Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Citate din Biblie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#1
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Incep eu cu ceva care ar tubura chiar si pe personajul principal din American Psycho ... Dzeu se pare ca este un fel de proxenet pervers caruia ii place sa vada un incest lesbi demn de filmele de groaza.
1.  Și a fost iarăși cuvântul Domnului către mine și mi-a zis:
2.  "Fiul omului, au fost odată două femei, fiicele unei mame;
3.  Și acestea s-au desfrânat în tinerețea lor, s-au desfrânat în Egipt. Acolo sânul lor a fost atins și trupul lor feciorelnic acolo a fost pângărit.[...]
Ohola este Samaria și Oholiba este Ierusalimul.[...]
9.  De aceea am dat-o și în mâna amanților ei, în mâinile Asirienilor, după care înnebunea.
10.  Aceștia au dezvelit rușinea ei și au luat pe fiii ei și pe fiicele ei, iar pe ea au ucis-o cu sabia. Și a ajuns ea de ocară între femei, după ce a fost osândită.[...]
11.  Sora ei, Oholiba, a văzut aceasta și a fost și mai stricată în poftele sale și desfrânările ei au întrecut pe ale surorii sale.[...]
22.  De aceea, Oholiba, așa zice Domnul Dumnezeu: Iată, Eu voi ațâța împotriva ta pe amanții tăi[...]
25.  Și voi întoarce zelul Meu împotriva ta, și ei se vor purta cu tine cu urgie; îți vor tăia nasul și urechile, iar celelalte ale tale vor cădea de sabie. Lua-vor pe fiii și pe fiicele tale, iar celelalte ale tale de foc vor fi mâncate.[...]
31.  Ai mers pe calea surorii tale și de aceea îți voi da în mână și paharul ei.
32.  Așa zice Domnul Dumnezeu: Vei bea paharul surorii tale, cel adânc și larg, și vei ajunge de râs și de batjocură, căci este mare paharul acesta. [...]
34.  Și tu îl vei bea, îl vei goli și cioburile lui le vei roade și-ți vei sfâșia pieptul; că Eu am spus aceasta, zice Domnul Dumnezeu.
Iezekiel cap 23

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Inca sunteti la varsta basmelor !

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Astia care au scris biblia (Zaharia, Iezechiel, Matei, Marcu, Luca, Ioan, Pavel etc.) nu sunt decat niste pseudo filosofi  Posted Image

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Dumnezeu a zis sau aia care au scris spun chestiile respective? Cand au fost scrise? In ce an? In ce an suntem? Cred ca si daca i se arata unuia de atunci becul se zicea ca e nu stiu ce pacat.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Te deranjeaza ca Dumnezeu nu practica gandirea pozitiva.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cum adica D-zeu. nu practica gandirea pozitiva ?

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postarchaeus5, on 29 iulie 2015 - 16:32, said:

Incep eu cu ceva care ar tubura chiar si pe personajul principal din American Psycho ... Dzeu se pare ca este un fel de proxenet pervers caruia ii place sa vada un incest lesbi demn de filmele de groaza.

Mah , care-i treaba , postezi aceleasi fraze pe doua thred-uri asemanatoare ?

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postoverseas, on 29 iulie 2015 - 16:57, said:

Te deranjeaza ca Dumnezeu nu practica gandirea pozitiva.

Cum ai dedus asta?

#9
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Vezi ce "trip" iti da cartea aia?
Gandeste-te numai ce se poate intampla dupa ce o aprinzi Posted Image Posted Image

#10
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Nu trebuie sa iei mot-a-mot tot ce scrie in Biblie.Si daca privesti in felul in care o faci tu,intiatorule,mai bine nu o mai citesti deloc,iti pierzi timpul. ;)

#11
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postarchaeus5, on 29 iulie 2015 - 16:32, said:

Incep eu cu ceva care ar tubura chiar si pe personajul principal din American Psycho ...
25.  Şi voi întoarce zelul Meu împotriva ta, şi ei se vor purta cu tine cu urgie; îţi vor tăia nasul şi urechile, iar celelalte ale tale vor cădea de sabie. Lua-vor pe fiii şi pe fiicele tale, iar celelalte ale tale de foc vor fi mâncate.[...]
Nu este niciun Psycho
Exact asa vor pati toti cei care se desfraneaza cu diavolii

#12
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Esti sigur ca cei desfranati vor avea parte de o durere fizica?

#13
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Nu e nici incest, nici lesbi. Astea fiind spuse, tu vrei sa analizezi sensurile Bibliei?!

Las-o balta, cauti pisica lipsa din camera intunecata...

#14
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postaltul2, on 29 iulie 2015 - 22:27, said:

Nu este niciun Psycho
Exact asa vor pati toti cei care se desfraneaza cu diavolii

OFF: Vor avea parte de mai mult desfrau?
Adica, nu a gasit alta cale Dzeu sa ii pedepseasca decat prin sex lesbi? Ce imaginatie bolnava are. Politia violeaza violatorii?

View Postpacopaco1967, on 29 iulie 2015 - 17:01, said:

Mah , care-i treaba , postezi aceleasi fraze pe doua thred-uri asemanatoare ?
Scriu ce vreau unde este relevant. Punct.

ON:

CITATE. ATAT.

Edited by archaeus5, 30 July 2015 - 09:48.


#15
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

Quote

6 Isus le-a răspuns: [...]
7 Degeaba Mă cinstesc ei, dând învăţături care nu sunt decât nişte porunci omeneşti.’
8 Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum spălarea urcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea.”
9 El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu ca să ţineţi datina voastră.
10 Căci Moise a zis: ‘Să cinsteşti* pe tatăl tău şi pe mama ta’ şi: ‘Cine** va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea.

11 Voi, dimpotrivă, ziceţi: ‘Dacă un om va spune tatălui său sau mamei sale: «Ori cu ce te-aş putea ajuta este Corban»*, adică dat lui Dumnezeu, face bine’;
12 şi nu-l mai lăsaţi să facă nimic pentru tatăl sau pentru mama sa.
13 Şi aşa, aţi desfiinţat Cuvântul lui Dumnezeu prin datina voastră. Şi faceţi multe alte lucruri de felul acesta!”
Marcu 7

Quote

1 Când a văzut Isus noroadele, S-a suit* pe munte şi, după ce a şezut jos, ucenicii Lui s-au apropiat de El.
2 Apoi a început să vorbească şi să-i înveţe astfel:
17 nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
........27 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurveşti.”
28 Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui.
29 Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
30 Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
Matei 5

Edited by archaeus5, 30 July 2015 - 18:25.


#16
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postseby318, on 29 iulie 2015 - 22:42, said:

Esti sigur ca cei desfranati vor avea parte de o durere fizica?

Da

View Postarchaeus5, on 30 iulie 2015 - 09:45, said:

OFF: Vor avea parte de mai mult desfrau?
Adica, nu a gasit alta cale Dzeu sa ii pedepseasca decat prin sex lesbi? Ce imaginatie bolnava are. Politia violeaza violatorii?
Pai faci o confuzie de baza
Nu Dumnezeu e cel care pedepseste. Diavolul se ocupa cu asta. Si sper ca e subanteles ca diavolul nu se va purta cu manusi
De exemplu pe un ateu nu Dumnezeu il pune sa se creada maimuta. Diavolul il face sa zica ca a fi maimuta e cool.
Dar sa vezi cand ateul va ajunge deplin pe mana diavolului, Si-l va trata ca pe o maimuta tinuta in cotet.
N-o sa zbiere ateul saracu infiorator, dar cine sa-l scape?
Este groaznic sa vezi un ateu si sa stii ce il asteapta

View Postarchaeus5, on 30 iulie 2015 - 18:16, said:

Marcu 7
Matei 5
Matei 25.41.  Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.

Edited by altul2, 30 July 2015 - 19:33.


#17
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Cel mai important citat din geneza , complotul lui dzeu impotriva omului .

Quote

Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!..."


#18
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Dumnezeu, cel care crezi ca nu exista?

Omul devenise ca (asemanator) El si sufletele aflate in lumea spirituala, nu identic. Ca urmare, era firesc sa nu aiba acces la acea lume mintea umana (omul) care, chiar de cunoscuse binele si raul, era/este/va fi mereu incapabila sa nu penduleze intre ele.
Pastrand proportiile, omul ar permite intrarea la un concert de muzica clasica a unor indivizi despre care stie sigur ca, mai devreme sau mai tarziu, vor incepe sa vocifereze si sa fluiere?




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate