prenumele sau inițiala (inițialele) (acolo unde este cazul);

(C.3.3) adresa de domiciliu/sediu;

Attached Files


Edited by chrysstyann, 31 July 2015 - 13:37.


#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ai nevoie de procura de la proprietar si atunci cind ai masina in leasing ca sa fi in legalitate.
Tu nu ai nevoie de contract de comodat, ci doar de o procura notariala prin care proprietarul iti da dreptul de a conduce oricind/oriunde acel autoturism.

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 chrysstyann, on 31 iulie 2015 - 13:11, said:

M-am interesat un pic la ce spui tu si se numeste contract de comodat care poate fi pe perioada nelimitata sau determinata dar costa aproximativ 300 lei. Ma mai gandesc si la faptul ca trebuie tradus si legalizat pentru a putea fi valabil si in afara tarii, nu?
Cam astea ar fi motivele pentru care mai de graba as opta si pentru inscrisul numelui meu in talon.

Contractul de comodat nu se face pe perioada nelimitata;maximul este de 10 ani...am facut in vara asta-''contract de comodat cu data certa''~150lei

#8
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Multumesc pentru info gcom61.

Oricum, atata timp cat exista sectiunea (C.3) pe talon, trebuie sa poata fi folosita ca doar asta e scopul ei acolo, nu?

(C.3) persoana fizică sau juridică care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate:
(C.3.1) numele de familie sau denumirea firmei;
(C.3.2) prenumele sau iniţiala (iniţialele) (acolo unde este cazul);
(C.3.3) adresa de domiciliu/sediu;

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Până la urmă cum a rămas treaba cu trecutul altei persoane în talon? Că au trecut peste 5 ani de atunci și între timp s-au mai schimbat unele chestii și poate ar fi util să treci o a doua persoană în talon.
Cred că cheia este aici: virtutea unui drept legal Drept legal înseamnă rudă de gradul 1? Soț/soție? Că dacă e rudă asta nu înseamnă automat drept legal, poate „acceptare legală” sau nu știu cum să îi zic.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Cred ca se gandeau la drepturi reale, dar au formulat anapoda. Adica astea de aici: https://legeaz.net/n...eale-in-general
Si nu cred ca e vorba de a permite utilizarea de catre alte persoane in baza acelei mentiuni cat ca da acelor persoane posibilitatea de a dovedi acest drept de a utiliza bunul unui tert in fata diverselor autoritati interesate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate