Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Masina SH, acte dubioase

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Salut!
Am gasit o masina SH, mi-a placut cum merge, am facut verificare, totul in regula!
Toate bune si frumoase pana cand am ajuns la acte!
Vanzatorul sustine ca a cumparat masina de la o doamna, numele ei apare pe talon si pe cartea masinii, nu numele lui!
Am zis sa facem certificatul de vanzare cumparare, si abia dupa ce scoate el fiscalul pe baza certificatului, ii dam banii!
Domnul nu e de acord, ca nu are incredere, ca banii trebuie dati inainte sa scoata el fiscalul, ca daca facem contractul de vanzare-cumparare si noi ne razgandim?
El sustine ca banii trebuie dati dupa ce facen vanzare-cumparare, iar apoi merge el si scoate fiscalul. Imi tot zice ca asa se face oriunde, ca nu are incredere in mine, ca daca ma razgandec. Eu de ce as avea incredere in el ca imi mai da fiscalul? Daca se face nevazut?    Mi se pare dubios!
I-am zis daca nu poate sa le faca pe toate in aceeiasi zi, adica facem vanzare-cumparare de dinimeata, si tot in ziua aia mergem cu el, vedem cum scoate fiscalul, si ii dam banii cand avem fiscalul scos!  A zis ca NU se poate in aceeiasi zi!  Mi se pare dubios, nici nu ma prea pricep.

Ce ma sfatuiti sa fac? Masina e foarte ok si m-am hotarat sa o iau, dar daca nu ne intelegem cu actele, e o problema!

#2
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Sa ii dai pace si sa cauti alta masina.

#3
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
Ii dai un avans mic , cat crezi tu ca e acceptabil sa pierzi in caz ca nu e serios. Ar trebui sa fie de accord cu asta.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt de acord cu k0r3k7.


Ce pierde el daca te razgandesti ? Ce pierzi tu daca el nu scoate cf.? Las-o balta.

#5
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Nu te juca cu chestii de genul. La bani in avans nici sa nu te gandesti.

Cand cumperi o masina sa te grabesti e prima greseala. Iar cu fiscalul nu e de joaca ca ramai cu masina pe cap si-ti pare dupa rau.
Cauta o masina care are proprietarul in acte.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Vrajeala, a vazut ca-ti place masina. Nu te mai ruga de el caci tu ai banii si toti saliveaza cand e vb de bani.

#7
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Uita de masina. Oricum dacă nu el e proprietar în acte fiscali trebuie pe numele doamnei. E clar ca are datorii dar fără fiscal NU poți inmatricula pe numele lui. Prima oara Sa scoată fiscalul abia apoi faceți vc.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 hvoicu, on 30 iulie 2015 - 22:42, said:

Ii dai un avans mic , cat crezi tu ca e acceptabil sa pierzi in caz ca nu e serios. Ar trebui sa fie de accord cu asta.
Corect, asa a facut si tata odata si a fost oki.

#9
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Ii dai avans ca sa ce? Fără fiscal nu vinde masina decât dacă prinde vreun fraier

#10
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Actul de VZ intre el si baba il are, plus ceritificatul fiscal scos de baba, cand s a vandut masina catre el le are?

"Degeaba este încheiat un act de vânzare - cumpărare, degeaba cumpărătorul are o factură, dacă nu are şi certificatul fiscal, care să ateste că datoriile către stat sunt achitate; certificat care, neapărat, trebuie să fie antedatat actului de vânzare - cumpărare.
In lipsa certificatului fiscal, actele de vânzare - cumpărare sunt nule de drept, iar cumpărătorul se poate prezenta la Poliţie şi să depună plângere penală pentru înşelăciune" -  cms. şef Romeo Tecău.


Edited by leventebest, 30 July 2015 - 23:21.


#11
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Cum sa ii dai banii fara sa iti dea fiscalul?

Eu cand mi-am luat ultima masina am mers cu vanzatorul la sectia financiara de care apartinea el. Acolo era o ghereta unde se fac acte pt auto, am vazut ca exista la mai toate sectiile financiare. Am facut contractul VC, a scos fiscalul, a durat 20 de minute sa facem astea 2 lucruri, apoi am iesit, am mai verificat o data vizual masina sa nu fi schimbat ceva la ea de cand o vazusem ultima oara (a patit un amic, i-a luat vanzatorul si presurile din masina Posted Image)) si apoi i-am dat banii.

Daca te gandesti cumva sa ii dai avans sau toti banii inainte, esti naiv rau.


LE: cu taxa aia de la anaf, care e situatia? Ar trebui sa iti arate o dovada cum ca taxa e platita si nerecuperata. Sau ti-s promis ca ti-o arata dupa ce ii dai banii?

Edited by feitosak1, 30 July 2015 - 23:58.


#12
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
El are asa: act de vanzare cumparare cu doamna respectiva, are si fiscal, dar ce e dubios e ca are niste acte pe alt nume. Pe doamna o cheama *****************, asta e numele din talon si cartea masinii, si la fiscalul de la ea apare ******************, chipurile, si-a schimbat numele... Am impresia ca si procesul V-C e cu numele *************,  de aceea mi s-a parut si mai dubios! Imi pare rau ca nu am facut poze, oricum nu stiu daca e legal, daca ar fi sa fac poze...
El mi-a zis ca sa facem vanzare cumparare, ii dau banii, imi da masina cu actele ei si peste o zi-doua imi da si fiscalul. Mi-a zis ca doar am fost la el acasa, stiu unde sta, nu fuge nicaieri, dar asta e irelevant.
Eu nu dau niciun ban pana nu am toate actele , nici macar avans! El tot imi spune ca asa se face, asa fac toti!
Un prieten de-al meu intr-adevar asa a facut cand si-a luat masina, de la un samsar, a dat un avans, si a platit pe bucati, ca nu avea toti banii, s-a inteles cu samsarul, si cand samsarui a scos fiscalul, i-a dat ultima transa!
Nu stiu de ce toti scot/vor sa scoata fiscalul dupa nu stiu cate zile, la amicul asta a scos fiscalul dupa 6 zile de la contractul V-C.
Si pretul masinii e cam mic, un Ford Fiesta mk6 in toata regula, la 2200 euro, pe cand euam vazut si pe la 2500.

Edited by December, 31 July 2015 - 03:46.
NU MAI DA NUMELE OAMENILOR


#13
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Pai, una e sa ii dai banii in 2 transe sa zicem si sa iti dea fiscalul la final, si alta e sa ii dai toti banii si sa iti dea el fiscalul........mai incolo.

Ca sa stii, sa scoti fiscalul dureaza maxim 5 minute (daca nu e coada). Daca e coada, oricum mai mult de o ora nu prea stai. Deci daca ti-a spus ca nu se poate scoate in aceeasi zi, te minte cu nerusinare si inseamna ca n-ai ce afacere sa faci cu el.

#14
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Dar de treaba cu numele schimbate ce parere ai? Acolo la acte auto a zis ca e in regula, dar nu mai stiu ce sa zic.
Incerc sa cad de acord sa facem fiscalul in aceeiasi zi, el insa mi-a zis ca aia e treaba lui, cand i-am zis ca vrem sa venim si noi la Administratia Financiara cu el! Eu ce sa inteeleg de aici, ca e treaba lui si se duce el nush unde, face rost de un fiscal masluit.
Te doare mintea ce-i in tara asta!

Cat despre taxa de la ANAF, eu nu am vazut inca nicio dovada, banuiesc ca tot o hartie ar trebui sa fie, mi-a scapat, el zice a ca fost platita, si e totul in regula, am sa intreb.
Omul incearca sa para cat se poate de serios, dar aparentele sunt inselatoare!

Ca sa nu mai zic ca omul a venit si cu taica-su, si a inceput ala sa se enerveze ca toate alea cand i-am zis sa facem fiscalul si ii dam banii dupa! Ca el nu semneaza pana nu-i dau banii, ca cu acel Act V-C, odata facut, e ca si cum masina e a mea, ca pot sa plec eu cu ea, ca noi vrem sa le facem escrocherie, chesii d-astea. Fii-su incerca sa-l potoleasca Posted Image), si ne tot repeta ca asa e procedura, ca intai Act V-C, dam banii, apoi merge si face fiscalul pe baza Actului V-C. Eu o sa incerc sa-i zic, iti dau banii, iti arat banii ca-i am, ca nu mint, dar le facem pe toate in aceeiasi zi si vin cu dvs pt fiscal. Nu exista altfel.

Eu nu inteleg, daca sunt intr-adevar oameni cinstiti, ei nu au nimic de pierdut daca le dau banii cand scot fiscalul. Si mie dupa cum mi-a placut masina, nu ma razgandesc asa cu una cu doua. E absurd.
Daca ar fi sa facem contract V-C si ne razgandim noi, ce se poate intampla, ce pot pati ei? Ca vad ca prea se tem asa de lucrul asta!

Inca o intrebare, poate fi masina furata?

Edited by csm_1, 31 July 2015 - 02:04.


#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Cere seria VIN si vezi in ce situatie se afla masina aici: http://www.vindecoder.net/

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
xmanyacs77, site-ul ăla nu spune mare lucru iar din ce spune o parte este eronată: la mașina mea spune că e făcută în DE pe când actele spun că e făcută în GB.

csm_1, orice neclaritate în acte va duce invariabil la imposibilitatea înmatriculării mașinii. Pentru schimbarea de nume ar trebui să ai documentele justificative iar în legătură cu fiscalul, dacă nu-l are pe cel de la înregistrare nu va avea nici la înstrăinare. Este de notorietate faptul că samsarii nu trec mașina la impozit așa că mai bine cauți una direct de la proprietar.

#17
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Vezi ca fiscalul expira intr-o luna parca
Daca nu mai e valabil primul fiscal intre samsar si doamna o sa trebuiasca sa cauti tu femeia, sa-i platesti datoriile, si sa speri ca merge sa-si mai scoată un fiscal ca sa poti sa inmatriculezi masina

#18
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
Mai e o solutie, sa nu scrie pe talon "instrainat catre" si n-o mai inmatriculeaza si gata, merge asa cu ea, n-are ce sa i se intample!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate