Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Acumulator Lenovo G510

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015
Am cumparat azi acest laptop. Sunt multumit de el, dar am si eu o nelamurire. In magazin zicea ca tine bateria intre 5 si 6 ore. Are 6 celule si 48kwhr.

Ajung acasa, pun pentru prima data bateria si il conectez la priza. In aproximativ 15  minute se incarca complet. Probabil bateria era incarcata destul de mult. Dupa ce il incarc complet, deconectez incarcatorul si pun un film HD. Surpriza, dupa o ora bateria e 5 %.

O fi de la faptul ca fiind  primul ciclu de incarcare nu s-a sincronizat senzorul cu bateria iar bateria nu era 100% asa cum imi zicea mie sistemul de operare? Minte producatorul cand zice average time 5 hours?

Un prieten mi-a spus ca bateria a fost la prima incarcare, de aici si problema, dar dupa o incarcare si descarcare completa isi revine. Asa o fi?

Multumesc.

Edited by 0x3F, 30 July 2015 - 21:52.


#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Pana la 6 ore. Adica poate foarte bine sa tina 30min. 6 ore scoti in power saving mode, luminozitatea la minim si editezi text sau il lasi pur si simplu asa.

#3
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015

View PostCap-shoot, on 30 iulie 2015 - 21:58, said:

Pana la 6 ore. Adica poate foarte bine sa tina 30min. 6 ore scoti in power saving mode, luminozitatea la minim si editezi text sau il lasi pur si simplu asa.

Nu, average time 5 hours. Pana la 6 hours.
Imediat dupa ce am deconectat incarcatorul m-a anuntat ca tine bateria 1 ora si 50 de minute. Ceva nu e in regula.

#4
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Niciun laptop de pe piata nu are cum sa tina asa putin doar daca te uiti la filme 4K si te mai si joci.

#5
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015
Nu vorbesc prostii.
http://www.notebookc...w.117221.0.html

The G510 achieved an idle runtime of 9:48 h
Lenovo's laptop shut down after 4:11 h in the Wi-Fi test
DVD playback stopped after 3:08 h

Pe idle imi zicea aproape 2 ore, cu film rulat m-a tinut o ora. Ati mai intalnit astfel de probleme? Bateria e nou nouta, la fel ca laptopul. Mentionez ca nu am facut un ciclu complet inca, doar o incarcare de 15 minute pana a ajuns la 100%.

Edited by 0x3F, 30 July 2015 - 22:12.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post0x3F, on 30 iulie 2015 - 21:51, said:

Am cumparat azi acest laptop. Sunt multumit de el, dar am si eu o nelamurire. In magazin zicea ca tine bateria intre 5 si 6 ore. Are 6 celule si 48kwhr.


Multumesc.

     No ! De la ce magazin ai luat laptop de tine 6 ore ? Sa ne ducem si noi sa luam ...

#7
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcspot, on 30 iulie 2015 - 22:21, said:


No ! De la ce magazin ai luat laptop de tine 6 ore ? Sa ne ducem si noi sa luam ...

Toate testele de pe net zic ca tine 5 ore, producatorul zice 6 ore. Am pus mai sus un link cu teste facute bateriei.

Ti se pare normal sa ma tina o ora cand ma uit la un film?

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E normal.

#9
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcspot, on 30 iulie 2015 - 22:43, said:

E normal.

Nu inteleg. Vechiul meu laptop rula 2 ore jumatate de continut video. Asta acum cativa ani. Producatorul zicea 3 ore la acel laptop.

Edited by 0x3F, 30 July 2015 - 22:49.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai, depinde ce configuratie aveai la acel laptop. Daca aveai placa video incorporata in procesor sau in cipset atunci consuma te miri ce.
     Acum ai placa video de sine statatoare cu gigabiti de memorie care consuma ea insasi mai mult decat laptopul, ai un radiator de 5 ori mai mare inauntru si un cooler pe masura. Bateria in schimb e cam tot atat de mare.  Vrei sa joci jocuri pe laptop ? I-l bagi in priza.

Pana una alta, daca laptopul e nou trebuie sa faci o calibrare a bateriei.
    Trebuie sa lasi laptopul pe baterie pana cand laptopul se inchide. Apoi faci o incarcare 100%. Unii producatori recomanda sa repeti operatiunea asta de 2-3 ori.
    Asta pentru ca acel controler din Bios sa aprecieze corect capacitatea bateriei. Nu te astepta insa la rezultate fenomenale.
    Nu stiu cum a apreciat producatorul acele 6 ore de care vorbesti. Trebuie sa verifici in power management. Posibil, in economic mode sa obtii un timp mai indelungat de functionare, dar asta inseamna performante minime. Daca vrei sa vezi filme codate HD ...

#11
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
6 ore daca il dai pe modul economic, daca nu esti conectat la Wi Fi , daca nu te uiti la un film sau nu te joci.. sunt mai multe.
Si laptop-ul meu (o harduie) poate sa tina pana la 5 ore (asus N73J) daca-l dau pe modul economic. Atata doar ca se misca ca si un procesor atom de 1,2 (asta avand i5 2,5ghz).


View Postcspot, on 30 iulie 2015 - 22:21, said:

No ! De la ce magazin ai luat laptop de tine 6 ore ? Sa ne ducem si noi sa luam ...

Si eu am un laptop de 13' cu procesor i3 a 5-a generatie.  (hp)
Tine 6 ore bateria lejer, pe mod normal, pe economic tine peste 7. Si 6 ore tine uitandu-te pe youtube, citit stiri online etc... Deci nu doar aprins si lasat pe desktop.

Edited by WindyZ, 31 July 2015 - 00:37.


#12
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Instaleaza un program care sa iti arate cat de uzata e bateria (HWMonitor si verifica wear level).
La o baterie nou wear level trebui sa fie 0-1%
incarcata 100%
- battery full capacity(e masurat in mAh) trebuie sa fie mai mare sau egal cu designed capacity

Ca sa testez bateria eu am folosit laptopul normal (browsing), youtube si a tinut conform specificatiilor.
Aproximativ 9 ore la o folosire normala si mai mult de 10 ore cu laptopul in idle si folosit cate 5 minute odata pe ora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate