Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Geoid, elipsoid, Stereo 70

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut, nu ma pricep, doar de curand s-a intamplat sa am niste treaba cu GPSu si conceptele de mai sus. Poate sa-mi explice cineva legatura dintre ele?

Am inteles ca elipsoidul WGS84 e folosit de GPS pentru coordonatele pe care le obtine GPSu, si rezulta latitudine longitudine si cota fata de elipsoid.

Coordonatele astea sunt transformate in Stereo 70, care e o proiectie plana, folosind un program.

Unde intra geoidul aici?

#2
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
geoidul intra in standardul WGS84.

Quote

The World Geodetic System (WGS) is a standard for use in cartography, geodesy, and navigation including by GPS. It comprises a standard coordinate system for the Earth, a standard spheroidal reference surface (the datum or reference ellipsoid) for raw altitude data, and a gravitational equipotential surface (the geoid) that defines the nominal sea level.

https://en.wikipedia...Geodetic_System

#3
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Foarte interesant, dar pentru ce mai avem nevoie de geoid, daca avem deja cota fata de elipsoid?
Aici:
http://www.esri.com/.../geoid1of3.html

avem cota fata de elipsoid, cota fata de geoid, si diferenta dintre geoid si elipsoid.

Stereo 70 am inteles ca e si el bazat pe un elipsoid Krasovski. Adica se ia elipsoidul Krasovski, si se transpune in plan? Care-i treaba si unde e nevoie de geoid?

https://ro.wikipedia...

Edited by jet li, 29 July 2015 - 17:28.


#4
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Jet li, Krasovsky este elipsoidul care aproximează cel mai bine curbura Pământului pentru România. Geoidul folosit de GPS-uri este general pentru întreg globul pământesc. Punerea pe hartă a suprafeței elipsoidului se face prin sistemul stereo 70. Sunt mai multe moduri în care se pot proiecta hărțile, cea comună,pe care o găsești și în atlase, arată Peninsula Scandinavică mai mare ca India cu toate că nu este așa.
Geodezia este o știință câte sde studia 5 ani de zile. Nu știu dacă s-a redus durată studiilor universitate dat nu e așa de mică încât să poată fi explicat în câteva postări.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate