Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum e la Westgate Studios?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vintagerose

vintagerose

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2015
Salutare dragilor! Posted Image Stie cineva din propria experienta sau poate din auzite, cum e la Westgate?

Am fost, am vizitat, la prima impresie iti ia ochii, totul e nou, frumos....dar conditiile din contract mi se par putin cam exagerate sincer...  Posted Image Posted Image

Incepand cu faptul ca trebuie sa platesti toti banii odata pe 12 luni (pentru cea mai ieftina varianta ar veni 125*12luni = 1500 de euro dintr-o data Posted Image ). Si in al doilea rand, dupa ce ca ai platit o groaza de bani, nu sunt nici prea intelegatori cand vine vorba de nevoile personale...gen, daca nu compatibilizez cu colega de camera, i-am intrebat daca pot sa schimb camera/colega si n-au parut prea cooperanti... iar sa gasesti inlocuitor si sa-ti cauti singur altundeva, total exclus. Deci cam esti blocat acolo pe un an de zile, chit ca-ti place chit ca nu. Banii nu-i mai primesti inapoi (in afara de 25 euro).But boy, it really hurts, e vorba totusi de 1200 euro.
Si alta conditie care mi s-a parut de neinteles.. daca ai invitati mai mult de 3 zile pe luna, sunt obligati sa plateasca chirie.Posted Image Asta inseamna ca daca e vacanta, colega mea de camera e plecata si ma inteleg cu ea sa o primesc pe mama, trebuie sa plateasca chirie. Ok, ma inteleg cu colega la consumabile si/sau chirie, dar de ce sa primeasca proprietarul chiria de doua ori? Nu-i un pic cam exagerata chestia asta?

M-am gandit totusi ca idealul e greu de gasit si poate ar trebui sa trec peste toate inconvenientele astea, dar inainte sa ma grabesc si sa-mi dau palme dupa aia, as vrea sa stiu ce experiente ati avut voi cu Westgate? Se merita? Mai stiti alte camine private care ar putea merita? Voi ce m-ati sfatui? Orice raspuns mi-ar fi de mare ajutor Posted Image

Edited by vintagerose, 31 July 2015 - 10:49.


#2
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
E teapa, sunt o gramada de conditii sufocante, platesti o caruta de bani sa stai ca la puscarie.

#3
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Eu stau de 3 ani si anul viitor va fi al 4-lea. Experientele au fost mixte, si depinde in general la ce te asteptari ai tu.

Administratia, in general, face treaba buna. Ai un portal pe care poti face sesizari de orice fel (daca ti se defecteaza ceva in camera, de ex) si in general  raspund destul de promt.

In campus ai o cantina unde mancarea e relativ ieftina (13-15 lei o  masa) si ai si un Mega Image in interiorul complexului pentru cumparaturi. Ai foarte aproape si KFC, Mc Donalds si la 10 minute distanta e Militari Shoping Center unde gasesti tot ce vrei, de la magazine de haine la Praktiker si Auchan. Deci si din punctul asta de vedere e ok.

Costurile dupa cum bine ai observat, pot ajunge destul de sus. Pe langa chiria pe 12 luni, 100 EUR/luna adica 1200 de Euro, care trebuie platiti toti la inceputul anului, se mai adauga 25 de euro taxa de intretinere (pentru paza, curatenie, lifturi etc) si separat de acei 25 de euro se adauga utilitatile tale ca rezident (apa calda, curent si caldura), care platesti in functie de cat consumi. Si pentru tot ce doresti extra, trebuie sa platesti separat, de ex internet premium, loc de parcare, masinda de spalat. Pe scurt, conditiile sunt bune, mult mai bune decat in caminele din Regie, dar si costurile ajung pe masura.

Alt aspect nasol pot fi relatiile cu vecinii. In caminul asta sunt studenti de la absolut toate facultatile si de toate categoriile. Sunt multi studenti de la facultati gen Medicina si Politehnica, unde trebuie sa inveti aproape tot timpul pentru partiale, lucrari de control, laboratoare, etc, si o gramada de loaze de la facultati unde nu se invata mare lucru. Drept urmare, unii ar vrea sa faca petreceri non stop dar nu pot ca isi deranjeaza vecinii, in timp ce altii ar vrea liniste ca sa invete insa nu beneficiaza de asta tot timpul. Majoritatea neintelegerilor dintre rezidenti sunt din cauza asta. Ca sa nu mai zic, nu toate facultatile au acelasi calendar universitar, deci cand unii termina sesiunea altii s-ar putea sa mai aiba alte 2-3 saptamani de sesiune si vor liniste ca sa invete. Aici depinde strict de ce noroc ai sa nimeresti vecini cu aceleasi preferinte ca si tine.

Per total, tinand cont de toate plusurile si minusurile, eu zic ca merita, insa cu doua conditii. Sa ai suficienti bani sa stai aici, si sa gasesti un coleg de camera cu care sa te intelegi, daca nu iti permiti sa stai singur.

Daca mai ai alte nelamuriri si pot sa te ajut, intreaba.

Edited by WhatNot, 31 July 2015 - 11:21.


#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 vintagerose, on 31 iulie 2015 - 10:46, said:

Salutare dragilor! Posted Image
Ola draguto!
Cat ar fi suma care te-ar aranja pe tine sa o platesti si ce conditii ai dori sa ai?

#5
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006

 WhatNot, on 31 iulie 2015 - 11:11, said:

Eu stau de 3 ani si anul viitor va fi al 4-lea. Experientele au fost mixte, si depinde in general la ce te asteptari ai tu.

Administratia, in general, face treaba buna. Ai un portal pe care poti face sesizari de orice fel (daca ti se defecteaza ceva in camera, de ex) si in general  raspund destul de promt.

In campus ai o cantina unde mancarea e relativ ieftina (13-15 lei o  masa) si ai si un Mega Image in interiorul complexului pentru cumparaturi. Ai foarte aproape si KFC, Mc Donalds si la 10 minute distanta e Militari Shoping Center unde gasesti tot ce vrei, de la magazine de haine la Praktiker si Auchan. Deci si din punctul asta de vedere e ok.

Costurile dupa cum bine ai observat, pot ajunge destul de sus. Pe langa chiria pe 12 luni, 100 EUR/luna adica 1200 de Euro, care trebuie platiti toti la inceputul anului, se mai adauga 25 de euro taxa de intretinere (pentru paza, curatenie, lifturi etc) si separat de acei 25 de euro se adauga utilitatile tale ca rezident (apa calda, curent si caldura), care platesti in functie de cat consumi. Si pentru tot ce doresti extra, trebuie sa platesti separat, de ex internet premium, loc de parcare, masinda de spalat. Pe scurt, conditiile sunt bune, mult mai bune decat in caminele din Regie, dar si costurile ajung pe masura.

Alt aspect nasol pot fi relatiile cu vecinii. In caminul asta sunt studenti de la absolut toate facultatile si de toate categoriile. Sunt multi studenti de la facultati gen Medicina si Politehnica, unde trebuie sa inveti aproape tot timpul pentru partiale, lucrari de control, laboratoare, etc, si o gramada de loaze de la facultati unde nu se invata mare lucru. Drept urmare, unii ar vrea sa faca petreceri non stop dar nu pot ca isi deranjeaza vecinii, in timp ce altii ar vrea liniste ca sa invete insa nu beneficiaza de asta tot timpul. Majoritatea neintelegerilor dintre rezidenti sunt din cauza asta. Ca sa nu mai zic, nu toate facultatile au acelasi calendar universitar, deci cand unii termina sesiunea altii s-ar putea sa mai aiba alte 2-3 saptamani de sesiune si vor liniste ca sa invete. Aici depinde strict de ce noroc ai sa nimeresti vecini cu aceleasi preferinte ca si tine.

Per total, tinand cont de toate plusurile si minusurile, eu zic ca merita, insa cu doua conditii. Sa ai suficienti bani sa stai aici, si sa gasesti un coleg de camera cu care sa te intelegi, daca nu iti permiti sa stai singur.

Daca mai ai alte nelamuriri si pot sa te ajut, intreaba.

  Salut,
Poti, te rog, sa-mi spui la cat se ridica cheltuielile cu intretinerea (apa calda, curent si caldura) pe luna  vara / iarna ?

#6
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 nyku, on 07 septembrie 2015 - 14:41, said:


  Salut,
Poti, te rog, sa-mi spui la cat se ridica cheltuielile cu intretinerea (apa calda, curent si caldura) pe luna  vara / iarna ?

Depinde in principiu de cat consumi. Dar in medie as zice ca per persoana, daca stati 2 in garsoniera, cam 150 vara si 250 iarna.

#7
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Scump rau overall, la 150 euro gasesti o garsoniera prin Rahova/Dr Taberei. Adica, la ce conditii restrictive au ...

Edited by CoBr4, 09 September 2015 - 07:04.


#8
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006

 WhatNot, on 08 septembrie 2015 - 18:52, said:


Depinde in principiu de cat consumi. Dar in medie as zice ca per persoana, daca stati 2 in garsoniera, cam 150 vara si 250 iarna.
+ 25 euro?

Multumesc, este scump daca stai sa te gandesti dar, ca ultima instanta...

#9
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Iese mai ieftin decat daca ai sta in chirie, am multi colegi care stau acolo. Intr-adevar, dezavantajul este ca platesti 6 luni sau 12 in avans, dar lumea e multumita.

#10
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006
am fata in al doilea an aici.nu mi-as duce  copilul in garsoniere  din Buc.  nu este nici puscarie,nici altceva. aberatii. nu se umfla facturile,iar pe timpul iernii conditiile sunt foarte bune.sunt din constanta si nu le fac reclama. totusi cei 25 de euro sunt cam umflati artificial.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate