Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme contract fotograf nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alexander_tg

alexander_tg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.01.2015
Buna ziua.
In urma cu un an am incheiat un contract de prestari servicii respectiv foto/video nunta pentru un eveniment in data de 30.05.2015 toate bune si frumoase pana cand a trebuit sa ridic materialele video erau de o calitate foarte slaba, cel putin montajul video a fost facut de mantuiala.
Fotograful s-a suparat cand i-am cerut sa reediteze materialul video mai precis trebuie schimbate 3 minute cu dansul de deschidere deoarece a incercat el o intercalare de imagini si a iesit o struto camila. In schimb mi-a cerut  800 de lei suplimentar justificandu-se ca nu munceste degeaba.
Doresc sa ma adresez protectei consumatorului, nu stiu in ce forma sa ma adresez si ce sa le solicit.In opinia mea deja e un abuz avind in vedere faptul ca el este singurul ce detine materialul video brut si ma poate taxa si cu 3000 de lei daca doreste.
Pentru sumele achitate n-am primit chitanta sau bon fiscal, asta o pot demonstra cu contractul incheiat in 2014 unde mentioneaza avansul de 500 lei dar n-am chitanta pentru ei si sigur n-a bagat ele in contabilitate chintata pentru ei.

Va rog sa ma ajutati cu cate un sfat daca v-ati confrutat cu astfel de situatii.

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Trebuia sa citesti cu atentie clauzele din contract inainte de a semna....totusi este un eveniment important in viata,poate un avocat te poate ajuta.

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Părerea mea e să o laşi baltă. Conceptul de "făcut de mîntuială" este relativ şi nu se poate proba, e chestie de gust. Acu' fără să ştim ce scrie în contract despe editarea video, e greu de dat un verdict. În mod normal tu trebuia să îi ceri filmarea de bază (raw) iar editarea să fie şi ea inclusă, dar cu riscul că dacă nu-ţi place --> ai originalul şi poţi merge la altcineva.

La ăştia care fac clipuri publicitare de ex., dacă clientul vrea o succesiune f. concretă de imagini, un scenariu etc, le discută dinainte, în detaliu; dacă nu, acceptă clipul aşa cum a venit de la realizatorul clipului. Deci dacă nu i-ai dat în scris EXACT cum vrei să-ţi intercaleze dansul sau mai ştiu ce... nu e vina fotografului !!!

Mai poţi să o laşi baltă şi pt motivul că nu cred că o să te uiţi prea mult la imaginile alea... cine naiba vizionează de 100 ori un dans de la nuntă ? evident, e tot chestie de gust.

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007

View Postalexander_tg, on 30 iulie 2015 - 10:38, said:

...
Doresc sa ma adresez protectei consumatorului, nu stiu in ce forma sa ma adresez si ce sa le solicit.
....

Si pana unde vrei sa ajungi cu acest caz? Si ce faci cu raspunsul de la protectia consumatorului, te duci la judecatorie? Angajezi expert in foto/video care sa iti evalueze montajul? Ce te faci daca judecatorului ii place cum e montat respectivul moment?
Chestia cu placutul e relativa, nu tuturor ne place acelasi lucru. Asa cum s-a spus mai sus, trebuia sa ceri prin contract si materialul brut, neprelucrat.

Iar faptul ca tu nu ai chitanta, inseamna ca tu nu poti sa dovedesti ca ai platit serviciul respectiv.

Edited by dacibesti, 30 July 2015 - 12:12.


#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
I-au dat amenda anaful si ce ai mai scris acolo pentru ca i-au gasit alte neregularitati nicidecum pentru montaj.
Pentru partea cu montajul puteai merge pana in panzela albe ca tot nu aveai castig de cauaza.
Daca el era corect in contracte, acte,casa de marcat si ce mai e pe-acolo nu avea cei-i face nimeni indiferent de cat de oribil era montajul.
Pentru asta trebuie sa belesti bine ochii cand angajezi un fotograf si un videograf si cel mai important sa nu te zgarcesti absolut deloc la bani.serviciile de calitate costa foarte mult iar cei care fac prestatii bune sunt foarte ocuopati si trebuie sa mergi din timp.
Tu cand l-ai angajat nu te-ai uitat la niste materiale procesate de el? Nu ai vazut atunci stilul in care lucreaza, sculele folosite si calitatea materialului?
Asa se intampla cand singurul criteriul e pretul.
numai pe aria video deca intrai dadeai peste cativa foarte buni in acest domeniu,dar banuiesc ca preturi care pot ajunge si la 5 cifre in euro iti sunt straine.
Cand ajungi sa dai pe serviciile foto-video mai putin decat la formatie(care canta 5-6 ore si a terminat fata de foto video unde echipa sta 20 de ore in picioarele mirilor si apoi o luna de munca la montaj pentru ceva de calitate) este o problema si nu te poti astepta la ceva prea bun din asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate