Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sistem bruiaj boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Joanne1234

Joanne1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2005
Salut,

Stiu ca s-a mai scris aici despre acest topic, dar cei care raspundeau au spus ca e SF. Pe scurt, stau la casa si am niste vecini (vreo 4 familii raspandite pe strada) carora le plac manelele de jale, ascultate la volum mare, in noptile de vara cand se mai racoreste putin afara (si vrei si tu sa dormi cu geamul deschis si nu cu aerul conditionat). Niciunii nu sunt vecinii nostri directi dar totusi se aude ca si cum ar fi langa noi cand dau tare. Am gasit aici o posibila solutie: http://www.reddit.co...r_neighbors_to/ si vreau sa stiu daca e cineva aici pe forum care ar putea realiza asa ceva. Practic vad ca e vorba de o statie cum au tiristii, un amplificator de unde radio si o antena, dar nu ma pricep.

Am incercat si celelalte solutii la care va puteti gandi:
1. Vine politia, ii doare la basca, dupa ce pleaca dau din nou muzica tare si amenda nu o platesc.
2. Noi avem copil mic, deci solutia sa ne luam noi boxe si sa dam Rammstein mai tare ca manelele lor pica.
3. Am incercat de mai multe ori sa ii rugam civilizat si s-a lasat cu scandal. In plus, cateodata se aude muzica din mai multe surse..
4. Mutatul este ultima optiune. Am investit mult in casa, in perioada respectiva vecinii probabil nu au avut boxe, si le-au luat dupa aia.

Multumesc mult pentru ajutor.

Edited by Joanne1234, 31 July 2015 - 09:27.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pe scurt. Ca sa construiesti un montaj electronic ca sa ii bruiezi e imposibil.

#3
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
daca cumparati pentru toata familia cate una banuiesc ca aveti reducere; plus ca le puteti folosi in wekend la poligon de antrenament de tras cu arma.
http://www.decathlon...id_2632186.html

#4
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Sunati la politie de cate ori este necesar. Deranjeaza orele de odihna. Cum au dat muzica, cum politia. La un moment dat vor avea probleme.

#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 Joanne1234, on 31 iulie 2015 - 09:26, said:

Salut,
Am incercat si celelalte solutii la care va puteti gandi:

2. Noi avem copil mic, deci solutia sa ne luam noi boxe si sa dam Rammstein mai tare ca manelele lor pica.



Nu merge cu Rammstein. Spuneai ca ei asculta manele de jale. Ca sa ii poti bruia, musai trebuie sa pui depresive black metal, cel mult funeral doom, altfel nu te vei putea incadra in peisaj.

#6
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
tu nu ai probleme ca face zgomot. problenma ta este ca nu suporti manelele. Fii si tu mai tolerant ca nici lui nu-i place mozartul tau.

#7
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Defapt este foarte enervant ca la ora 2 noaptea cand vrei sa dormi sa auzi manele ca si cum ar fi langa tine. Este data lege ca nu au voie la ora aceea. Nu ma intereseaza ce muzica ar fi, tot nu au voie.

#8
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
Nici vecinului nu-i place sa-ti auda bebelusul oracaind la doua noaptea ! Tot zgomot se cheama si asta !

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu cred ca tehnic se poate face ceva. ma interesez si iti spun. Mie mi-ar trebui una care sa merga 2-400 metri :) La mine se intampla foarte rar, la 3-4 luni, dar se aude ca televizorul dat la maxim, cu toate geamurile inchise.

#10
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Problema ca aia nu sunt vecini. Cei mai probabil sunt colorati care isi fac veacul pe strada. Si da, daca oracaie bebelusul tot deranjarea orelor de odihna este, daca lor nu le convine nici mie nu imi convine.

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Se poate construi un aparat de bruiaj dintr un cuptor cu microunde, se ia magnetronul si i se face un ghid de unda ce directioneaza radiatiile si se intreapta spre "inamic"
O singura observatie: daca nu stii foarte bine ce faci sau cu ce te joci, mai bine las o balta cu magnetronul, risti sa iti provoci rani grave.

Edited by A10, 31 July 2015 - 09:50.


#12
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015

 A10, on 31 iulie 2015 - 09:49, said:

Se poate construi un aparat de bruiaj dintr un cuptor cu microunde, se ia magnetronul si i se face un ghid de unda ce directioneaza radiatiile si se intreapta spre "inamic"
O singura observatie: daca nu stii foarte bine ce faci sau cu ce te joci, mai bine las o balta cu magnetronul, risti sa iti provoci rani grave.
Ai dreptate, este foarte periculos. s-a mai intamplat si in 1943. >>> https://ro.wikipedia...ul_Philadelphia

Edited by sezibland, 31 July 2015 - 09:57.


#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Eu vorbesc destul de serios...dar tu poti incerca si ma poti contrazice din propria ta experienta

Apropo, numai mie mi-a disparut posibilitatea de a cita mesajele anterioare ? Incercand sa-i raspund lui "sezibland" am OBS ca nu pot sa l citez

Interesant cum comenteaza unii ca "sezibland" asa aiurea fara a avea macar idee despre un subiect.

Edited by A10, 31 July 2015 - 10:07.


#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca te bagi poti sa induci un puls de tensiune sa sara transformatorul de strada. Dar tu sa ai din timp UPS sau generator...
Daca asculta la boxele din masina nu merge...

Edited by Oxigen1234, 31 July 2015 - 10:07.


#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta cu jammingul stiam ca functioneaza pentru antene de receptie...cu boxe n-am auzit pana acum...auzi stii cel mai bine faci un emp care sa bata la cativa metrii te apropii de casa lor si de acolo ...
totusi nu inteleg ce ai cu manelele? tu cand asculti rock n-asculti la maxim? in general majoritatea rockerilor asculta muzica tare

https://www.youtube.... to build a emp

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Bruiaj pentru boxe la 400 m?! My friends, eu sunt un entuziast si nu am experiența voastră, dar ma gândesc ca un dispozitiv care, in teorie, ar bruia (de discutat pe tema asta) la 400 m, afectează absolut tot ce exista in jur. Sunetul vine prin fir si nu prin unde radio. Daca vreun mare smecher ar realiza un astfel de dispozitive, acesta nu ar fi direcțional si, ma gândesc eu, ar putea fi utilizat o singura data, altfel intram la alte acte despre care nici nu vreau sa discut.
Rezolvarea problemelor noastre nu consta in apelarea ori de câte ori este necesar, la organele in drept. Sa iei legea in propriile-ti mâini nu este deloc democratic...si implicit legal.

Edited by YOUR_GOD, 31 July 2015 - 10:16.


#17
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu e neaparat nevoie la 400 m...cel mai bine faci aparatul sa bata vreo 10 metrii il fixezi intr-un pom undeva unde nu se vede si lasa-l sa bruieze.

#18
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Inregistrezi bebelusul cand plange si apoi incerci cu mai multi Watt sa acoperi manelele......este o gluma bineinteles,acum serios eu credeam ca daca stai la casa ai scapat de probleme gen:batut in teava calorifer,inundat vecinul de sub mine,farfurii sparte in apartamentul de deasupra,etc.,asta este ,avantaje si dezavantaje.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate