Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

hol casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kris2k

kris2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o chestie. La o casa in afara orasului Iasi vreau sa fac un hol aprox 2.5*2.75 ml. Acum se intra direct in living. In fata usii am fundatia si placa facuta pe suprafata de mai sus. Intrebarea mea este care este Solutia cea mai ieftina ??? Lemn, bca sau caramida???

eu ma gindeam sa fac din caramida dar pot oare sa fac acest hol fara stalpi de beton ??? adic sa construiesc cei 3 pereti doar din caramida ?? adica fara acei 2 stilpi care ar veni pe colturi??? Mentionez ca deasupra vine doar lemn si tabla care ies de sub un balcon cam 1 ml in afara , deci nu am nimic greutate deasupra, imi trebuie doar o camaruta la care vine o usa de pvc normal si un gemulet mic.

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
foto, foto.

#3
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Cea mai rapida solutie cred ca o reprezinta capriori de lemn ca stalpi, pereti din placi OSB si apoi izolatie de polistiren pe dinafara. Pe interior, vata minerala pe OSB si apoi placat cu placi de ghips-carton.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image

#5
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Pai din cate zici tu, chiar daca ai face-o din caramida, ai pune doar 2 stalpi (pe cele 2 colturi exterioare), deci fix zero.Stalpii aia 2 ii poti lega doar intre ei cu o centura, dar pe cealalta directie nu ai cum asa ca aia nu ar fi o structura.
Daca te gandesti la caramida, ar trebui sa bagi cupoane de fier astfel incat sa legi zidaria asta de cea existenta. Daca ai deja termoizolatia facuta, este mai mare deranjul.
Asa ca mai bine cum a recomandat colegul mai sus, structura de lemn (pe colturi stalpi de 10x10 sau 15x15, apoi intermediar pui dulapi de 5x10 sau 5x15, la pas de 60cm, astfel incat placile de OSB sa aiba prindere si pe mijloc) si izolatie cum s-a propus mai sus.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image

#7
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
pune-i macar niste popici de fer. Vin cutremurele neicusorile si cade holul chiar la intrare de nu mai poti intra sau iesi din casa .

#8
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
De ce nu faci o marchiza din termopan, cu geamuri? Lasi asa cum este usa de la living, iar marchiza vine ca un hol exterior.

#9
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
termopnul e pentru birouri ; daca vrei clasa si stil foloseste piatra si lemn.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate