Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

succesiune frati vitregi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Buna ziua
Poveste e un pic mai lunga, o sa incerc sa fiu cat mai concisa, deci:
Bunicul si bunica mea au avut 5 copii. Bunica a decedat si bunicul sa recasatorit, sotia lui avand la randul ei 2 copii. Au locuit in casa bunicului din prima casatorie, si-au intemeiat impreuna o gospodarie si aveau un cont la banca pe numele lui. In urma cu 2 ani sotia bunicului a decedat iar pe bunicul, care este foarte bolnav, l-a luat in grija mama, care sa trecut cotitular pe cont ( cu acordul bunicului) pentru a evita problemele cu banca in cazul decesului lui.
Nu s-a facut succesiune dupa sotia bunicului, deoarece este un sat de munte unde nu prea are nimeni acte pe terenuri, deci fiecare munceste locul ce era al parintilor, bunicilor, etc dar fara acte. Dupa revolutie au primit si ceva padure, bunicul din partea parintilor, sotia din partea tatalui ei,
Acuma bunicul este foarte grav, iar copii sotiei ii cer mamei melePosted Image mostenirea lor si o ameninta cu procese. Ei reclama ca la data casatoriei,cand mama lor s-a mutat in casa bunicului, acum 40 de ani, a dus cu ea si zestrePosted Image doi boi si 10 oi, pe care acuma ii reclama( mai ceva ca in Ion ).Mama si fratii ei nu au nimic impotriva ca ei sa isi ia inapoi terenurile si padurea ce le au de la mama lor, precum si partea din cont care la revine, dar nu vor sa le plateasca pt. oi si boiPosted Image .
Deci daca decedeaza bunicul cum se va face succesiunea si ce probleme ar putea avea mama?

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,707
  • Înscris: 10.12.2006
Terenuri fara acte +
Animale fara acte  =
Succesiune / Procese!?
Poate ei is niste tarani prosti si asa au o scuza, dar tu vad ca esti pe internet si asta te inculpa, ce proces crezi ca ar fi ala pentru niste animale date ca zestre in urma cu 40 de ani?

#3
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
si eu sunt cumva intr-o situatie putin asemanatoare . cel mai mult are de pierdut cel care deschide procesul deoarece suporta TOATE cheltuielile ,si cum un proces dureaza cel putin 2 ani ,e greu sa blochezi o suma mare de bani pe o perioada lunga fara sa ai si certitudinea ca vei reusii la final . Eu am deschis un astfel de proces in urma cu aprox 3 ani si nici pana acum procesul nu sa terminat cheltuiind pana acum aprox 87 mil. lei (fara cheltuielile de transport... s.a cheltuieli mici neprevazute.) Este f. mare taxa de timbru la ora actuala cand deschizi un proces+avocat+legalizari+acte notariale+.....+NERVI ,nopti nedormite ....).

Edited by dan2626, 30 July 2015 - 16:52.


#4
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007

 Mizu, on 30 iulie 2015 - 16:16, said:

Terenuri fara acte +
Animale fara acte  =
Succesiune / Procese!?
Poate ei is niste tarani prosti si asa au o scuza, dar tu vad ca esti pe internet si asta te inculpa, ce proces crezi ca ar fi ala pentru niste animale date ca zestre in urma cu 40 de ani?
Mama mea are 65 de ani, nu a avut probleme cu justitia in viata ei si acuma se trezeste amenintate de cineva pe care nu cu mult timp in urma ii considera aproape frati, plus ca acum are si stresul cu bunicul care e grav.
Eu imi dau seama ca situatia este absurda, tocmai de aceea intrebam cum se face succesiunea in acest caz, lasand la o parte pretentiile lor aberante, pentru a nu ajunge in situatia descrisa mai sus.

Edited by zooza, 30 July 2015 - 20:05.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 01.10.2004
Nu stiu de ce atata frica de justitie, ca d'aia exista, sa imparta dreptatea.

Banuiesc ca cei 7 urmasi ai bunicului si bunicii isi vor imparti in mod crestineste Posted Image bunurile.
Plus inteleg ca fiecare din cei doi bunici in a 2-a casatorie a venit cu cate 5, respectiv 2 copii, fara a mai avea copii comuni.

Oricum trebuie facuta dezbaterea mostenirii dupa prima bunica, la care bunicul are 1/2 a lui, plus 1/4 din jumatatea primei bunici (art. 972 alin. (1), lit. a) din NCC http://legeaz.net/no...enitorii-legali ). Cele 3/4 ramase din jumatatea primei bunici se impart egal la cei 5 copii ai lor.
Pentru decesul celei de-a 2 bunici trebuie facuta alta dezbatere a mostenirii, masa succesorala fiind alcatuita din bunurile rezultate din a 2-a casatorie si care, tot asa, bunicul are 1/2 a lui + 1/4 din jumatatea bunicii a 2-a (acelasi art. NCC), iar cei 7 copii mostenesc in parti egale numai cele 3/4 dupa bunica, adica ce a rezultat dupa a doua casatorie. Daca sunt si bunuri din afara casatoriei, gen terenuri sau paduri dupa a 2-a bunica, bunicul mosteneste doar 1/4 din ele, iar restul de 3/4 se impart intre cei 2 copii ai bunicii. Asa ca terenurile si padurea dupa bunica a 2-a pot fi mostenite in cota parte (calculata de notar sau judecator, dupa caz) si de primii 5 copii din cealalta casatorie, ei fiind mostenitori ai cotei de 1/4 a bunicului (inca in viata), care se va imparti in 7 parti egale, adica fiecare din cei 5 copii va primi 1/28 din bunurile respective. Ceilalti 2 vor primi fiecare cate 1/28 dupa bunic, plus 3/8 dupa bunica, adica 23/56 fiecare din bunurile mamei lor, bunica 2. Rezulta ca terenurile si padurea dupa a 2-a bunica nu sunt mostenire numai a celor 2 copii, ci si a bunicului (in cota de 1/4), iar prin el si a celorlalti 5 copii din prima casatorie.

Complicat cu calculul asta al fractiilor, cat si cui i se cuvine, dar este treaba notarului daca se face amiabil sau a judecatorului daca se face dezbatere judiciara.

Cat despre animale ca zestre, nu am auzit sa intre in masa succesorala, numai daca s-a obtinut ceva compensatii de la CAP-uri, nu si ce a intrat in gospodarie.

Iar cei 2 frati vitregi pot cere... daca impreuna cu ceilalti 5 frati se inteleg la notar altfel, prin renuntare la anumite parti din mostenire, este treaba lor, altfel se ajunge la judecata pentru dezbatere, unde fiecare primeste cat va stabili judecatorul, nu cat vrea sau i se pare ca ar avea dreptul. De cheltuieli de judecata (pe care le vor plati cei care pierd procesul) si timp pierdut nu mai vorbesc

#6
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Multumesc mult pt. raspunsul f exact si cuprinzator, ceva de genul credeam si eu dar e mult mai bine cand cineva de specialitate confirma clar si la obiect cum sta treaba. Oricum nu era vorba de frica de justitie ci de stresul suplimentar al mamei mele, care si asa are momentan multe altele pe cap (nu-i usor sa ingrijesti 24 din 24 un batran de 85 ani aflat in stadiu terminal).

Edited by zooza, 31 July 2015 - 13:02.


#7
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Mai am o inrebarePosted Image Posted Image
Dupa moartea bunicului, pe el il mostenesc doar copiii lui naturali?

Edited by zooza, 31 July 2015 - 14:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate