Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Monitor programare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
Buna softpedia. M-ar interesa ce monitor s-ar potrivi pentru un programator "incepator" de 17 ani. Mentionez ca exista deja un monitor de 20". Ce monitor ar putea creste productivitatea? O configuratie dual monitor e ok? Mentionez ca nu exista un buget fix, insa nici nu trebuie facuta risipa de bani. Care e cea mai buna configuratie de monitoare pt. Asa ceva?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Nu monitorul creste productivitatea (tinand cont ca ai deja unul e 20") ! Depinde ce lipsuri simti tu.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2015 - 18:58.


#3
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Adevarat, depinde ce lipsuri simti tu. Daca ai programe pe care vrei sa le vezi mereu ar fi util un monitor.

#4
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
Am nevoie de mai mult spatiu de lucru... ma enerveaza sa tot inchid si deschid taburi. Vreau sa pot avea mai multe chestii afisate deodata pe ecran.

Am o Radeon Hd 5770 de 512 ddr5... cred ca duce si doua monitoare. Ce ar fii de preferat sa iau ca al doilea monitor cam pana in 600 lei?

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Io-ti zic ce mi-am luat io in astfel de scopuri... Dell U2713HM inlocuit acum de http://www.pcgarage....-8ms-gtg-black/
Pus pe 2560 x 1440, nu vei mai avea probleme cu spatiul.

#6
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
@Mizu ... e un pic peste buget avand in vedere ca acum numai invat,nu si fac bani din asta. Alte propuneri?

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 parthenon, on 30 iulie 2015 - 19:08, said:

Am nevoie de mai mult spatiu de lucru... ma enerveaza sa tot inchid si deschid taburi. Vreau sa pot avea mai multe chestii afisate deodata pe ecran.

Am o Radeon Hd 5770 de 512 ddr5... cred ca duce si doua monitoare. Ce ar fii de preferat sa iau ca al doilea monitor cam pana in 600 lei?

     Eu zic sa faci rost de hartie si de creion. Faci un plan pe hartie si o sa-l ai mereu in fatza. Poti sa adaugi si o ciorna. In total doua pagini.
     Incerc sa-ti explic ca daca nu ai un PLAN nu o sa-ti iasa nici un fel de program, chiar daca o sa ai un monitor mare cat tabela de marcaj de la Steaua.

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011

 parthenon, on 30 iulie 2015 - 19:18, said:

@Mizu ... e un pic peste buget avand in vedere ca acum numai invat,nu si fac bani din asta. Alte propuneri?
Daca n-ai buget de rezolutie mai mare, 2 monitoare.
Alta solutie nu ai. Inca un 23" FHD si aia a fost.

#9
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
Am si planuri pentru programe... insa lucrez mult cu android sdk studio si as prefera sa tin mai multe ferestre deschise. Un monitor pe care sa fie Android Studio si altul pe care sa tin browserul pentru documentare si etc.

http://m.emag.ro/mon...1/pd/DTYLSBBBM/

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 parthenon, on 30 iulie 2015 - 19:18, said:

@Mizu ... e un pic peste buget avand in vedere ca acum numai invat,nu si fac bani din asta. Alte propuneri?

Sa inveti programare cum trebuie, sa produci bani din asta si apoi o sa iti iei ce vrei si ce ai nevoie.

#11
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
http://m.emag.ro/mon...d/D9XV4BBBM/#24 inch


SAU ASA?

CE sa cumpar?

#12
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Alt+Tab. Mi-e nu-mi place pe un FHD 24" faptul ca textul se vede mic; tot timpul ii fac zoom in IDE; enervare colegi garantata.

Edited by 4evryng, 30 July 2015 - 20:06.


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@astia cu "nu-ti lua monitor", "scrie pe hartie" sau mai stiu eu ce.. pana si eu care sunt QA, am 2 monitoare. toti programatorii din firma au 2 monitoare (si nu sunt putini).

de ce sa se chinuie cu alt-tab? de ce sa nu aiba ce are nevoie in monitorul nr 2? ca asa vi se pare voua? mda..

personal as scapa de ala de 20" si as lua 2 dinastea. sunt niste monitoare bune, care sunt gandite sa stai in fata lor sa lucrezi ore bune, sunt facute sa nu-ti bubuie ochii cu luminozitate si culori, etc...

la servici am HP-uri de 24 FHD si nu as lua ceva mai mic nici sa ma bati.

Edited by shmu, 30 July 2015 - 20:22.


#14
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
stramosii programau pe 15 inch dragi programatori!

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mai Shmu mai ! De ce va chinuiti mai atat de tare cu ALT-TAB ?
    Adica cum ? Ctrl+C alt-tab CTRL-V ? Ctrl+C alt-tab CTRL-V ?Ctrl+C alt-tab CTRL-V ?
    Pai asta seamana a Copy-Paste ! Asa faceti voi programare ? Asta nu e programare, in cel mai bun caz e COMPILARE, daca nu cumva se gasesc si alte denumiri mentionate in Codul Penal.

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 cspot, on 30 iulie 2015 - 20:44, said:

Mai Shmu mai ! De ce va chinuiti mai atat de tare cu ALT-TAB ?
de ce ma chinui cu alt-tab? pai hai sa-ti explic asa mai pe intelesul tau(din punctul meu de vedere, al QA):
- cand testez ceva, trebuie sa ma uit si in logurile serverelor. si prefer sa fac asta live, sa vad si eventualele erori. iar daca ferestrele cu loguri (minim 4 de fiecare data) sunt in spate, ce pasca masii mai vad?
- de multe ori trebuie sa testez remote si sa ma mai uit si pe specificatii. remote in stanga, specificatii in dreapta
- cand prezint ceva, in stanga am ecranul pe care il prezint, in dreapta imi tin alte balarii deschise.

si lista poate continua. si sunt sigur ca si programatorii prefera 2 monitoare din alte motive, dar din moment ce se plang mai rau decat QA, sunt sigur ca motivele lor sunt mai bune.

si apropo... nu inteleg ceva...

1. daca omu are bani, de ce sunteti voi giga-contra sa nu isi ia monitor?

2. daca stramosii nostrii programau pe 15", de ce mama draq au inventat si monitoare mai mari cu rezoltuii mai mari? cred ca daca ar fi dupa voi am fi ramas in epoca de piatra. "las-o ba ca merge asa"

Edited by shmu, 30 July 2015 - 22:47.


#17
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Eu glumeam cu Alt+Tab. Am la lucru 2x24" FHD si acasa doar un monitor si parca nu as vrea sa mai plec de la servici :) .

#18
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
Am luat un

http://www.marketonl...ent=price-promo

iar cand o sa mai am bani am sa mai iau unul identic. Multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate