Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

E posibil sa imi scot numere rosii?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Am cumaparat cam de 2 saptamani o masina inscrisa in ro si cand sa o trec pe nume am aflat ca taxa de mediu a fost recuperata.
Intrebarea e pot sa imi scot numere rosii ca nu am acuma bani sa platesc taxa ca sa o inscriu definitiv. Precizez ca masina e pe numele mamei mele si e plecata in germania dar am procura de la notar ca pot umbla eu cu actele.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu poţi să scoţi numere roşii şi nici nu ai de ce. Mergi cu ea aşa până o duci la rabla.

#3
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

View PostMembruAnonim, on 30 iulie 2015 - 12:47, said:

Nu poţi să scoţi numere roşii şi nici nu ai de ce. Mergi cu ea aşa până o duci la rabla.
Asta e raspuns asa la misto?

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostSoLiDFcD, on 30 iulie 2015 - 12:48, said:

Asta e raspuns asa la misto?

NU! Ti-a raspuns pe bune, daca scoti numere rosii va trebui sa renunti la actualele numere, cu cele rosii poti merge 3 luni, crezi ca strangi banii de taxa in cele 3 luni ?

#5
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Nu poti scoate nr rosii o data ce masina a fost inmatriculata pe Romania.
Nu e raspuns la misto. Las-o in continuare pe numele mamei ca nu te afecteaza cu nimic. Banuiesc ca nu ti-a scris pe talon ca a instrainat-o catre tine. Atata timp cat platesti taxele si asigurarea nu ai probleme

Edited by Antirsipowermate, 30 July 2015 - 12:53.


#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostAntirsipowermate, on 30 iulie 2015 - 12:52, said:

Nu poti scoate nr rosii o data ce masina a fost inmatriculata pe Romania.
Nu e raspuns la misto. Las-o in continuare pe numele mamei ca nu te afecteaza cu nimic. Banuiesc ca nu ti-a scris pe talon ca a instrainat-o catre tine.

Pe vremuri se putea, pentru ca sa zicem ca el ia masina pe numele lui, sa aiba cartea si talonul pe numele lui, dar actualul proprietar vrea sa pastreze numerele, in cazul asta te duceai si scoteai numere rosii pana la inmatricularea definitiva, si cred ca este valabil si acum

#7
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Da mi-a scris pe talon si peste cateva zile nu o sa mai pot circula cu ea.

Deci nu se poate sa scot numere rosii. Va multumesc pentru raspunsuri.

View PostPlaton, on 30 iulie 2015 - 12:53, said:


Pe vremuri se putea, pentru ca sa zicem ca el ia masina pe numele lui, sa aiba cartea si talonul pe numele lui, dar actualul proprietar vrea sa pastreze numerele, in cazul asta te duceai si scoteai numere rosii pana la inmatricularea definitiva, si cred ca este valabil si acum

Exact asta e situatia si acuma vrea sa pastreze numerele cu care circul eu acuma si deaia am intrebat aici ca de la prieteni am auzit variante diferite

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
numerele alea le va avea libere cand faci tu transcrierea la politie, nu inainte.
daca tu ajungi cu dosaul la politie peste un an, atunci va folosi si el numerele alea.

numere rosii nu poti scoate sub nici o forma.

Edited by slai, 30 July 2015 - 12:58.


#9
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Este chiar indicat să lași mașina pe numele unui părinte...te va costa mai puțin asigurarea RCA :P
Plus că nu văd rostul, de ce te-ai complica.

#10
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

View Postslai, on 30 iulie 2015 - 12:57, said:

numerele alea le va avea libere cand faci tu transcrierea la politie, nu inainte.
daca tu ajungi cu dosaul la politie peste un an, atunci va folosi si el numerele alea.

numere rosii nu poti scoate sub nici o forma.

Am inteles. Ma tot suna sa imi inscriu masina ca ea nu poate sa isi inmatriculeze pe numerele alea masina noua.
Daca nu am bani sa o fac si o tin in fata blocului pana am si ii dau placutele pot eu sa patesc ceva legal?

View PostLolopoco, on 30 iulie 2015 - 13:05, said:

Este chiar indicat să lași mașina pe numele unui părinte...te va costa mai puțin asigurarea RCA Posted Image
Plus că nu văd rostul, de ce te-ai complica.

E complicata situatia vreau sa o trec pe numele meu nu sa o las pe al ei

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Să-ţi împrumute bani de taxă.

#12
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Poate schimba ea numerele la masina care e la tine si le poate folosi pe cele care sunt pe ea la cea noua. Talonul poate fi si pierdut...

#13
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

View PostMembruAnonim, on 30 iulie 2015 - 13:07, said:

Să-ţi împrumute bani de taxă.

Nici o sansa. Eu intreb doar daca pot pati ceva d.p.d.v. legal ?
Am contract - vanzare cumparare acolo nu specifica ca eu trebuie sa o inmatriculez pana la o anumita data.

View PostMirceaDWC, on 30 iulie 2015 - 13:08, said:

Poate schimba ea numerele la masina care e la tine si le poate folosi pe cele care sunt pe ea la cea noua. Talonul poate fi si pierdut...

Nu am inteles ce vrei sa spui..

#14
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Se duce la Politie si face o cerere de schimbare a numerelor de inmatriculare de pe masina ta cu altele. iar numerele care sunt acum pe masina le foloseste la masina noua, masina veche ramanand in continuare pe numele ei, dar cu alte numere. in felul asta nu platesti taxa.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMirceaDWC, on 30 iulie 2015 - 13:12, said:

Se duce la Politie si face o cerere de schimbare a numerelor de inmatriculare de pe masina ta cu altele. iar numerele care sunt acum pe masina le foloseste la masina noua, masina veche ramanand in continuare pe numele ei, dar cu alte numere. in felul asta nu platesti taxa.

LOL!

#16
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

View PostMirceaDWC, on 30 iulie 2015 - 13:12, said:

Se duce la Politie si face o cerere de schimbare a numerelor de inmatriculare de pe masina ta cu altele. iar numerele care sunt acum pe masina le foloseste la masina noua, masina veche ramanand in continuare pe numele ei, dar cu alte numere. in felul asta nu platesti taxa.
Nu vreau sa ramana masina pe numele ei.

Se poate sa fac cumva ca sa poata sa isi inscrie ea masina pe numerele astea fara sa platesc taxa? Chiar daca eu numai circul..

#17
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Despre ce mașină vorbim (model/an)?

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Da-i masina inapoi si ia alta, ma-ta nu stia ca a recuperat taxa? Sau ti-a tras teapa intentionat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate