Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Dusumea denivelata.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006
Din cauza ca niste meseriasi m-au grabit cu lucrarea am fost nevoit sa pun dusumeaua un pic cam verde (la o casa de lemn) si acum cand a dat caldura a inceput sa se arcuiasca pe la margini si in plus intr-o camera nu mi-a ajuns si am cumparat din alta parte cateva  si au ajuns intercalate printre celelalte insa au fost cu 2-3 mm mai groase si pe moment am zis ca gasesc eu o solutie sa remediez pe parcurs "problema" insa acum cand vreau sa pun parchetul laminat peste nu prea mai gasesc solutia . Ideea este ca n-as vrea ca parchetul sa se vada ca valurile Dunarii si singura solutie care am gasit-o e sa pun OSB de 0.6 cu o folie de polietilena de 0.3 peste si parchetul deasupra insa ajung la o grosime de min. 1.7 ceea ce ma afecteaza usi care s-ar putea sa nu se mai deschida. Nu pot sa bag nici rindeaua electrica deoarece am batut cuie zdravene si nici nu pot inlocui dusumeaua intrucat am pus rigips-ul pe pereti. Nu stiu daca exista un polistiren extrudat (sau alt material destul de dur dar nu total rigid) de maxim 0.6 cm care sa-l pun intre dusumea si parchet si prin comptimarea lui in locurile mai inalte sa ajung la nivelul dorit.  Multumesc din suflet de atentie !

#2
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 31.12.2006
Rindea electrica plus un dorn cu care bati cuiele mai adanc.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se gasesc diverse materiale asa cum vrei tu (poliuretan, ex.), dar problema ta poate sa fie ca dusumeaua poate sa mai lucreze in timp. (sa se umfle pe ici pe colo).


Poate iei in considerare si ce a zis _bcristian_ .

Edited by pasilla, 30 July 2015 - 20:24.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Exista de toate grosimile. Frecvent se gasesc de 3, 4, 5, 6, 8, 10 mm grosime.

#5
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

 Super Chief, on 30 iulie 2015 - 20:23, said:

Exista de toate grosimile. Frecvent se gasesc de 3, 4, 5, 6, 8, 10 mm grosime.
Si ce sa caut , polistiren extrudat sau alt material ? ms

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Wow ! Stai sa vezi cand o sa inceapa sa scartzaie pe la incheieturi/umflaturi.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Scoate-o  pe toata . Nu ai alta solutie. Nu este placut , dar orice alta carpeala va genera alte probleme viitoare.

#8
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

 JurasikMan, on 31 iulie 2015 - 08:58, said:

Scoate-o  pe toata . Nu ai alta solutie. Nu este placut , dar orice alta carpeala va genera alte probleme viitoare.
Pai am explicat ca nu mai pot sa o scot , tot rigips-ul de pe pereti e prins jos pe dusumea si asta ar insemna sa-l scot si pe el. Daca vorbim asa e mai simplu si mai ieftin sa mai pun alta dusumea peste sau sa torn o sapa de beton dar nu vreu sa ajung chiar la solutiile astea.

#9
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Scoti doar scandurile mai inalte. Le tai sa nu-ti rupa rigipsul.

#10
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 31.12.2006
Daca poti sa torni o sapa, e cea mai buna solutie de departe, cu multiple avantaje.

#11
vally_giacomino

vally_giacomino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.11.2006
Salutare, sunt în aceeași situație cu o casă veche și podele din lemn peste care vreau să pun podele laminate. Aș dori să torn șapa autonivelantă să nu înalț prea mult. Ce recomandați să pun peste podeaua veche ca să nu se umezească și să nu se umfle mai tare ? Mulțumesc anticipat.

#12
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 31.12.2006
Nu poti sa o scoti?
Daca nu, o folie de plastic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate