Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Montare pavele in regie proprie - instructiuni

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gaby7

gaby7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2009
Salut.
As vrea sa pun pavele in jurul casei si as avea nevoie de ceva instructiuni de montare. Momentan am turnat un trotuar de ciment de 50 cm latime peste care as vrea sa asez pavelele.
Multumesc anticipat pentru sfaturi!

#2
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Casa are subsol? Hidroizolatia e buna? Dincolo de pavele vrei sa pui rigola pentru apa pluviala?

Edited by Oxigen1234, 30 July 2015 - 15:06.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.pavaje-pa...intretinere.htm
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GNsBwYh967E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Filmul nu e bun, nu se mai pune balast peste beton.
Intrebarea e - se pun pe nisip sau se lipesc pe beton cu adeziv de gresie de exterior?
Eu vreau intai sa pun o membrana bituminoasa (tip carton asfaltat) apoi nisip si dalele.
In loc de bordura - rigola de apa, eventual bordura dupa rigola.

Edited by Oxigen1234, 30 July 2015 - 15:31.


#5
gaby7

gaby7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2009

 Oxigen1234, on 30 iulie 2015 - 15:05, said:

Casa are subsol? Hidroizolatia e buna? Dincolo de pavele vrei sa pui rigola pentru apa pluviala?

Casa nu are subsol, iar dincolo de trotuar incepe gazonul, deci nu pun rigole.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

 Oxigen1234, on 30 iulie 2015 - 15:19, said:

Filmul nu e bun, nu se mai pune balast peste beton.
Intrebarea e - se pun pe nisip sau se lipesc pe beton cu adeziv de gresie de exterior?
Eu vreau intai sa pun o membrana bituminoasa (tip carton asfaltat) apoi nisip si dalele.
In loc de bordura - rigola de apa, eventual bordura dupa rigola.

in ploiesti, pavelele de pe trotuare au fost montate direct pe pat de nisip, pus peste asfaltul existent.

am pus si un link, deasupra filmului, acolo scrie cum se procedeaza in situatia in care suprafata/stratul de baza e din beton. se pune nisip.

http://www.pavaje-pa...intretinere.htm

Edited by corinadaniela, 30 July 2015 - 15:44.


#7
gaby7

gaby7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2009

 corinadaniela, on 30 iulie 2015 - 15:39, said:


in ploiesti, pavelele de pe trotuare au fost montate direct pe pat de nisip, pus peste asfaltul existent.

Interesant. Asa este mult mai usor, dar oare dureaza lucrarea? La mine nu o sa fie trafic pe trotuar ca este casa particulara, dar nici nu as vrea sa inceapa sa imi "plece" pavelele.

#8
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Pe nisip se pun in mod normal. Cam 10 cm de nisip, udat, bine batut. Pui fiecare pavela la cumpana si o bati cu un ciocan de cauciuc.
Foarte important ca finisajul de sub nisip sa fie stabil - chiar daca e beton, sa fie turnat gros, si cu plasa.
Prima oara totusi trebuie sa-ti torni bordurile.

Ce se arata in video e fantezie, n-o sa-ti iasa nisipul clasic niciodata asa compact.

Dca vrei sa pui piatra cubica, sau pavele neregulate e indicat sa le pui cu adeziv, sau in sapa de beton.

#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Decat sa te chinui cu pavajul mai bine torni beton amprentat. Iesi si mai bine la pret, arata si mai frumos, este si mai rezistent, lucrarea se termina mult mai repede.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

 gaby7, on 30 iulie 2015 - 15:43, said:

Interesant. Asa este mult mai usor, dar oare dureaza lucrarea? La mine nu o sa fie trafic pe trotuar ca este casa particulara, dar nici nu as vrea sa inceapa sa imi "plece" pavelele.

dupa cativa ani de la montare, se prezinta onorabil. sunt cateva zone in care infiltratiile de apa au dus la scufundarea/inclinarea pavajului, inclin sa cred ca s-a surpat pur si simplu asfaltul vechi de dedesubt. intamplator sau nu, aceste zone "prabusite" sunt in imediata vecinatate a unor guri de canal. deci nu pavelele sunt "buba", ci ce se intampla sub asfalt si pe langa gurile de canal.
pavelele n-au cum sa-ti plece daca pui borduri.

#11
gaby7

gaby7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2009

 V_i_c_t_o_r, on 30 iulie 2015 - 16:05, said:

Decat sa te chinui cu pavajul mai bine torni beton amprentat. Iesi si mai bine la pret, arata si mai frumos, este si mai rezistent, lucrarea se termina mult mai repede.

Am cativa vecini cu beton amprentat. Este frumos, dar trebuie ca o data sau de doua ori pe an sa dea cu lac, iarna nu au voie sa dea zapada decat cu anumite tipuri de lopeti sau alte utilaje...e mai pretentios.

 luci_flash, on 30 iulie 2015 - 15:45, said:

Pe nisip se pun in mod normal. Cam 10 cm de nisip, udat, bine batut. Pui fiecare pavela la cumpana si o bati cu un ciocan de cauciuc.
Foarte important ca finisajul de sub nisip sa fie stabil - chiar daca e beton, sa fie turnat gros, si cu plasa.
Prima oara totusi trebuie sa-ti torni bordurile.

Ce se arata in video e fantezie, n-o sa-ti iasa nisipul clasic niciodata asa compact.

Dca vrei sa pui piatra cubica, sau pavele neregulate e indicat sa le pui cu adeziv, sau in sapa de beton.

Ajuta-ma te rog cu "trebuie sa torni bordurile". Am vazut in magazinele de bricolaj ca sunt borduri speciale pt inchidere pavaj si nu inteleg ce vrei sa spui. Merci.

#12
mesterica1978

mesterica1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.08.2015
pavele pe langa casa nu recomand ,din experienta proprie am observat ca tin umezeala,se decoloreaza si mai apar si pete albe pe ele mai ales toamna
eu unul am sa le scot si am sa pun piatra naturala in ciment este mult mai ok

#13
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@mesterica - te rog dezvolta - pavele puse in jurul casei peste trotuarele de ciment pluviale sau in loc de trotuare?
Normal ca daca in jurul casei sunt pavele pe nisip in loc de trotuare pluviale nu au nici un rol de hidroizolare, toata apa intra direct in fundatie...

#14
gaby7

gaby7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2009

 Oxigen1234, on 17 august 2015 - 07:22, said:

@mesterica - te rog dezvolta - pavele puse in jurul casei peste trotuarele de ciment pluviale sau in loc de trotuare?
Normal ca daca in jurul casei sunt pavele pe nisip in loc de trotuare pluviale nu au nici un rol de hidroizolare, toata apa intra direct in fundatie...

Salut. Ma ajuti putin cu "trotuare pluviale"? Incerc sa caut cea mai buna si daca se poate...mai ieftina solutie. Merci.

#15
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cea mai ieftina si buna? Beton turnat (pietris compactat bine, polietilena, plasa metalica), turnat la latime minim 1 metru, dupa ce il toarna da imediat cu praf de ciment si il "scliviseste" - aluneca ca dracu pe apa si zapada dar tine zeci de ani. Poti dupa aia sa ii dai si cu lac pentru beton amprentat si devine oglinda.
Daca vrei si sa circuli pe acel trotuar nu recomand insa abordarea asta -  pot in schimb sa torni betonul de trotuare in strat mai subtire cu 2-3 cm, vibrat, si imediat dupa aia prepari inca o tura de beton in care pui aditivi de impermeabilizare si plastifianti - ii iei de la o fabrica de pavele/dale) si torni imediat si il poti prelucra sa fie putin cu zimti (cu o grebla sau piepten).  Asa ai deasupra un strat de uzura aderent si oarecum impermeabil. Tine niste ani, dar dupa aia tot la dale ajungi.

#16
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
eu de fraier ce am fost am pus beton in toata curtea anul trecut si acum in februarie deja e macinat aproape jumatate din el . Pavelele ma duceau undeva spre 5000 euro si am zis ca ies mai ieftin cu Beton si o zona de piatra de rau , dar acum vreau sa pun pavele cel putin sper sa reusesc ca anul acesta sa pun pe partea pietonala ...Nu cred ca o sa le pun eu pentru ca nu am vibropresa.

Am pus pavele de 2.5 bordura casei si de 3 ani rezista fara sa fie crapata nici macar una ...

Daca aveti un pont de unde se pot cumpara pavele mai ieftine si o mana de lucru ieftina pentru montaj as fii recunoscator.

Multumesc anticipat !

Am de cumparat cam 450 mp pavele de 4/6 cm si cam 200mp pavele pietonale ...

Attached Files



#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sa resuscitez topicul .
Stie cineva o reteta de sapa pt montat "piatra de munte" ?  Ceva verificat ?
Aici ma refer la cantitati si dimensiunea agregatului .

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu bricolează nimeni pe forumul asta ?🤔

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate