Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

În bază cărei legi pot cere o lămurire administrare imobile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Va rog să mi spuneți și mie numărul legii care mi da dreptul de a cere lămuriri ( cu documente ) de la firma care administrează imobilul în care locuiesc. Știu ca am acest drept În baza unei legi. Mulțumesc.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
230/2007 De preferat sa fi membru al asociatiei (nu iti ingradeste dreptul la a cere (contesta) cotele de intretinere), dar iti ofera toate drepturile din lege)

#3
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostPololica, on 31 iulie 2015 - 12:22, said:

230/2007 De preferat sa fi membru al asociatiei (nu iti ingradeste dreptul la a cere (contesta) cotele de intretinere), dar iti ofera toate drepturile din lege)
Sunt membru, proprietar de apartament în imobilul respectiv. Mulțumesc.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
A fi proprietar nu inseamna a fi si membru al asociatiei. E neimportat aspectul asta (calitatea de membru). Lamuriri poate cere oricine, in masura in care sunt legate de cotele de intretinere (mod de calcul, sume, etc). Calitatea de membru (ori fondator al asociatiei, ori prin simpla cerere, fara alte formalitati) iti ofera cateva drepturi pe care un proprietar "nemembru" nu le are (votul in adunarile generale e cel mai important).

Dar un sfat: cere documente care se refera strict la administrarea imobilului (facturi, decizii ale comitetului, hotarari ale presedintelui sau ale adunarii generale, etc) sau privind functionarea firme care administreaza blocul (atestatul administratorului firmei, cel al presoanei desemnate sa fie administrator la voi). Daca vrei alte acte, care nu prea au legatura cu blocul sau activitatea prestata de firma, s-ar putea sa te impiedici de un refuz din partea lor.

Edited by Pololica, 31 July 2015 - 17:04.


#5
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostPololica, on 31 iulie 2015 - 17:03, said:

A fi proprietar nu inseamna a fi si membru al asociatiei. E neimportat aspectul asta (calitatea de membru). Lamuriri poate cere oricine, in masura in care sunt legate de cotele de intretinere (mod de calcul, sume, etc). Calitatea de membru (ori fondator al asociatiei, ori prin simpla cerere, fara alte formalitati) iti ofera cateva drepturi pe care un proprietar "nemembru" nu le are (votul in adunarile generale e cel mai important).

Dar un sfat: cere documente care se refera strict la administrarea imobilului (facturi, decizii ale comitetului, hotarari ale presedintelui sau ale adunarii generale, etc) sau privind functionarea firme care administreaza blocul (atestatul administratorului firmei, cel al presoanei desemnate sa fie administrator la voi). Daca vrei alte acte, care nu prea au legatura cu blocul sau activitatea prestata de firma, s-ar putea sa te impiedici de un refuz din partea lor.
Mulțumesc. Din câte înțeleg eu de pe google, președintele e un fel de jupân în bloc. Gasesc eu un corp de control al statului să i-l trimit sa-l ia la bani mărunți.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
la primarie este un serviciu care se ocupa cu asociatiile de proprietari, poti apela la ei

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, Presedintele are ceva prerogative prin care e mai stapan pe situatie decat ceilalti. Michidoo are dreptate, la Primarie exista un serviciu special creat pentru Asociatiile de Proprietari. Dar nu uita ca daca se gasesc nereguli, s-ar putea sa fie luati la rost cam toata conducerea blocului (presedinte, administrator, cenzor/comisie de cenzori/ comitet).

#8
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostPololica, on 31 iulie 2015 - 22:27, said:

Da, Presedintele are ceva prerogative prin care e mai stapan pe situatie decat ceilalti. Michidoo are dreptate, la Primarie exista un serviciu special creat pentru Asociatiile de Proprietari. Dar nu uita ca daca se gasesc nereguli, s-ar putea sa fie luati la rost cam toata conducerea blocului (presedinte, administrator, cenzor/comisie de cenzori/ comitet).
BRAVO , pe toți sa-i ia la jumulit ca fac numai ca vor în bloc, pe banii oamenilor. Am să mă interesez la primărie, mulțumesc pt. idee.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate