Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

URGENT - computer virusat

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
userul69

userul69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.07.2015
Deci am un calculator asa ... modest, foarte bun la vremea lui, pacat ca vremea lui a trecut. In fine, acesta este folosit de fratele meu si de tatal meu pentru internet (facebook, alea- alea) si jocuri modeste. Astazi avand memorie MICA pe driverul C , unde e windowsul (doar 120 KB) am zis sa fac curat, am sters niste jocuri, programe pe care nu le mai foloseam, nimic special... Dupa am zis ca hai sa fac o prevenire de virusi (deoarece se joaca fratemeu face tot felu de minuni si sigur o avut virusi. Numa saptamana trecuta cand o dat un SCAN cu vechiul AVG 2013 o gasit in jur de 130 de virusi ) SI am rulat Adwcleaner a gasit multe, forte multe, le-a sters si totu parea bine. Am sters ADW cleaner si ma pregateam sa instalez urmatorul conform topicului, Am dat sa sterg tot ce e in Recycle Bin si m-am uitat 2 secunde pe laptop pe facebook la ceva clip si cand ma uit inapoi la recycle bin imi apare plin (stiti voi, cu o hartie in el) si cand dau empty imi apare daca vreau sa sterg 'WINDOWS'... Am dat si "DA", dar nu se intampla ABSOLUT NIMIC. Nu mai deschide nici un program, doar foldere, nici macar paint sau...Si mno...Ce sa fac ? Ma puteti ajuta repede ?

Am descoperit ca daca Insisti si dai cu click dreapta "Open" deschide pana la urma...Dar de ce sa faca asa ? :| Si in Recycle bin arata cum am zis in continuare...Ceva rezolvari ?

Uitat sa mentionez ca PC-ul are ca sistem de operare Windows XP

#2
mirq

mirq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 23.05.2007
formateaza si reinstaleaza pe curat windowsul si scapi de orice probleme si nedumeriri...

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012
Atata timp cat dai sa stergi "Windows" si pe langa asta mai ai si o colectie de virusi...singura urgenta e un fresh instal de windows.
Spor la treaba si nu uita de drivere.

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 userul69, on 30 iulie 2015 - 12:49, said:

Am dat sa sterg tot ce e in Recycle Bin si m-am uitat 2 secunde pe laptop pe facebook la ceva clip si cand ma uit inapoi la recycle bin imi apare plin (stiti voi, cu o hartie in el) si cand dau empty imi apare daca vreau sa sterg 'WINDOWS'... Am dat si "DA", dar nu se intampla ABSOLUT NIMIC. Nu mai deschide nici un program, doar foldere, nici macar paint sau...Si mno...Ce sa fac ? Ma puteti ajuta repede ?

Am descoperit ca daca Insisti si dai cu click dreapta "Open" deschide pana la urma...Dar de ce sa faca asa ? Posted Image Si in Recycle bin arata cum am zis in continuare...Ceva rezolvari ?

Uitat sa mentionez ca PC-ul are ca sistem de operare Windows XP
Incearca cu clic dreapta pe desktop apoi new folder si dupa aceea stergi folderul nou creeat de pe desktop(il trimiti in trash),in final golesti cosul cu clic dreapta si empty.Vezi daca apare cosul gol.Am mai patit si eu asta,tot in xp.

Edited by Adi blondu, 30 July 2015 - 13:06.


#5
userul69

userul69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.07.2015
Nu... Nu a rezolvat problema. Nu as vrea sa reinstalez windows-ul... Am multe chestii pe PC si ar dura ceva.. Plus ca eu nu ma pricep la asa ceva si trebuie sa chem pe cineva care se pricepe si dureaza si mai mult timp si mna... Problema acum e ca nu deschide ceva daca dau dublu click...Trebuie sa dau click dreapta si OPEN ca sa mearga... SI ca imi apare in Recycle Bin aia sa sterg Windowsul... Dar nu se intampla nimic daca dau "Yes"... Pe langa asta am dat sa imi arate fisierele ascunse si nu apare nimic. Oare sa resetez recycle bin-ul ? Dar despre problema cu deschiderea ce fac ? Nu e mare, stiu, dar totusi e o problema si deranjeaza cat de cat si vreau sa o rezolv.

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Ruleaza utilitarul Microsoft - Fix it.Cu unul ca asta mi-am rezolvat si eu problemele in xp.

#7
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 15.07.2005
s-ar putea sa ai blocata tasta CTRL ! verifica si vezi dupa aceea!
Eu asa am patit!

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. Calculatorul ala probabil colcaie de virusi si malware, deci o reisntalare a ar fi recomandat.
2. Ce OS are?
3. Poate pe viitor ar fi de studiat linux.

#9
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Instaleaza Linux si numai ai probleme de genu asta

#10
userul69

userul69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.07.2015
Windows Xp, am precizat mai sus...

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 userul69, on 30 iulie 2015 - 13:58, said:

Windows Xp, am precizat mai sus...

Cea mai buna solutie este sa muti/copiezi fisierele importante de pe disk C pe un stick sau pe DVD-uri.
Dupa aceea formatat disk C si instalat Windows XP fresh....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 July 2015 - 14:18.


#12
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
pune un linux live pe stick sau CD si intra cu el pe PC. Te uiti la Recycle Bin si faci curatenie acolo si vezi ce fisiere sunt naspa sau dau de banuit ca nu e locul lor la tine acas. Stergi si faci curat cu linuxul si vezi apoi daca merge XP.

#13
userul69

userul69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.07.2015
Support for Windows XP has ended
Microsoft ended support for Windows XP on April 8, 2014. This change has affected your software updates and security options. Learn what this means for you and how to stay protected.

Altceva ? :P

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Malwarebytes!!

#15
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Eu zic sa nu-l mai zapaciti cu linux si alte sfaturi profi, ca omul a recunoscut sa nu stie nici sa reinstaleze windozu...
Deci, procedeaza cum au zis si colegii - muta tot ce vrei sa pastrezi pe un stick (se gasesc acum si de 128 Gb, deci ai pe ce; pe DVD-uri doar daca esti masochistPosted Image ) sau pe un hard-disk extern, apoi roaga un prieten sa-ti instaleze un XP curat. Sau invata tu cum se face, gasesti milioane de tutoriale pe net.

Edited by crouchot, 30 July 2015 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate