Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Statie auto + boxe + subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Salut.Nu stiu daca ma exprim cum trebuie , sau daca am postat unde trebuei (pe aria auto nu raspunde nimeni) , dar sa explic ce problema am si ce vreau sa fac.
De curand , ascultand muzica in masina la un volum mai ridicat , membrana boxei a facut poc.Sa o lipesc , nu stiu cat este de rentabil asa ca m-am gandit sa fac urmatoarea chestie daca tot ascult muzica la volum ridicat:sa-mi pun un subwoofer.Vreau sa-mi explicati cum sta treaba.
Vreau sa achizitionez un subwoofer,boxe auto si nu stiu ce mai trebuie cumparat pentru a pune acel subwoofer.Este un Peugeot 206 daca va intereseaza marca masinii.
Trebuie cumparata statie?Ideea este ca nu vreau sa bag bani multi in aceasta treaba , si sa-mi spuneti cam cat ar costa toate chestia , sa fie ceva decent .Nu ma intereseaza un subwoofer foarte puternic.Totul sa fie decent si cam cat m-ar costa si cum sta treaba efectiv.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,178
  • Înscris: 08.12.2006

 stefanutz13, on 30 iulie 2015 - 10:44, said:

(pe aria auto nu raspunde nimeni)
O să las topicul aici până ce primeşti nişte răspunsuri, poate nişte useri familiarizaţi cu modelul maşinii vor lăsa nişte opinii. Nu ştiu dacă Peugeot 206 vine cu sistem audio standard, poate ar fi bine să spui ce echipament audio ai în maşină.

#3
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010
Salut,

O sa ai nevoie de amplificator pentru subwoofer. Boxele poti sa le lasi conectate tot la player.

Eu iti propun urmatorul sistem :

- boxe : http://www.be-loud.r...H/GTi/GTi-6.2W/
(schimbi doar difuzorul mid-bass - ala mare din usa - tweeterul ramane cel de fabrica)

- pachet de bass (statie , sub, cabluri) : http://www.be-loud.r...nior-Tube-Pack/

Daca ai player-ul de fabrica o sa ai nevoie si de un adaptor de nivel pentru a prelua semnal din el :
- http://www.be-loud.r...gh-Low-AS-1027/

#4
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kfi6DXPLjoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ... Nu am modificat nimic la el , are boxele din fabrica si casetofonul fin fabrica , exact ca cel din video.

#5
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Decat sa pui subwoofer, sa ocupe tot portbagajul, nu mai bine iei 2 sau 4 buc. de boxe potente si sa le amplifici prin statie?
Iti spun fiindca asta vroiam sa fac si eu pe un Golf 4, dar pana la subwoofer am schimbat toate cele 4 boxe si nu a mai fost nevoie sa bag tubul in portbagaj.
Se auzeau foarte bine, doar ca shimbasem sursa, aveam un cd player JVC. Scoteau si bass destul de bine, incat nu am mai avut nevoie de sub.

#6
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010
Nici o boxa nu reproduce bass-ul cum poate un subwoofer .... depinde si ce cauti.... La tine a fost o diferenta mare ca ai schimbat si sursa dar daca nu se doreste asta degeaba faci o investitie mare in boxe cand sursa e una slaba.

#7
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Oricum ar fi,vreau sa-mi recomandati ce iese mai ieftin :))...v-am zis nu vreau sa bag mai mult de 700 RON , desi i prea mult cred...

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Peugeot 206 e totusi o jucarioara. Habar n-am, unde naiba ar mai intra si un sub cu lungimea de juma de metru. Mare tararaie pentru o chestie de nimic, auditii in masina.
Cindva am cunoscut niste tipi, care erau de-a dreptu fanatici cu sculele de masina. îi costasera alea de citeva ori valorile masinilor. Cu suburi cit clapeta portbagajului, cu km de cabluri trase prin caroserie...La o proba de curiozitate cu da-i-Gigele-sa-sara, unul dintre tipi a inchis usile repede, dupa ce i-a dat drumu. Masina dansa la propriu si problema a aparut in momentul, in care i-a picat fisa ca mai trebuie acu sa si opreasca ragalia. Asa ceva n-ai vazut in viata ta
Tu fa ce zic astia cu suburile, poate-ti intra pe-o ureche si-ti iese pe ailalta...cu timpane cu tot Posted Image

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Stai cuminte daca nu ai bani.
Intra pe aria Auto/ICE ca am explicat eu acolo in cateva topicuri cum sta treaba.
@vata_pa_batz Fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii si masina lui.Si eu am pe masina instalatie de cca 2k euro si inca am timpanele la locul lor.

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 geo123, on 30 iulie 2015 - 14:01, said:

Stai cuminte daca nu ai bani.
Intra pe aria Auto/ICE ca am explicat eu acolo in cateva topicuri cum sta treaba.
@vata_pa_batz Fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii si masina lui.Si eu am pe masina instalatie de cca 2k euro si inca am timpanele la locul lor.

Nu e relevanta suma in legatura cu ce spuneam io. Aspectul financiar dorea de fapt sa sublinieze doar doza de nebunie, doar asa pentru a da o oarecare greutate unei povesti spuse-n treacat.
Daca intentionai sa epatezi, probabil ti-o fi iesit, habar n-am, dar cu siguranta in fata altora. Io n-am picat pe spate. De fapt, ca sa fiu sincer, e o suma mica, pentru a fi adusa cu vreun scop notabil in discutie.

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E destul cat sa ma multumeasca pe mine.Nu am treaba cu cei din jur.
Cata vreme am reusit sa incropesc un sistem audio care suna echilibrat pe toata plaja de frecventa capabil sa impinga peste 1KW putere continua in difuzore cu SPL foarte mare eu ma declar multumit.Nu vad rostul in a baga mai multi bani cata vreme nu particip la competitii SPL si alte nebunii.
Si da daca sunt momente cand vreau sa epatez, epatez.Ce-mi strica o partida cu una buna pentru un pic de galagie.De cand am pus sistemul asta  pe passat ii aspirator de p**de.

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 geo123, on 30 iulie 2015 - 16:25, said:

E destul cat sa ma multumeasca pe mine.Nu am treaba cu cei din jur.
Cata vreme am reusit sa incropesc un sistem audio care suna echilibrat pe toata plaja de frecventa capabil sa impinga peste 1KW putere continua in difuzore cu SPL foarte mare eu ma declar multumit.Nu vad rostul in a baga mai multi bani cata vreme nu particip la competitii SPL si alte nebunii.
Si da daca sunt momente cand vreau sa epatez, epatez.Ce-mi strica o partida cu una buna pentru un pic de galagie.De cand am pus sistemul asta  pe passat ii aspirator de p**de.

Sa fi devenit passatul aspirator? In fine, nu-i relevant, dar cunosc senzatia, pentru ca am experimentat-o cindva pe pielea mea. Acum dupa niste ani vad treburile astea relaxat si-n acelasi timp cu amuzament. In 1992 intram in Romania cu un Corvette. Eram student, aveam deja 3 ani de cind intrasem in lumea afacerilor in paralel si-mi permiteam prima mea masina sport. Acolo incepeam deja sa discut despre aspiratoare. Astazi privesc in urma cu un amestec de amuzament, dar in acelasi timp si cu o doza de simt al penibilului. Asa e omul cind se coace ;)
In fine, in povestioara mea baietii nu erau cine stie ce marimi, absolut nu. Munceau, in parte chiar din greu, dar aveau acest hobby. Prin prisma situatiei lor financiare si-n special a relatiei total disproportionate intre valorile masinilor si valorile sculelor, da, treaba asta era o timpenie si nimic altceva. In conditiile in care masina avea o valoare de 7000 DM si scula depasea 25000DM, da, era de-a dreptu hilar.
Parerea mea personala este de fapt alta si pentru ca m-ai provocat, o s-o spun. Bum-bum in trafic nu are cum sa fie benefic, iar in conditiile de trafic din Romania este chiar periculos. Ceea ce conteaza, este sa ajungi de la A la B intr-o singura bucata si fara sa fi luat in tromba niste pietoni direct de pe trecere, asa cum se practica mai nou. Pentru asta iti trebuie atentie maxima, de care, cel putin in Romania, ai nevoie cu adevarat. In tara in care nu conteaza regulile, nu conteaza bunul simt, nu conteaza intelegerea pentru partenerii de trafic aflati in dificultate, nu conteaza pietonii....o sursa de distragere a atentiei este ultimul lucru necesar. Sa nu ne intelegem gresit, o gramada de indivizi sint convinsi de statutul lor de "sportivi rutieri", dar 99% habar n-au, ca nu stapinesc o masina, dupa cum sint ei convinsi c-o fac. Ti-o spune un fost pilot de test ;)
Bine, este doar o parere personala, de care initiatorul topicului, evident, nu este obligat sa tina cont. In locul lui investeam niste bani in ceva util pentru jucaria aia, nu in bum-bum in 3 metri cubi. Investitii din astea aiurea faci atunci cind iti permiti, dar, ma rog, fiecare procedeaza dupa cum il taie capul

#13
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Mno , acum repet nu vreau sa mi bubuie masina si sa danseze si sa fie aspirator de pi*de, pentru ca nu ma intereseaza asta. Ma intereseaza propriul comfort... Si hai sa zicem ca as renunta la subwoofer dar sa mi refomandato niste boxe cu ceva bass si care sa nu linse fu*a membrana daca da volum 20.... Loganu' lu' tata are 7 ani si csnd merg cu el il tin numai la volum 20-25 si nu are ma nimic pe cuvantu' meu :))) ... Asta e , deci daca puteti sa mi recomandati niste boxe bune , bass decent ... Repet nu vreau sa mi bubuie masina la semafor ... Vreau doar cand ascult un rap , sau un animal , sa se auda putin basu' ala . Peace , si multumesc de sfaturi. Nu sunt vre un teribilist :)) , merg normal , respect tot ...o zi buna!

#14
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Cauta un subwoofer subtire, cu amplificare interna. Il pui in interiorul masinii sub scaunul din dreapta si ai plusul de bass chiar si la volum mic.
Ti-ar trebui ceva de genul http://www.amazon.co...d/dp/B00EOLX0WQ , nu neaparat Kenwood, mai gasesti Alpine, Blaupunkt, Focal (am citit ca ar fi foarte bune).
Aici mai sunt cateva modele http://www.audioshop...it=20&mode=list . Se gasesc chiar si second hand, doar ca mergi putin la risc in caz ca e defect. Daca cumperi, incearca sa cumperi un sub cu telecomanda, e mai usor de folosit.

Edited by MrNiceGuy, 31 July 2015 - 16:46.


#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Boxele sunt egale cu zero daca sunt motorizate de HU si mai vrei sa asculti si tare acolo unde THD-ul de pe HU are valori astronomice.Nu e normal sa se duca naibii daca bagi curent continu cu nemiliuita.
Fara un amp decent pe 4 canale si niste boxe sistem cu SPL Ridicat si diametrul  Wooferul de minim 16cm nu faci mare branza.Cu adaptore si/sau taiat din tabla se pot pune difuzoare cu diametru mai mare decat cel prevazut din fabrica.Foarte importanta e si o minima antifonare a portirelor.
Oricum bass de Sub nu o sa ai in veci fara SUB dedicat. Modelele alea Undersit cum spunea cineva mai sus sunt trompete toate.Un SUB are nevoie in primul rand de incinta de volum mare si diametru + excursie mare a difuzorului.Vrei sunet pe masina sacrifici spatiul din portbagaj.Oricum il poti da usor jos daca ai ceva mare de carat.
Ce HU ai? Ai iesiri LowLevel pe el si crossover?
Cat despre colegul vata_pa_batz; vorbeste sa se afle in treaba.Gigi Contra Batman, Batman.Te pomenesti ca daca nu ai Bentley,Ferrari,sau macar mustang V8 nu are nici un rost sa mai pui sistem audio Aftermarket.Posted Image
In alta ordine de idei vad ca te lauzi tare colegule si ai impresia ca esti Dumnezeu si le stii pe toate: Doctor in electonica, Pilot de curse, Mare Afecerist  inca din vremea studentiei(in 89 lumea se incalta cu fesul si tu un putoi la 18-19 ani deja intrai in lumea marilor afaceri chiar peste hotare pentru ca 3 ani mai tarziu sa-ti faci aparitia intr-un corvette). Intelegi acum ce e neverosimil? Esti liber sa demonstrezi contrariul. Pana atunci eu te vad tipul ala Doxa care nu facut altceva decat sa se cufunde in studii  si  acum isi expune frustrarile in lumea virtuala.
Rog conducerea sa nu mai dispara si acest Reply ca precedentul.Imi cer scuze de offtopic.
Multumesc de intelegere!

#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,178
  • Înscris: 08.12.2006

 geo123, on 31 iulie 2015 - 18:00, said:

Rog conducerea sa nu mai dispara si acest Reply ca precedentul.Imi cer scuze de offtopic.
Multumesc de intelegere!
Ok, nu l-am şters, asta nu înseamnă că atacul la persoană şi limbajul jignitor nu se sancţionează. 1 zi. Îmi cer scuze de off topic.
Mulţumesc de înţelegere!

Edited by antinari, 01 August 2015 - 09:03.
corectie


#17
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
@geo123 Ce inseaman HU,THD iesiri lowlevel si crossover ,SPL?...Nu am nici cea mai mica experienta cu boxe,subwoofer si chestii :))...inafara de faptul ca stiu ca am 7.1 in camera nu stiu altceva :)))...Daca poti sa-mi explici pe limbajul meu (gen:are fire rosii sau albe? :))) La asta ma refer)...NU stiu despre ce vorbesti , eu am boxe si casetofon atat stiu :)))...M-as baga sa desfac sa aflu , dar nu ma pasioneaza :(

#18
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
HU = Head Unit ( radio, casetofon, cdplayer, player de fisiere ). Poate fi folosit si ca amplificator sau poate fi folosit doar ca sursa / preamplificator impreuna cu un amplificator separat montat in masina.

THD = simplist vorbind este nivelul de distorsiuni ( il vezi in specificatii). Tot simplist vorbind, THD de 10% este ingrozitor, 1% e la limita acceptabilului (mult trasa de par), in mod normal ar trebui sa fie undeva sub 0.1%

De ce e important THD ? Fiindca producatorii de amplificatoare dau puterea la un anumit nivel de THD. De ex. 100 W la THD10% este perfect inutilizabil, e ca si cum as spune ca un Golf atinge 200 CP la 12000 ture pentru o milisecundă ( adică în momentul în care îi explodează motorul ) - e un exemplu arbitrar si imaginar, ia-l ca atare, ca pe o analogie. Daca vrei sa stii ce putere are un amp, cauti specificatia la un nivel de THD sub 1%, de preferat sub 0.1%. La THD 10%, nivelul de distorsiuni va arde tweeterele, chiar daca amplificatorul va atinge puterea din specificații, ca o palidă consolare Posted Image Proucătorii sunt într-o concurență acerbă și îndoaie limitele la care dau specificațiile, ca să iasă în evidență sau să țină pasul cu concurența ( din acest motiv vezi combine audio cu puteri declarate de mii de Watt PMPO ).

SPL este presiunea sonora pe care o face o boxa. In doua vorbe este eficienta boxei. Pe tine te intereseaza sa se auda tare ( si clar ), nu te intereseaza foarte tare cum face sistemul audio acest lucru. Daca ai o boxa sensibila, cu un SPL mare ( sa zicem 100 db ), ea va face aceeasi galagie cu un amp de 10 W pe care o face o boxa cu sensibilitate mica ( de 85 db, de ex ) cu un amplif de 200 W - va rog sa nu luati cifrele ad-literam, nu am facut calcule exacte, e un exemplu de principiu. E ca si cum ai avea doua motoare care dezvolta aceeasi putere, unul aspirat din 1960 si unul turbo, de generatie 2015. Ambele duc la acelasi rezultat, dar cu consumuri diferite de combustibil.

Iesire lowlevel și crossover în episodul următor Posted Image

Edited by bibiaudiofil, 31 July 2015 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate