Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Nikon lanseaza 24-70 VR, 24 f/1.8 si 200-500 f/5.6

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 15.11.2005
Nikon lanseaza trei obiective noi, Nikon 24mm f/1.8G, 24-70mm f/2.8E VR and 200-500mm f/5.6E

Intersant mi se pare 24-70mm f/2.8E si anume E-ul din coada:)

http://nikonrumors.c...-6e-ed-vr.aspx/

Attached Files


Edited by nicolaie, 04 August 2015 - 07:14.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
200-500 5.6 ! Daca e bun cred ca o sa puna capat la multe "de aia nu pot sa trec de la Canon la Nikon" !

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
200-500mm f/5.6E!!! care inseamna 300-750 pus pe DX, corect?
Cat o fi pretul? am vazut 170.000 yeni japonezi dar in Eu?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Inseamna exact tot atit daca nu-i pui teleconverter :-)

#5
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postf300, on 30 iulie 2015 - 11:16, said:

200-500 5.6 ! Daca e bun cred ca o sa puna capat la multe "de aia nu pot sa trec de la Canon la Nikon" !

Posted Image

#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postf300, on 30 iulie 2015 - 13:12, said:

Inseamna exact tot atit daca nu-i pui teleconverter :-)


Daca esti la capatul inferior (200mm) si sa zicem ca pozezi peisaje, cum faci sa obtii aceeasi incadrare cu DX-ul ?
(cred ca este o intrebare retorica)    :)

Legat de DOF, uite aici o comparatie sugestiva care arata ca sunt diferente si aici:
Attached File  DOF.jpg   88.88K   40 downloads


-

Edited by katran, 31 July 2015 - 09:56.


#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,965
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdacibesti, on 30 iulie 2015 - 11:57, said:

200-500mm f/5.6E!!! care inseamna 300-750 pus pe DX, corect?
Cat o fi pretul? am vazut 170.000 yeni japonezi dar in Eu?

Pretul pare prea mic (6-7000 lei cu tot cu taxe) ca sa fie ceva bun. Din ce am citit pe Nikon Rumors pare a avea viteza de focus a lui 70-300G VR. Daca e asa eu ies din calculele lor :)

As prefera sa se apropie de viteza lui Sigma sport (150-600) si de sharpul lui Nikon 300f4 afs.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postkatran, on 31 iulie 2015 - 09:52, said:

Daca esti la capatul inferior (200mm) si sa zicem ca pozezi peisaje, cum faci sa obtii aceeasi incadrare cu DX-ul ?

Exact de aia nu are nici o noima la tele sa vorbesti de faptul ca ce obiectiv, acum e de 500, 700, 1000, ba chiar au aparut si camere compacte cu vreo 2000 echivalent! La capatul celalalt, poate, poate are sens sa zici ca uite ca scoate 24 sau 20 sau 12 echivalent (daca gasesti vreunul care nu-i fisheye...), mama ce wide este, pot sa prind foarte mult in cadru. Dar la tele ca faci din 200 -> 300 ca ai taiat din senzor e un nonsens. Ba chiar 500. A, nu 1000 ca taiem si mai mult din senzor!

View Postkatran, on 31 iulie 2015 - 09:52, said:

Legat de DOF, uite aici o comparatie sugestiva care arata ca sunt diferente si aici:

Diferentele nu sint date de obiectiv ci de faptul ca ai ales (intentionat sau a ales softul pentru tine) un circle of confusion mai mic pentru senzorul mai mic. Adica te-ai decis (in mod absolut arbitrar) ca esti mai exigent cu senzorul crop pentru ca o sa trebuiasca sa maresti mai mult imaginea. E ok, dar nu are absolut nici o legatura cu obiectivul.

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Bine, dar omul a spus mai sus foarte clar: "care inseamna 300-750 pus pe DX". Nu se referea doar la obiectiv, se referea la obiectiv pus pe o anumita camera.
Adica s-a referit la sistem in ansamblu.
A mentionat focala echivalenta care este cea care conteaza cu adevarat dpdv fotografic (incadrare).

View Postf300, on 31 iulie 2015 - 10:31, said:

Adica te-ai decis (in mod absolut arbitrar) ca esti mai exigent cu senzorul crop pentru ca o sa trebuiasca sa maresti mai mult imaginea.

Aici este vorba de calcule precise si de standarde, nu de aprecieri subiective. Calculele alea de DOF sunt valabile si pentru aparatele pe film.
Daca tiparim imaginile pe hartie A5 de exemplu, nu prea conteaza numarul de pixeli si nici cat de exigent sunt eu cu un anumit format. Posted Image
In poza facuta cu "crop"-ul, subiectul va aparea marit fata de poza facuta cu FF-ul. Avand subiectul marit, va creste abilitatea noastra de a face diferenta intre zonele focalizate si cele in afara zonei de focalizare.

Ok, COF-ul este constanta care defineste aceasta abilitate in functie de marimea senzorului. Cred ca valoarea acestui COF este discutabila, este o conventie, insa intre COF-urile corespunzatoare celor 2 senzori trebuie sa existe un raport de proportionalitate.
Asta inseamna ca daca eu vreau sa devin exigent cu DX-ul si pun o valoare mai mica la COF, atunci ar trebui sa fiu exigent si cu FF-ul si sa micsorez proportional si COF-ul lui.
La sfarsit indiferent ce conventie aplic pentru valoarea COF-ului, diferenta intre cei 2 senzori se va pastra.

Dar ca idee, cea mai buna exemplificare practica pentru diferentele de la DOF este asta cu hartia pe care tiparim pozele. Deci renunta sa te gandesti la pixeli, la decupaje...gandeste-te ca tiparim toate pozele pe aceeasi hartie (A5 sau A4 sau orice format vrei tu).

Daca incepem sa discutam despre pixeli, decupaje....etc, atunci putem deveni flexibili. Ne putem apropia de ce ai scris tu. Insa vrem nu vrem, trebuie sa lucram cu focale echivalente cand folosim senzori mai mici din motivul pe care l-am scris mai sus - daca fac o poza la 200mm cu DX-ul, n-am cum sa obtin aceeasi incadrare pe care o obtin cu FX-ul la 200mm.

-

Edited by katran, 31 July 2015 - 13:16.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postkatran, on 31 iulie 2015 - 13:08, said:

Aici este vorba de calcule precise si de standarde, nu de aprecieri subiective. Calculele alea de DOF sunt valabile si pentru aparatele pe film.

Calculele depind esential de valoarea aleasa pentru circle of confusion. Care este arbitrara si da, in mare masura subiectiva. Si da si la film e exact la fel. Nu intram in detalii cum influenteaza si rezolutia COF ca nu mai terminam...

View Postkatran, on 31 iulie 2015 - 13:08, said:

Daca tiparim imaginile pe hartie A5 de exemplu, nu prea conteaza numarul de pixeli si nici cat de exigent sunt eu cu un anumit format. Posted Image
In poza facuta cu "crop"-ul, subiectul va aparea marit fata de poza facuta cu FF-ul. Avand subiectul marit, va creste abilitatea noastra de a face diferenta intre zonele focalizate si cele in afara zonei de focalizare.

Este exact ceea ce spun si eu: la o poza crop faci o marire de (sa zicem) 8 ori si la una FF de 5 ori. De fapt esti mai exigent cu senzorul mai mic. Daca aveai film si obtineai doua imagini pe film APS si FF si dupa aia te uitai cu o lupa 5x la unul si o lupa 8x la celalalt normal ca ala la care te uiti cu lupa de 8x pare sa aibe DOF mai mic! Dar asta nu-i din cauza obiectivului, e din cauza ca te uiti tu la el cu lupa de 8x! Pune lupa de 8x pe filmul FF si o sa observi EXACT acelasi DOF.

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Standardul este standard, coventia e conventie. Posted Image
Dpdv fotografic, indiferent de ce marime are senzorul, cand tiparim si comparam, folosim hartie de aceeasi marime.

Este corect si ce spui tu daca renuntam la standarde si conventii, insa ajungem sa vorbim despre rezolutiile monitoarelor pe care afisam pozele, despre numar de pixeli, decupaje...etc , discutii pe care nu le mai terminam niciodata. Posted Image  Si astea sunt discutii interesante din care se pot invata multe.

Se mai intampla si altceva. Indiferent de marimea senzorului si de numarul de pixeli, lumea posteaza pe web pozele cam la aceeasi rezolutie 1 Mp  (1024 x 750).
De cele mai multe ori, nu este neaparat optiunea utilizatorilor, ci este o limitare dictata de diverse forumuri.
Deci lumea lucreaza pozele la rezolutia asta (1024 pe latura mare) ca sa fie sigura ca nu are probleme sau ca nu lucreaza pozele de doua ori la rezolutii diferite.

La sfarsit toate pozele au cam aceeasi rezolutie, deci acel model cu hartia fotografica pe care l-am descris mai sus se regaseste si in mediul virtual.
Iar standardele si conventiile folosite mai sus, sunt practic valabile si pentru web.

Sau ca sa extind logica, cand cineva vizualizeaza pozele pe ecran (full screen), fie ca sunt facute cu FF-ul sau cu DX-ul, vor fi afisate l aceeasi rezolutie (sa zicem 1600 x 1200). Iarasi avem un model care respecta standardele (calculele de DOF, COF...etc).

Edited by katran, 31 July 2015 - 14:00.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postkatran, on 31 iulie 2015 - 13:57, said:

Este corect si ce spui tu daca renuntam la standarde si conventii, insa ajungem sa vorbim despre rezolutiile monitoarelor pe care afisam pozele, despre numar de pixeli, decupaje...etc , discutii pe care nu le mai terminam niciodata. Posted Image  Si astea sunt discutii interesante din care se pot invata multe.

Se mai intampla si altceva. Indiferent de marimea senzorului si de numarul de pixeli, lumea posteaza pe web pozele cam la aceeasi rezolutie 1 Mp  (1024 x 750).

Daca incepem sa vorbim de faptul ca lumea se uita deseori la poze de 0.75Mpixel provenite din camere care scot 8-20+ Mpixel atunci e absolut necesar (desi poate complicat) sa ne gindim la procesul prin care ajung la cei 0.75Mpixel - pentru ca pe acelasi monitor/aparat/obiectiv/subiect/diafragma/senzor/etc o sa ai 2cm DOF daca te uiti la un crop 1:1 si 70cm DOF daca te uiti la un resize de 4-5x (mai mic liniar si cu suprafata 16-25x mai mica in pixeli decit a pozei originale).

#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Hmmm... Nikon are 80-400 si 300mm foarte capabile... De ce sa mai scoata 200-500? Mai ales ca nu e FL...

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
E la moda sa scoti zoomuri x00-y00 f5.6, e chiar o inflatie.

#15
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Gata si lansarea:

http://www.dpreview....-f5-6-fx-lenses

Nu mai puneti threaduri la stiri atunci cand sunt doar zvonuri, pretty please.

#16
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Cel mai mult ma interseaza 24mm f1,8.
Pe DX ar avea (deja imi este frica sa scriu Posted Image ) unghiul de cuprindere al unui 36mm. De mult timp imi doresc un astfel de obiectiv dar as fi vrut sa fie dedicat DX in speranta ca ar fi mai mic si mai ieftin.
Pretul in Romania va fi de 3200-3500lei. Cam mult pentru un biet utilizator  DX dar probabil corect pentru FX.

Surpiza mare este 200-500mm la 1300 de dolari. Daca este bun optic si focalizeaza decent o sa vanda foarte bine.

Edited by idaho333, 04 August 2015 - 12:08.


#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca focalizeaza ca 80-400 atunci forget it. L-am probat nitel pe cel nou anul trecut si imi crestea barba pana facea el focus de la un cap la altul.

#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 15.11.2005
Deci E-ul vine de la Diafragma electromagnetica (E).

Nikon AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR incorporeaza cele mai noi tehnologii optice de la Nikon. Fata de versiunea anterioara, obiectivul de fata include stabilizare de imagine VR (Vibration Reduction) care compenseaza pana la 4 trepte de expunere, diafragma controlata electromagnetic pentru expuneri consistente la fotografierea in rafala, precum si o constructie optica reproiectata, care include 1 element asferic ED (ASP/ED), 3 elemente asferice, 2 elemente ED si tratamente optice Nano Crystal si Fluorine. Tratamentul cu fluorina are rolul de a preveni aderarea picaturilor de apa si a prafului de elementul frontal. In completare, Nikon AF-S 24-70mm f/2.8E ED VR este izolat la praf si umezeala.

Edited by Mondeo, 04 August 2015 - 15:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate