Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Actele de procedură către Instanța de Judecată se pot trimite și prin intermediul e-mail-ului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Am de depus până Luni 03.08.2015 o Plângere împotriva unei soluţii de clasare a urmăririi penale, ultima posibilă - cea pentru judecarea în Cameră Preliminară.
În primul rând, ştiind că e vacanţă judecătorească şi că Procurorii de Serviciu nu au program decât Miercurea şi Joia, cum pot proceda să depun acea Plângere pentru Luni, 03.08.2015, fără a fi forţat să dau iar bani pe o Scrisoare Recomandată de aproape 10 lei, ştiind că am mai dat o dată, şi neavând venituri, nu pot cheltui fără măsură ?
Vreau să ştiu dacă e posibil să putem depune şi ON-LINE un document pentru Judecătorie sau Parchet, prin e-mail sau prin orice alt mijloc electronic posibil, pentru că aşa ar fi mult mai simplu şi mai eficient.
Vream să ştim sigur dacă legile permit acest lucru, şi dacă puteţi şi aveţi amabilitatea, să ne indicaţi şi ce articole de legi se referă la acest lucru.
Menţionez că întreb şi datorită faptului că ar costa ceva Recomandata, pentru că am de scris vreo 10-15 pagini, cu articole de legi şi cu detalii despre faptele incriminate, cu probe noi, care să facă pe Judecătorul de Cameră Preliminară să decidă continuarea anchetei penale, pentru că subiectul nostru afectează mai multe persoane, deci e de INTERES PUBLIC, şi care chiar obligă un Procuror să se auto-sesizeze din oficiu, nu să ne forţăm noi să aducem zeci de dovezi destul de clare.
Pentru a vedea detalii despre cazul nostru, rulaţi acest playlist de pe Youtube, care ne dă dreptate în faţa reclamanţilor de la Asociaţia de Proprietari care ne-au dat în judecată, cu toate că ştiau că am fost păgubiţi din neglijenţa unor şefi de Asociaţii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c-7_TrW1iLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Subiectul l-am mai discutat pe Forum, dar acum vreau să ştiu ceva detalii despre trimiterea unui document important pentru Justiţie, pe e-mail.
Nu vreau remarci de genul "iar scrie ăsta despre subiectul lui ?" sau "de ce scrii atâtea pagini pentru o Plângere, pentru că terorizezi magistraţii ?" Eu scriu tot ce pot pentru a-mi rezolva problemele cu probe suficiente - şi am găsit foarte multe pentru a nu se clasa acest dosar penal. Răspundeţi doar dacă puteţi să ne ajutaţi cu ceva !
Mulţumim anticipat !

P.S.
Am găsit ceva referitor la transmiterea pe cale electronică (pe Internet) a unor documente, dar doar de la Instanţă către părţile din proces.
NU E VALABIL CEEA CE SCRIE MINISTRUL JUSTIŢIEI PENTRU ORICE DOCUMENT PE CARE VREM SĂ-L TRIMITEM CĂTRE JUSTIŢIE, FĂRĂ A NE MAI DEPLASA LA REGISTRATURĂ, MAI ALES CĂ ACUM AU DOAR DOUĂ ZILE PE SĂPTĂMÂNĂ PROGRAM ?

Quote

MINISTERUL JUSTIŢIEI, 15.01.2015 Comunicat de presă referitor la posibilitatea de a transmite părților și participanților la un proces încheierile de ședință și hotărârile în format electronic
Ministerul Justiției informează opinia publică despre posibilitatea de a solicita instanței de judecată, în toate cauzele civile (aproximativ 90% din totalul cauzelor aflate pe rolul instanţelor), ca încheierea de ședință sau hotărârea judecătorească să le fie transmisă în format electronic. Astfel, în urma unui demers al Ministerului Justiției, susținut și de Consiliul Superior al Magistraturii, programul informatic al instanțelor a fost modificat astfel încât să permită transmiterea prin e-mail către părțile dintr-un proces, dar și către reprezentanții legali ai acestora, a încheierilor de ședință sau a hotărârii judecătorești imediat ce acestea sunt încărcate în sistem.
“Este un alt pas pe care îl facem spre implementarea conceptului de dosar electronic, în acest moment fiind posibilă comunicarea și prin e-mail a încheierilor de ședință și a hotărârilor.
Am parcurs încă un moment în cooperarea cu C.S.M. care a susținut această inițiativă și a aprobat rapid implementarea ei la nivelul tuturor instanțelor din țară. Practic, în cauzele civile, părțile vor putea să primească în format electronic aceste documente imediat ce ele vor fi încărcate în sistemul ECRIS. Până în acest moment, dacă un justițiabil dorea să vadă o încheiere de ședință, document care nu i se comunica, sau dacă intenționa să citească o hotărâre înainte de a-i fi comunicată prin poștă, trebuia să vină personal la instanță și să solicite dosarul cu actele respective. Dacă hotărârea, de exemplu, nu era încă listată și semnată de judecător nu exista în dosar așa că făcea un drum degeaba.
Comunicarea online reprezintă o alternativă modernă care înseamnă economie de bani și timp pentru justițiabili, pentru avocații acestora. Astfel, am realizat posibilitatea tehnică prin care dăm părților din procese ocazia de a se conforma rapid și eficient celor stabilite de către instanțele de judecată, pe de altă parte dăm avocaților ocazia de a informa în mod corect și complet, părțile reprezentate. În plus, prin această măsură facem un prim pas în verificarea modului prin care putem ușura în viitor activitatea instanțelor. Întreaga strategie a Ministerului Justiției vizează reducerea duratei proceselor și eficientizarea sistemului. După ani de zile de subfinanțare, am reușit ca din 2012 să alocăm suplimentar sute de posturi de magistrați și grefieri concomitent cu implementarea de tehnologii de ultimă oră. Complementar, am reușit să reluăm și investițiile în sediile instanțelor.” a declarat ministrul Justiției, Robert Cazanciuc."
"Comunicarea online reprezintă o alternativă modernă care înseamnă economie de bani și timp pentru justițiabili, pentru avocații acestora."
DE CE N-AR FI VALABILĂ ŞI ÎN CAZUL NOSTRU ACEASTĂ FRAZĂ SPUSĂ DE MINISTRUL JUSTIŢIEI ?

Edited by ram, 30 July 2015 - 12:58.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Atita vreme cit nu ai o procedura exacta, concreta, pentru institutia cu care vrei sa colaborezi nu ai ce sa faci. Daca ei nu au un sistem unde sa pui fisierele si sa primesti o confirmare sau sa trimiti un email cu un format anume si sa-ti dea o confirmare ca au fost primite sau ceva similar atunci nu ai ce face.

Emailurile merg (de exemplu) cind vrei sa intrebi ce canale intra intr-un anume pachet la un operator de cablu nu sa trimiti acte la judecatorie. Oricum tine chitanta ca ar trebui sa intre la cheltuieli de judecata si (teoretic) sa iti iei banii inapoi.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se pot depune la instanţe documente prin intermediul emailului dar nu vei avea confirmarea de depunere. Pentru asta trebuie să scanezi documentul semnat şi să-l expediezi pe adresa de email a instanţei. După aceea, trimiţi prin poştă, originale, exemplare suficiente şi ataşezi şi un print al emailului pentru a nu mai fi înregistrate ca plângere nouă.

#4
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Am trimis prin poștă și m-a taxat cu 12 lei - erau 10 pagini. Deja am depus cam multe documente prin Poștă și m-a cam costat (oricum, deja sumele cerute ilegal de Asociație s-au stornat de către C.E.T. (acum va da cu minus acea „datorie”) și procesul ar trebui să-l câștigăm, dar, culmea, președinta A.P.71 îl continuă ... vai de viața ei) !
Știu că e mai sigur ori direct, ori prin poștă, dar ar trebui să se dezvolte și problema cu trimiterea prin Internet, mai securizată !
Apropo, rog pe cineva care știe - SE POATE CERE SĂ COPIEM UN DOSAR CIVIL PE STICK, MAI ALES CĂ ARE 140 DE PAGINI ȘI ÎN PLUS, ESTE MULT MAI UȘOR ȘI MAI CLAR DE COPIAT ORICE VREM ?
Am auzit că ar trebui să facem o cerere pentru asta, la Judecătorul de caz - dar au fost cazuri în care s-a acceptat așa ceva ?

Edited by ram, 22 October 2015 - 09:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate