Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Creare cont bancar + paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
skyw111

skyw111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.07.2015
Am facut curand 16 ani si vreau sa imi fac un cont bancar, pentru a il folosi la paypal. In general plati online si retrageri.
Ce ar trebui sa am la mine? Ce acte, ce suma de bani, ce plati sunt, ce banca recomandati si ce card. Si daca mai este ceva de stiut.

#2
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
https://www.bancatra.../visa-electron/
https://www.bancatra...ne/cont-curent/ - se dezactiveaza automat daca nu ai facut o tranzactie in ultimele 6 luni.
0 lei costuri de deschidere, administrare, mentenanta.
0 lei comision retragere numerar de la ATM-urile BT
0 lei comision plati cu cardul sau online.
Acte necesare : Buletin

Edited by _Claudiu_, 29 July 2015 - 14:26.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009
La 16 ani, singura banca ce iti ofera card cu CVV, din cate stiu eu, este Banca Transilvania. Au un card fara comisioane la retragere.

LE: Mi-a luat-o colegu' _Claudiu_ inainte.

Edited by Ann0nyym0us, 29 July 2015 - 14:25.


#4
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
1. Iti poti face la banca transilvania.
2. Ca sa folosesti paypal trebuie sa ai peste 18 ani.

Edited by Zinus, 29 July 2015 - 14:26.


#5
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015

View Post_Claudiu_, on 29 iulie 2015 - 14:25, said:

https://www.bancatra.../visa-electron/
https://www.bancatra...ne/cont-curent/ - se dezactiveaza automat daca nu ai facut o tranzactie in ultimele 6 luni.
0 lei costuri de deschidere, administrare, mentenanta.
0 lei comision retragere numerar de la ATM-urile BT
0 lei comision plati cu cardul sau online.
Acte necesare : Buletin
+Unul din parinti.

#6
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Sau BCR City Card pentru minori. La asta nu e nevoie de parinti/parinte (din cate stiu).

Edited by _Claudiu_, 29 July 2015 - 14:38.


#7
skyw111

skyw111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.07.2015
Am cativa colegi care au si ei cont paypal si nu au avut nevoie de parinti, dar nu stiu la ce banca.

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Just curios, ai citit topicul meu de ieri (înainte de a fi şters)?   :huh:

#9
skyw111

skyw111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.07.2015
Nu, nu l-am vazut.

#10
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Dute cu parintii la banga ING .
Pana acum mi se pare cel mai bun card pentru paypal (cel visa electron)
Pentru banca transilvania trebuie sa iei legatura cu ei sa-ti inlature nu stiu ce restrictie ca sa poti folosi cardul in paypal !

#11
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

View Postseawolf, on 29 iulie 2015 - 15:18, said:

cel mai bun card pentru paypal (cel visa electron)
Pentru banca transilvania trebuie sa iei legatura cu ei sa-ti inlature nu stiu ce restrictie ca sa poti folosi cardul in paypal !
Confirm... BT cu visa electron + PP = Love. Posted Image
iar de faza cu ridicarea restrictiei pentru tranzactiile online (parca asa ii zice), pe vremea mea .... am semnat ceva hartie cand am facut sau am ridicat cardul.

#12
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013

View Postseawolf, on 29 iulie 2015 - 15:18, said:

(...)
Pentru banca transilvania trebuie sa iei legatura cu ei sa-ti inlature nu stiu ce restrictie ca sa poti folosi cardul in paypal !
http://intreb.bancat...-problema-7261/

Quote

Daca doresti sa permiti aceste tranzactii este necesara modificarea limitelor de tranzactionare pe Internet,  prin completarea unui formular in orice unitate a Bancii Transilvania sau prin aplicatia de Internet Banking BT24 -> accesand meniul Carduri/ Vizualizare card/ Detalii/ Vizualizare si modificare limite/ Limite de tranzactionare pe site-uri nesecurizate (fara CVV2). Astfel, tranzactiile catre PayPal/ Google/ Amazon/ E-bay vor fi acceptate si, implicit, orice tranzactie catre un site care nu transmite spre verificare codul de securitate.


#13
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postskyw111, on 29 iulie 2015 - 14:54, said:

Am cativa colegi care au si ei cont paypal si nu au avut nevoie de parinti, dar nu stiu la ce banca.


Cont de paypal poti sa-ti faci.
Din cate stiu nu poti depunde bani pe contul de paypal, dar poti primi (transfer de pe un alt cont).
Cel putin asa stiu...

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009
Nu trebuie completat niciun formular. Mergi la sucursala BT de unde ai cardul, ceri ridicarea limitelor, le pui la 1000 lei / zi sau cat vrei tu, dupa care semnezi niste hartii. Pam-pam.

#15
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007

View PostAnn0nyym0us, on 29 iulie 2015 - 16:41, said:

Nu trebuie completat niciun formular. Mergi la sucursala BT de unde ai cardul, ceri ridicarea limitelor, le pui la 1000 lei / zi sau cat vrei tu, dupa care semnezi niste hartii. Pam-pam.

View Post_Claudiu_, on 29 iulie 2015 - 15:38, said:



adica caca-maca ...
de ce sa stai sa te chinui cu atatea acte cand la ING (posibil si alte banci) ai totul instant ?
Sa numai zic de faptul ca daca vrei sa depui bani in cont ai neaparata nevoie de buletin si sa stai X minute la coada.
Pe cand la ING ai acel self-bank ( sau cum se numeste ) ai bagat cardu , bagi banii si ai plecat ...

#16
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
La ing, daca nu ai 18 ani, parinti pot sa iti faca pe numele tau un cont de economi si ei sunt titulari contului pana cand minorul implineste 18 ani, iar restul bancilor au comisioane mai mari. Si oricum, daca descopera cei de la paypal ca nu are 18 ani ii blocheaza contul pana implineste 18 ani.

De pe site-ul paypal:

Quote

2.1 Eligibility. To be eligible for our Services, you must (i) be a resident of one of the countries listed on the PayPal Worldwide page; (ii) have full legal capacity to enter into a contract; and (iii) if you are an individual, be at least 18 years old.
sursa: https://www.paypal.c...ragreement-full

Edited by Zinus, 29 July 2015 - 20:23.


#17
skyw111

skyw111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.07.2015
Nu exista o alta solutie sa fac cont paypal/cont bancar fara a avea nevoie si de un parinte? Ai mei sunt super-ocupati, nu au timp sa se ocupe de chestii de genul.. Chiar si cu riscul de a mi se inchide contul paypal, am nevoie de el doar pentru 3 zile sa pun niste bani si sa fac o plata..

Edited by skyw111, 04 August 2015 - 00:12.


#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009
Incearca la Transilvania, daca ai peste 16 ani. Eu nu am avut nevoie de tutore/parinte ca sa deschid contul si sa atasez card.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate