Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Sequoia sempervirens

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
andreigatea

andreigatea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.11.2009
Buna ziua! Sunt fericitul posesor al unui Sequoia sempervirens (coast redwood) cu varsta de 3-4 luni si inalt de cam 7-8 cm. Ii merge foarte bine si ma gandesc sa il pun afara cand ajunge pe la 1 m inaltime. Are cineva cunostinta de specia asta in Romania, mai ales in zona Clujului? Sequoiadendron giganteum este si la Gradina botanica de aici, dar S.sempervirens e mai sensibil la frig si as vrea sa stiu daca are sens sa ma gandesc sa-l pun afara sau voi fi nevoit sa-l fac bonsai or sa-l tin in ghiveci ca pom de Craciun.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sequoia sempervirens rezista cam pana pe la -10 grade. Nu cred ca merge pus afara.

#3
andreigatea

andreigatea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.11.2009
După site-ul ăsta, http://www.monumenta...oastredwood/hd2 există 5 în Austria..dar mai aproape de noi nimic. Totuși, nu cred că e așa mare diferența de climă..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate