Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achizitionare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
razraz03

razraz03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2015
Buna ziua , as dorii si eu un sfat pentru achizitionarea primei masini. Ce vreau eu de la masina? Consum cat se poate de mic, masina sa fie cat de cat frumoasa ca aspect, si piesele ok ca pret. Am la dispozitie pana in 4500 euro pentru masina si 500-600 pentru inscriere. Initial m-am gandit la golf 5 1.9 tdi dar vreau sa aud si parerile voastre. Am 19 ani, este prima masina si 80% din timp va fi petrecut in oras. Va multumesc anticipat !

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cand planuiesti sa iei o masina trebuie sa ai in vedere si cheltuielile ulterioare cu intretinerea masibii, nu doar pretul de achizitie. Daca 4500 sunt toti banii tai, mai bine ai cauta ceva pe la 4000€. Cu siguranta va trebui sa mai schimbi cate ceva pe la ea. Si daca spui ca ai 19 ani si cel mai mult conteaza sa aiba un consum foarte mic, inteleg ca nu te dau banii afara din casa. Pe langa combustibil la o masina mai ai de platit o asigurare, un impozit, un set de cauciucuri de iarna, mai pica ceva, mai un schimb de ulei.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrazraz03, on 29 iulie 2015 - 14:36, said:

masina sa fie cat de cat frumoasa ca aspect,

Tot la fel iti cauti si prietenele,pe forum, la sugestiile altora?
Sa-ti zic un secret:cea mai frumoasa masina este aia care-ti place tie,nu aia care-mi place mie!!!

De exemplu mie-mi place FIAT-ul.Vei cumpara FIAT?

#4
razraz03

razraz03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2015

View Postbarbosa, on 29 iulie 2015 - 14:45, said:

Cand planuiesti sa iei o masina trebuie sa ai in vedere si cheltuielile ulterioare cu intretinerea masibii, nu doar pretul de achizitie. Daca 4500 sunt toti banii tai, mai bine ai cauta ceva pe la 4000€. Cu siguranta va trebui sa mai schimbi cate ceva pe la ea. Si daca spui ca ai 19 ani si cel mai mult conteaza sa aiba un consum foarte mic, inteleg ca nu te dau banii afara din casa. Pe langa combustibil la o masina mai ai de platit o asigurare, un impozit, un set de cauciucuri de iarna, mai pica ceva, mai un schimb de ulei.

5000e sunt toti banii pe care ii am acum pentru masina, cheltuielile ulterioare, schimb ulei etc vor venii pe parcurs

View Postadisz, on 29 iulie 2015 - 14:46, said:

Tot la fel iti cauti si prietenele,pe forum, la sugestiile altora?
Sa-ti zic un secret:cea mai frumoasa masina este aia care-ti place tie,nu aia care-mi place mie!!!

De exemplu mie-mi place FIAT-ul.Vei cumpara FIAT?

Nu m-ai inteles. Eu am nevoie de pareri legate de masini pentru ca nu ma prea pricep la motoare si etc ( in special diesel vs benzina) iar legat de frumusete am spus sa fie cat de cat frumoasa adica gen nu as vrea Opel corsa sau matiz

Edited by razraz03, 29 July 2015 - 14:51.


#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Mie Corsa chiar mi se pare printre cele mai frumoase din clasa ei. Iar Matiz am avut cand eram student. Super masinuta pentru ce aveam eu atunci nevoie.

#6
razraz03

razraz03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2015

View Postbarbosa, on 29 iulie 2015 - 14:52, said:

Mie Corsa chiar mi se pare printre cele mai frumoase din clasa ei. Iar Matiz am avut cand eram student. Super masinuta pentru ce aveam eu atunci nevoie.

acum depinde si anul in care a fost fabricata corsa .. in fine, ce parere ai despre golf 5 1.9 tdi 105cp ?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postrazraz03, on 29 iulie 2015 - 14:50, said:

... cheltuielile ulterioare, schimb ulei etc vor venii pe parcurs
Sau mai bine nu. La o masina second hand e aproape obligatoriu sa schimbi uleiul, consumabilele la distributie si diverse filtre imediat ce ai cumparat-o. Nu le schimbi decat in cazul in care cumperi masina de la o ruda de gradul 1 sau un prieten in care ai 100% incredere.

Pe langa asta, la motoarele TDI risti sa ti se infunde extrem de repede membrana EGR daca circuli doar in oras, plus ca la 1,9 ai niste taxe si un RCA de te doare capul.

Edited by Hider141, 29 July 2015 - 15:00.


#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am parerea ca e o masina buna pentru un tanar. Acum depinde si cat de veche si rulata e. Depinde si cum a fost intretinuta. Depinde si de norocul tau. Daca spui ca nu te pricepi deloc, gaseste pe cineva sa mearga cu tine cand te duci sa o vezi. Sau mergi cu ea intr-un service auto ales de tine pentru o verificare, inainte sa dai banii.

#9
razraz03

razraz03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2015

View Postbarbosa, on 29 iulie 2015 - 14:59, said:

Am parerea ca e o masina buna pentru un tanar. Acum depinde si cat de veche si rulata e. Depinde si cum a fost intretinuta. Depinde si de norocul tau. Daca spui ca nu te pricepi deloc, gaseste pe cineva sa mearga cu tine cand te duci sa o vezi. Sau mergi cu ea intr-un service auto ales de tine pentru o verificare, inainte sa dai banii.

Am inteles. Dar cu turbina cum sta treaba ? chiar atat de repede pica cum spun unii? Am inteles ca daca mergi subturat nu ii prinde bine deci in mod clar nu o sa merg subturat. Iar golful 5 pe benzina consuma mult

#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postrazraz03, on 29 iulie 2015 - 14:36, said:

Buna ziua , as dorii si eu un sfat pentru achizitionarea primei masini. Ce vreau eu de la masina? Consum cat se poate de mic, masina sa fie cat de cat frumoasa ca aspect, si piesele ok ca pret. Am la dispozitie pana in 4500 euro pentru masina si 500-600 pentru inscriere. Initial m-am gandit la golf 5 1.9 tdi dar vreau sa aud si parerile voastre. Am 19 ani, este prima masina si 80% din timp va fi petrecut in oras. Va multumesc anticipat !

La varsta ta calculeaza numai RCA-ul cat te ajunge.

#11
razraz03

razraz03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2015

View Postct13mey, on 29 iulie 2015 - 15:02, said:

La varsta ta calculeaza numai RCA-ul cat te ajunge.

o s-o inmatriculez pe numele unuia dintre parinti

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
benzinara 70-85 cp, cat mai noua
Clio, logan
ce sa faci cu un Golf cu 500k

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrazraz03, on 29 iulie 2015 - 14:50, said:

nu ma prea pricep la motoare si etc ( in special diesel vs benzina)
Daca vei circula 80% in oras si, probabil, km putini pe an, e de preferat ceva pe benzina. Golf-ul, intr-adevar, e o masina potrivita pt un tanar...

#14
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postrazraz03, on 29 iulie 2015 - 15:03, said:


o s-o inmatriculez pe numele unuia dintre parinti

Asa da ,bravo.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postoverseas, on 29 iulie 2015 - 15:07, said:

ce sa faci cu un Golf cu 500k
Golfurile de prin 2005-2006 au in general pe la 200-250k km. Cel putin alea de pe siturile straine de sh.

#16
razraz03

razraz03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2015
Este mai convenabil daca as gasii pe cineva care sa-mi aduca masina din Germania?

#17
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Considera si ceva mai nou, fiesta sau swift 1.6.

#18
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ar fi mai convenabil sa te duci tu personal cu acel cineva pana in Germania si sa te intorci cu masina. In felul asta vezi ce cumperi si cat costa fara sa risti sa iti umfle intermediarul pretul.
Eu asa am luat pana acum ultimele 7 masini din familie. Toate la preturi bune si cu nici una nu am avut probleme.
Nu mai dau exemple ca iar sare lumea pe mine ca mint.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate