Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sisteme informationale pentru afaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
magina93

magina93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2015
Ce parere aveti despre acest program de master? Poti sa-ti faci o cariera din asa ceva?
Mentionez ca este in cadrul FEAA Timisoara
vrea sa aud cateva pareri inainte sa ma decid, orice parere este binevenita chiar si critica

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Acest master e o continuarea a licentei de la informatica economica. Daca ai tangenta cu domeniul e ok altfel inseamna sa te arunci in mijlocul oceanului fara sa stii sa inoti.

#3
magina93

magina93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2015
am absolvit la feaa insa nu informatica economica
nu sunt chiar habarnist in domeniu si invat repede, stiu ca va fi greu dar eu zic ca o sa ma descurc

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
E degeaba bre, ca tot nu vei beneficia de scutire de impozit... adica e fix pix angajatorul oricum nu da doi lei pe hartii. Trebuia sa faci la licenta informatica economica sau oricare alt profil de informatica... atunci erai mafiot...

#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Sistem informational != Sistem informatic, desi cel de-al doilea poate fi inclus in primul.
Nu ma dau rotund si nici sarcastic nu-mi doresc sa fiu dar stiu ca la stiinte economice se studiaza destul de aprofundat sistemul informational al unei firme cu tot ceea ce tine de el: de la generarea/obtinerea unei informatii, circuitul acesteia, locurile unde este folosita/transformata, forma si suportul pe care este prezentata (ex tabloul de bord etc). Ceva gasit la o cautare sumara pe net, poate te mai lumineaza.

#6
magina93

magina93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2015
nu ma dau in vant dupa scutirea aia de impozit, cine stie, poate in 2 ani va fi scoasa, fiscalitatea e de actualitate nu de viitor, nu poti sa zici "vreau sa fac aia in viata ca am scutire de impozit", cine stie poate dispare in 2016 odata cu noul cod fiscal ;)

#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ma indoiesc. Sunt multe firme de 'aiti' care trag bani din contracte cu statul. Nu se renunta asa usor...

#8
magina93

magina93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2015
Pai si sa mai fac inca o licenta ? parerea mea e ca doar pentru diploma aia ca sa fii licentiat in IT nu mi se pare ca merita sa inveti inca 3 ani cu 80% bullshituri si 20% materie ce te ajuta
totusi, inca o facultate este printre optiuni, doar ca nu sunt convins sa mai fac una, regret ca nu am dat de la inceput dar asta e, better late than never, am doar 21 ani pana la urma
chiar nu stiu ce sa fac in continuare, am cam 3 optiuni
master in sisteme informationale pentru afaceri
master in inginerie software in cadrul unei alte facultati
facultatea de informatica

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Facultatea de informatica daca vrei sa fii aranjat. Nu e tarziu, termini la 24-25. Inca esti valabil. Degeaba ai masterat in "Inginerie Software Cuantica" daca la facultate e trecut "Psihologie", "Istorie", "Geografie" etc... nu vei fi niciodata luat in serios. Baga-te la ID macar.

#10
magina93

magina93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2015
crezi ca se uita asa de mult la diploma de licenta? Scrie economist pe ea, dar pana la urma tot vei ajunge sa sustii un interviu si niste teste
iar niste cursuri acreditate + un master in domeniu zic ca fac daca nu la fel de mult, aproape la fel de mult cat o licenta la informatica

#11
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai nu se uita bre nici pe "cursuri acreditate" nici pe "mastăr". Vor diploma de licenta cu o anumita specializare din acelea 10 sau cate sunt ce pot fi incadrate pt. programator. Te poti angaja insa nu vei beneficia niciodata de scutirea de impozit si o sa iti para rau mai incolo.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Vad ca s-a schimbat un pic legislatia: http://itva.ro/docum...P835per2015.pdf

#13
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 neagu_laurentiu, on 31 iulie 2015 - 17:48, said:

Vad ca s-a schimbat un pic legislatia: http://itva.ro/docum...P835per2015.pdf

c) deţin o diplomă acordată după finalizarea unei forme de învăţământ superior de lungă durată sau deţin o diplomă acordată
după finalizarea ciclului I de studii universitare de licenţă, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, şi
prestează efectiv una dintre activităţile prevăzute în anexă;

Adica ori diploma de lunga durata (pre bologna) sau diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii univesitare. Prin umare domn OP isi pierde timpu' degeaba cu masterate, tot nu o sa primeasca scutirea. N-am zis ca nu isi gaseste de munca ;). Doar ca nu va fi scutit. Deci incepe facultatea la ID :D

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai are initiatorul o diploma (ciclul I), s-a eliminat specializarea in clar.

#15
magina93

magina93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2015
Din cate vad nu mai specifica faptul ca trebuie sa ai o diploma de licenta in informatica, ci orice diploma, sau gresesc eu?

#16
magina93

magina93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2015
se pare ca asa este :))) dupa cum spuneam mai sus, fiscalitatea e ceva de actualitate, nu te poti baza doar pe asta

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Dar si cand se aplica pe o perioada de 10 ani si tu esti pe langa... atunci parca ar conta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate