Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Probleme motor ford 1.8 diesel clasic

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ciprian03

Ciprian03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.01.2015
Salut,am o problema aparuta acum cateva luni si nu am reusit sa ii dau de cap,cand merg intro constanta si ma dau dintr-o data la ea,masina incepe si ''galopeaza'' ca naiba,trebuie sa reduc si dupa sa o accelerez lin ca sa nu mai faca,lafel se intampla si cand sunt in urcare si ii cer ceva mai mult tot lafel face.inainte nu se intampla asta...si mi se pare dubios ca a aparut asa dintr-o data...Cineva spunea ca e posibil sa am joc la planetare si alte alea dar nu cred...deoarece in urcare sunt tensionate si planetara si fureza...deci nu prea are cum,eu ma gandesc ca ar fi injectia.Multumesc anticipat

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Nu am inteles nimic mai explica odata problema dar folosind alti termeni :-):-)
Eu unu nu am mai intalnit masina care sa galopeze.

#3
Ciprian03

Ciprian03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.01.2015

View Postmissionnad, on 29 iulie 2015 - 21:33, said:

Nu am inteles nimic mai explica odata problema dar folosind alti termeni :-):-)
Eu unu nu am mai intalnit masina care sa galopeze.
face hopuri fata-spate,ar vrea sa traga da nu trage,da suturi,se balbaie(mai exact nu stiu cum sa explic)...parca merg pe cal,deaia am folosit acel termen Posted Image
))

Edited by Ciprian03, 29 July 2015 - 21:51.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mi-am pus mintea pe bigudiuri sa inteleg ce ai scris.

Cred ca pot fi multe cauze, filtrul de combustibil, calitatea motorinei, pompa de injectie, injectoare, compresie, ambreiaj, etc. Trebuiesc mai multe detalii.

Edited by pasilla, 29 July 2015 - 23:11.


#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Daca motorul se tureaza si masina nu inainteaza inseamna ca patineaza ambreiajul.

#6
Ciprian03

Ciprian03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.01.2015
motorul nu se tureaza in gol,dar cand ii cer ceva mai mult face acele suturi,la inceput nu eram atat de mari acele ''suturi'' dar vad ca s-au accentuat

View Postpasilla, on 29 iulie 2015 - 23:10, said:

Mi-am pus mintea pe bigudiuri sa inteleg ce ai scris.

Cred ca pot fi multe cauze, filtrul de combustibil, calitatea motorinei, pompa de injectie, injectoare, compresie, ambreiaj, etc. Trebuiesc mai multe detalii.
Sa incep Posted Image),filtrul de combustibil este pus recent cu schimbul de ulei filtrul de ulei si cel de aer,motorina am bagat si efix si tot aceleasi simptome,ambreiaj am pus nou (LUK) vara trecuta,planetarele le-am schimbat,injectoarele le-am verificat prin noiembrie si nu aveau nimic,de compresie nu prea stiu ce sa zic...avand in vedere ca motorul a depasit cu mult 300.000 de km,am luat masina cand avea 170.000.M-am gandit si la pompa de injectie ca nu ar mai da presiunea corecta... Eu nu am desfacut niciodata motorul...nu prea am acum bani de interventii majore dar intr-un final cred ca o sa desfac motorul sa vad ce zace acolo,si in cel mai rau caz sa iau altul Posted Image)))

Edited by Ciprian03, 30 July 2015 - 11:37.


#7
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Mai schimba o data filtrul de motorina. Nu te costa mult. Si nu mai baga motorina de la Lukoil, in caz ca bagi de acolo.
Exact aceleasi simptome le-a avut si un prieten de-l meu saptamana trecuta la un Focus 1 1.8 tddi. Mers in suturi, lipsa grava de putere, la deal murea motorul. In ultimele saptamani a tot bagat motorina de la Lukoil. A schimbat filtrul de motorina si a pus motorina de la Petrom, iar acum masina merge bine mersi.

#8
Ciprian03

Ciprian03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.01.2015

View Postnoone2, on 30 iulie 2015 - 11:58, said:

Mai schimba o data filtrul de motorina. Nu te costa mult. Si nu mai baga motorina de la Lukoil, in caz ca bagi de acolo.
Exact aceleasi simptome le-a avut si un prieten de-l meu saptamana trecuta la un Focus 1 1.8 tddi. Mers in suturi, lipsa grava de putere, la deal murea motorul. In ultimele saptamani a tot bagat motorina de la Lukoil. A schimbat filtrul de motorina si a pus motorina de la Petrom, iar acum masina merge bine mersi.
motorina eu bag si de la lukoil si de la petrom,depinde cum apuc...nu am un peco prestabilit dar stiu de la un prieten ca cei de la lukoil au apa in motorina,cum baga de acolo cum se aprindea martorul in bord,o sa incerc varianta ta sa iau un filtru ceva mai scump si sa ii bag motorina de calitate,poate reusesc sa scap ieftin fara interventii in motor :D

#9
Ciprian03

Ciprian03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.01.2015

View Postnoone2, on 30 iulie 2015 - 11:58, said:

Mai schimba o data filtrul de motorina. Nu te costa mult. Si nu mai baga motorina de la Lukoil, in caz ca bagi de acolo.
Exact aceleasi simptome le-a avut si un prieten de-l meu saptamana trecuta la un Focus 1 1.8 tddi. Mers in suturi, lipsa grava de putere, la deal murea motorul. In ultimele saptamani a tot bagat motorina de la Lukoil. A schimbat filtrul de motorina si a pus motorina de la Petrom, iar acum masina merge bine mersi.
am schimbat filtrul,si am bagat motorina de calitate,acele ''suturi'' s-au redus oarecum,adica nu mai sunt asa brutale,dar tot sunt...intre timp am luat alta masina de piese cu parte mecanica buna,ii trage motorul de rupe,aproape ca m-a speriat Posted Image))in viitorul apropiat motorul o sa fie schimbat Posted Imagemultumesc pentru sfaturi

Edited by Ciprian03, 12 August 2015 - 19:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate