Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Examen+scoala soferi in alt oras decat cel de resedinta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Salutari,

De ceva timp ma bate gandul sa imi fac A-ul. B-ul il am de mult timp, insa as vrea sa imi iau motor. Problema ar fi ca eu locuiesc in intr-un oras1 (fara flotant), iar in buletin ca adresa de domiciliu am oras2 (alt judet).

Pot sa fac scoala si sa dau examenul in oras1, avand in vedere ca e o distanta apreciabila fata de oras2 (~300 km)?

Multumesc Posted Image !

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Scoala o faci unde vrei,examenul il dai in orasul de domiciliu.

Sau ma rog,unde se organizeaza tinind cont de organizarea administrativa a judetului.

#3
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Ok, deci pot face scoala unde o vreau si ulterior sa dau examenul in orasul de domiciliu.

Si oare stie cineva cum procedez cu dosarul pentru examen? Ma refer la partea birocratica a "transferului"? Ca doara nu ma duc luni la examen si le explic ca am facut scoala altundeva si ca as fi mega-incantat sa-mi dea sansa sa ma afirm pe strazile orasului de domiciliu? :)

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Iti iei adeverinta de la scoala de soferi ca ai facut-o, iar restul le iei din orasul tau (adeverinta medicala etc).

#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Poti face scoala in orice oras vrei. Daca vrei sa dai examenul in orasul in care faci ai neeaparat nevoie de viza de flotant.

Daca nu ai viza pana la terminarea scolii, nu iti pot trimite dosarul mai departe pentru a putea da examenul. In cazul asta il iei frumos si te duci in localitatea de resedinta, iti gasesti o scoala de soferi care sa-ti trimita dosarul mai departe sa poti da examenul, le platesti doar partea aia si dai examenul.

#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Postpaso87, on 03 august 2015 - 13:41, said:

iti gasesti o scoala de soferi care sa-ti trimita dosarul mai departe sa poti da examenul, le platesti doar partea aia si dai examenul.
N-ai nevoie de școală pentru asta. Cu dosarul te duci în mână direct la poliție, nu ți-l trimite nimeni.

Poți găsi și un instructor independent căruia să-i plătești ora de examen, atât.

#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ok, eu credeam ca trebuie sa mergi la scoala si dupa ei te trimit la instructor... :)
Ms pentru lamuriri!

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Poți merge și la o școală să închiriezi un instructor pentru examen. Că oricum, pe fișa de examen, trebuie să ai instructorul trecut. Dar la examen tot tu cu dosarul în mână trebuie să te duci. Și ceva îmi spune că ai șanse să găsești un instructor independent (eventual prin recomandări, cunoștințe etc) care să te taxeze mai puțin decât ar face o școală.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate