Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

focalizare manuala & camp de profunzime(DOF)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
-am un ob. 70-300 mm full manual;
- am o nelamurire legata de cum influenteaza campul de profunzime , posibilitatea ajustarii focalizarii cat mai "clar";
- am luat un caz particular :la focala 105 calculele spun ca la f5.6 si distanta de 6 m , campul CEL MAI BUN de profunzime ar fi de doar 0.73m , dar o zona de clar extinsa mai exista atat in fata cat si in spatele subiectului , conform datelor din captura;  
-intrebarea mea ar fi legata de usurinta , in care pote fi reglata focalizarea , pe subiect vis a vis de campul de profunzine calculat .  mai precis , daca se tine cont de DOF (calculat inainte)  si acesta rezulta , sa zicem ca pe subiect ar fi nu de 0.73m , ci de 3m , focalizarea manuala se poate regla mult mai bine  si riscul de a scoate o poza nefocalizata bine ar fi mai mic?   Adica, e mai usor sa focalizezi (in practica nu-ti dai seama , probabil doar in urma analizei pozei) pe un subiect , unde dof-ul este mult mai mare pe subiect?  
nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles , dar am observat , ca la focale lungi 'clarul'  il faci mai repede...
- exista aparate , ce afiseaza dof-ul ?

Attached Files



#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,990
  • Înscris: 09.05.2009

View Postscub, on 31 iulie 2015 - 08:52, said:


- am luat un caz particular :la focala 105 calculele spun ca la f5.6 si distanta de 6 m , campul CEL MAI BUN de profunzime ar fi de doar 0.73m , dar o zona de clar extinsa mai exista atat in fata cat si in spatele subiectului , conform datelor din captura;  
Nu mai exista nici o alta zona de clar in afara de campul de profunzime. In captura scrie "near limit" si "far limit".
Ca sa acoperi erorile de focalizare trebuie sa cresti profunzimea prin inchiderea diafragmei!


#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
"near limit" si "far limit"  - am interpretat ca fiind zona extinsa , unde shrpnes-ul este acceptat.

deci  , la un tele , daca nu faci portret , ar fi bine pentru a reusi o focalizare ok , sa mergi pe difragme cat mai inchise , atunci cand exista posibilitatea .  
(sa se opreasca ploaia  si fac cateva teste cu el pe trepied ( sa exclud miscarea aparatului din ecuatie )  (oricum la focale mari , imi iese mult mai bine focalizarea .

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
mai am o intrebare la domniile voastre , legat de factorul de crop (1.5 nikon)
La acesta claculator  , eu avand un ob destinat FF si flosit pe DX  , pentru a calcula DOF-ul la focala 100mm, sa zicem, inscriptionata pe ob,  in calculator o voi calcula introducand focala echivalenta , adica 150?  pentru un rezultat corect ?

ideea este ca vreau sa-mi scot pe hartie , ceva date , pentru a verifica  si a ma lamuri  asupra unor aspecte legate de obiectivele tele , in vederea achizitionarii pe viitor a unuia bun si cu focala fixa 2.8

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postscub, on 31 iulie 2015 - 09:59, said:

in calculator o voi calcula introducand focala echivalenta , adica 150?

Nu.

#6
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
buun...!   merci f300

#7
florin43

florin43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.12.2005
Este o varianta pentru Android : https://play.google....s.dofcalc&hl=en
asa se poate verifica fara a scrie notite
.

View Postscub, on 31 iulie 2015 - 09:59, said:

ideea este ca vreau sa-mi scot pe hartie , ceva date , pentru a verifica  si a ma lamuri  asupra unor aspecte legate de obiectivele tele , in vederea achizitionarii pe viitor a unuia bun si cu focala fixa 2.8


#8
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
bun softul pt android . multam .  
-mi-am listat 10 coli precalculate pentru focalele sa zicem de referinta , bagate intr-un dosar . la iesirea in teren , o agat de trepied ..

- necunoasterea modului cum influenteaza diafragma campul de profunzime , m-a facut sa ratez cateva poze si sa scot defocalizat fundalul , atunci cand nu doream asta ..    
e clar ca trebuie gandita fiecare scena.

Attached Files



#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postscub, on 31 iulie 2015 - 14:15, said:


-mi-am listat 10 coli precalculate pentru focalele sa zicem de referinta , bagate intr-un dosar . la iesirea in teren , o agat de trepied ..

.
dosar cu sina sau plic  sau incopciat ??? Posted Image oricum ca sa nu se deterioreze colile, recomand folie protectie documente (popular li se zice chilotei)

#10
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Daca vede un incepator tabelele astea nu se mai apuca de fotografie.  :)

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Mda, schema asta ar trebui imbunatatita cu dosar cu sina si cele 10 coli plus sistem de dat pagina din urechi: http://forum.softped.../#entry17541908

Edited by crokodilu, 31 July 2015 - 18:24.


#12
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
le plastifiez !  
glumeam .  nu are rost  . dar de teste sunt perfecte  si probabil cu timpul  inainte de a poza  ma voi gandi de 2 ori inainte de a stabili focala si diafragma  . un prim test la 300 mm ..
dof mai mic de 20 cm

Attached Files


Edited by scub, 31 July 2015 - 18:38.


#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
In general secretul e sa pui focusul unde trebuie, nu mai aproape nici mai departe, restul e teorie.

Si io zic ca plastifiatul e sfant.

Edited by crokodilu, 31 July 2015 - 19:07.


#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Io-s curios la ce ar fi folosit un atare setup în afară de astro? La orice se miscă ai nevoie de AF rapid. La ce nu se mișcă, te poți apropia și poți folosi un obiectiv mai mititel, care are și AF. Ar mai fi aici vârfuri montane văzute de jos (de unde nu ai cum să te cațări și nu vrei să înhiriezi elicopter) , frunze din vârful unor copaci înalți și peisaje la granița cu Coreea de Nord.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate