Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Upgrade PC-buget 3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Salut,

1. La ce va fi folosit PC-ul: Jocuri (GTA V, Assassin's Creed Unity, Watch Dogs, Far Cry 4, daca se poate in blana)

2. Bugetul maxim: 3000 RON
3. Rezolutia si diagonala monitorului: monitorul ramane, FHD, 24''

4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem;

Vechiul sistem e urmatorul:
CPU: Intel Core 2 Duo E8200 2,66 Ghz - i s-a dus vremea
RAM: 2 GB DDR2 -adios
Placa de baza: Gigabyte EP35C-DS3R -adios
HDD: Seagate 160 GB (nu as vrea sa il schimb decat daca este absolut necesar)
Sursa: nu stiu sa va spun, cum aflu?
Video: Nvidia GeForce GTX 460 2 GB - asta as vrea sa ramana, cred ca inca mai poate duce, poate peste 1 an o voi inlocui, de aceea vreau ca restul componentelor sa fie ''strong''
Carcasa: habar n-am, nu ma intereseaza decat sa se potriveasca piesele in ea, va fac o poza si mi spuneti voi daca o pot pastra pe actuala sau nu.

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Prefer emag sau pcgarage.Cash.

Daca ar fi dupa mine, as vrea un I7 (doar asta am observat ca e in jur de 2000 RON)  si 16 Gb RAM (sau ajung 8?), iar restul sa le conturez in jurul acestora doua. Am si un HDD extern de 500 GB (de aceea am zis ca l-as pastra pe cel de 160)

Sfaturi?

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011
i7`le e inutil in jocuri, asa ca nu da banii degebea pe el.
http://www.pcgarage....shlist/1288543/

i5 cu 8GB RAM, alaturi de SSD si placa de baza teapana.

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Tu vrei pc de "jocuri blana", insa mai vrei sa stai inca un an sau mai mult cu o placa video care deja are 5 ani? Am avut si eu gtx 460, nu prea mai face fata la ce vrei tu sa faci cu cea.

Eu as lua asa ceva, te incadrezi si in buget:
http://www.mediadot.ro/wishlist/56688/

Am pus si HDD pt ca mai mult ca sigur ala e obosit rau si mai rau te trage in jos. Poti pune SSD daca ai asa mare incredere in el.

Edited by Robiacs, 30 July 2015 - 17:24.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Si totusi are un monitor full HD de 24” ,cum se va descurca acea gtx460?

#5
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Daca omul va cumpara in viitor o placa video mai buna de ce sa cumpere acum o placa mediocra si restul componentelor sa aiba de suferit daca poate sa cumpere acum componente bune si sa ia in viitor o placa video pe masura PC-ului..

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Pentru ca e o prostie ca tu sa vrei pc de jocuri, dar sa stai un an de zile cu o ragalie de placa video. Ori iti permiti sa iei ceva bun din prima, ori iei ceva mai slab.

#7
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Ok, eu unul nu as face asa ceva. Poate sunt eu ceva mai ciudat.

#8
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
[ http://s11.postimg.org/o9294yub7/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Altex... am pus un ssd si o Radeon r9 280 in bugetul tau... Cea mai buna solutie pt. gaming.

#9
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015

 parthenon, on 30 iulie 2015 - 18:36, said:

[ http://s11.postimg.org/o9294yub7/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Altex... am pus un ssd si o Radeon r9 280 in bugetul tau... Cea mai buna solutie pt. gaming.

Omul a specificat ca vrea doar de la eMAG si PCG.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Robiacs, on 30 iulie 2015 - 17:55, said:

Pentru ca e o prostie ca tu sa vrei pc de jocuri, dar sa stai un an de zile cu o ragalie de placa video. Ori iti permiti sa iei ceva bun din prima, ori iei ceva mai slab.
uite ca si eu am facut la fel: mi-am luat pc-ul si initial am avut un GTX 650 pe el. am stat 1 an cu aia si apoi a venit direct GTX970. si nu imi pare rau.

mi se pare absolut normal ce face...

#11
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Practic vad ca am 2 optiuni, ori sa merg pe o configuratie fara placa video cu componente mai solide urmand sa cumpar una in viitor-varianta 1, ori sa aleg una si cu video dar cu celelalte mai slabute-varianta 2 (ceea ce nu prea imi surade, pentru ca la varianta 1 am de schimbat doar 1 componenta). Hai sa incercam si varianta 3: construim configuratia in jurul unei placi video care face ce vreau eu, e si asta o posibilitate?

Cand am cumparat pc actual asa am procedat, placa video a costat jumatate din pretul pc-ului. Si am fost multumit (5 ani n-am avut probleme).

Edited by ronin0ro, 30 July 2015 - 19:10.


#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 shmu, on 30 iulie 2015 - 19:00, said:

uite ca si eu am facut la fel: mi-am luat pc-ul si initial am avut un GTX 650 pe el. am stat 1 an cu aia si apoi a venit direct GTX970. si nu imi pare rau.

mi se pare absolut normal ce face...
El zice ca va folosi calculatorul doar pt jocuri, nu zice nimic de editare/randare sau chestii care necesita putere de procesare mai mare, deci procesorul lui cu eventual inca 2gb ram s-ar descurca in tot ce face, inafara de jocuri.

El daca-si va lua acum I5 si va sta cu 460-ul, nu va vedea o diferenta pe masura banilor cheltuiti in jocuri, deci mi se pare mai bine ca daca nu e multumit cu gtx 960/amd r9 380 ( care nu-s placi video slabe ), sa ramana cu asta iar cand strange bani si de o placa video mai tapana, sa ia si celalalte componente ca poate gaseste atunci ceva mai apare ceva mai nou si mai bun in aceeasi bani.

Edited by Robiacs, 30 July 2015 - 19:16.


#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011
Ok, si unde-i problema asa?
Poate ca 460-ul ala o duce bine mersi in jocurile pe care le joaca. Poate 460-ul ala e suficient pentru cerintele lui actuale. Eu am stat juma de an pe integrata sa-mi strang banii de-o dedicata si n-am mai plans, ca stiu ca mi-am luat un sistem cum trebuie (i5 si 560 Ti la vremea aia in loc de Phenom II X4 si 6850 daca era sa iau totul la gramada).

Bine, ca si la 3000 lei se poate incropi ceva frumos, daca prefera carcasa mai modesta si placi de baza cu mai puteine porturi.
Totul tine de cerintele lui, nu ale voastre.

#14
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

 georgik12, on 30 iulie 2015 - 19:27, said:

Ok, si unde-i problema asa?
Poate ca 460-ul ala o duce bine mersi in jocurile pe care le joaca. Poate 460-ul ala e suficient pentru cerintele lui actuale. Eu am stat juma de an pe integrata sa-mi strang banii de-o dedicata si n-am mai plans, ca stiu ca mi-am luat un sistem cum trebuie (i5 si 560 Ti la vremea aia in loc de Phenom II X4 si 6850 daca era sa iau totul la gramada).

Bine, ca si la 3000 lei se poate incropi ceva frumos, daca prefera carcasa mai modesta si placi de baza cu mai puteine porturi.
Totul tine de cerintele lui, nu ale voastre.

Prefer cea mai modesta carcasa, functionala sa fie. Placa de baza la fel, am nevoie doar de USB si eventual hdmi.Important e sa fie compatibila cu restul componentelor. Nu sunt pasionat de calculatoare (de-aia nici n-am mai urmarit evolutiile in ultimii ani). Vreau un upgrade pentru ca actualul se misca foarte greu si ma enerveaza crunt, daca pot sa mai bag si un joc ocazional si sa nu-mi fac griji ''dar oare imi merge? "' e ideal. Evident ca nu il voi folosi doar pentru jocuri (cine face asta?)...un film, word-excel, internet (credeam ca se subintelege). Am zis ca il folosesc pentru jocuri pentru ca un PC capabil sa ruleze GTA V de exemplu se va descurca si cu un blu-ray sau cu editare word, invers...nu prea vad.

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
actualul sistem se misca foarte greu pentru ca nu ai ssd, ci ai un hdd amarat si obosit. pc-ul fratelui meu e foarte asemanator cu al tau. un core2duo mai rasarit, 2gb ram si avea un hdd obosit tot de 160. dupa ce i-am pus SSD, a inceput sa zboare.

asadar, din sistemul tau nu mai folosesti nimic.

daca nu te joci cine stie ce, in 3000 lei iti intra I5 si GTX 960. dar, daca intr-adevar vrei sa nu mai ai grija jocurilor cativa ani, trebuie un GTX 970.

cum vechiul pc va ramane intreg, eu zic ca poti sa-l vinzi cu 400-500 lei si sa-i adaugi la buget, cu putin noroc iti iei 970...

asta e configuratia de baza la care adaugi GTX 960 sau GTX 970(640 lei peste buget, din care 500 ii recuperezi in pc-ul vechi).

PS: renunta la emag sau garaj ca au preturi mari. cauta produsele astea la ei si te vei convinge.

Edited by shmu, 30 July 2015 - 22:56.


#16
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

 shmu, on 30 iulie 2015 - 22:37, said:

actualul sistem se misca foarte greu pentru ca nu ai ssd, ci ai un hdd amarat si obosit. pc-ul fratelui meu e foarte asemanator cu al tau. un core2duo mai rasarit, 2gb ram si avea un hdd obosit tot de 160. dupa ce i-am pus SSD, a inceput sa zboare.

asadar, din sistemul tau nu mai folosesti nimic.

daca nu te joci cine stie ce, in 3000 lei iti intra I5 si GTX 960. dar, daca intr-adevar vrei sa nu mai ai grija jocurilor cativa ani, trebuie un GTX 970.

cum vechiul pc va ramane intreg, eu zic ca poti sa-l vinzi cu 400-500 lei si sa-i adaugi la buget, cu putin noroc iti iei 970...

asta e configuratia de baza la care adaugi GTX 960 sau GTX 970(640 lei peste buget, din care 500 ii recuperezi in pc-ul vechi).

PS: renunta la emag sau garaj ca au preturi mari. cauta produsele astea la ei si te vei convinge.
Crezi ca daca as cumpara un SSD s-ar misca mai bine? Doar atat,SSD,fara nimic altceva.

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pentru gaming nu e suficient doar ssd-ul. pentru restul, da.

ai putea totusi sa iti iei un ssd de 120(intel, samsund sau kingston hyperx) si sa instalezi windows 8.1 si sa vezi cum merge.
daca nu iti place, returnezi ssd-ul. dar sunt singur ca nu o sa te mai desparti de el.

ideea e ca pe noul sistem oricum ti-ar trebui ssd sa-l folosesti la potential maxim.

Edited by shmu, 06 August 2015 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate