Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Probleme cu instalator Casa verde
 

Recomandare polizor/bormasina/aparat sudura/compresor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Vreau sa cumpar niste aparate pentru acasa ( m-am saturat sa tot imprumut de la vecini ) mai exact :

Polizor - tai in general teava ( grosime 0.3, maxim 0.5 ) dar am de taiat si niste beton pe viitor ( 120 m ) si diverse ..

Neaparat 230mm, ma gandesc la http://www.stern-aus...-accesorii.html
http://www.emag.ro/p...7/pd/DVWY5BBBM/

dar am vazut si o bucata la 2000w si 6500rpm, ce trebuie sa caut, mai multi w sau mai multe rpm ?

Adica ceva care nu se inclzeste dupa 10 minute, rezistent etc etc - buget maxim 300 ron

Bormasina - vreau ceva mai puternic, dau gauri in beton mai des ( si unul mic stern <100 ron nu prea merge ), gasesc in 200 ron ?

Aparat sudura - aici nu prea stiu ce sa caut, gasesc ceva decent la 200-400 ron ( iar, ceva care nu se inclzeste dupa 10 minute, ceva care nu se strica dupa 2 ani etc ). Acum folosesc unul antic care merge si cu 2.50 si cu 3.25 si scoate fum doar daca il folosesc o zi intreaga.

Compresor - folosit pentru vopsit mai mult ( si roti desigur ), acum folosesc ceva de 24l dar trebuiesc pauze, presupun ca nu are destul volum deci ceva de 50l sau mai mare ?

Cat despre pret vad astea de 24l pe la 400-600 ron la emag dar in doraly sunt de 150l cele de 600 ron, de ce diferenta asa mare ?

Gasesc ceva decent in 400 RON ?

Si inca o intrebare, sunt reduceri substantiale de black friday la astfel de produse ?

Multumesc.

LE : a da, am uitat, si o drujba decenta pe la ce bani ?

Edited by juGGaKNot, 29 July 2015 - 14:17.


#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Din ce am vazut eu dispui de un buget de maxim 1300ron fara drujba.Sincer nu cred ca vei putea achizitiona decat jumatate din ce ti-ai propus.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

 ct13mey, on 29 iulie 2015 - 14:31, said:

Din ce am vazut eu dispui de un buget de maxim 1300ron fara drujba.Sincer nu cred ca vei putea achizitiona decat jumatate din ce ti-ai propus.

Gresit.Bugetul este mult mai mare decat cei 1300 de LEI.
Dar el nu vrea sa cheltuiasca mai mult.El crede ca cu bani putini,cumpara "scule".Se inseala.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Daca nu ai bani suficienti pt toate sculele, te sfatuiesc sa cumperi doar o parte din ele si sa nu te zgarcesti la pret. Sculele ieftine sunt la fel de performante.
Gasesti polizot cu 100-150 lei, masina de gaurit cam tot atat si astea hai sa zicem ca mai tragi de ele dar cu aparatul de sudura, daca nu cumperi ceva bun, ai aruncat din start banii pe fereastra.

#5
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Mai arunca un ochi si pe aici inainte sa dai banii pe trompete...
http://en.calameo.co...688e8df59c5ee08

#6
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 vj_click, on 29 iulie 2015 - 15:23, said:

Mai arunca un ochi si pe aici inainte sa dai banii pe trompete...
http://en.calameo.co...688e8df59c5ee08

In cazul asta va trebui sa majoreze bugetul,sau sa se bazeze tot pe vecini.

#7
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

 ct13mey, on 29 iulie 2015 - 15:26, said:

In cazul asta va trebui sa majoreze bugetul,sau sa se bazeze tot pe vecini.
Ori asta ori sa cumpere ce a propus tot el dar sa se bazeze pe scule doar cat are garantie.....
L.E.: Aa, si uitasem: vezi ca preturile nu includ TVA... :D

Edited by vj_click, 29 July 2015 - 15:38.


#8
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Cel mai simplu e sa faci o vizita la un mare magazin de brico unde poti sa vezi si sa pui mana. Gen dede, prak, brico, bau etc.
Plus ca ai de unde alege si poti face comparatii de pret mult mai usor.

Alegerea sculelor se face in functie de folosinta: profi, adica in fiecare zi si uneori timp indelungat la regim maxim sau hoby, adica din cand in cand pentru o lucrare precisa si de dimensiuni mci/medii.

Si atentie, ce e scump e si bun, e doar o legenda urbana, impusa de marketingul anumitor firme si care a prins de minune la snobismul romanesc (si nu numai, binentels).

Am gospodarie la tara si am f multe scule hoby pe care le folosesc de f multi ani si sunt f multumit de alegerile mele.

#9
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Nu sunt de acord ca ce e scump e doar de marketing. Am avut tot felul de scule. Am inceput cu stern, pe care recomand pt lucrari hobby. Ca ex inca mai am o drujba stern folosita aproape zilnic. Cand se defecteaza, cea mai scumpa piesa este rotorul la 70 lei. DAR, am trecut pe Bosch, profesional, care nu se compara.... Intr-adevar, sunt si MAde in China, made in hungary, dar eu am dat pe o bormasina facuta la mama ei acasa 1000 lei. Si isi face treaba in parametrii. Am dat gauri in lemn si de 24 si nu are nimic. Dupa un an s-a dus mandrina, am luat alta la 200 lei si inainte. Eu recomand gata de la bosch albastra, dar si aia verde e buna. Pt buget mic, e bun si sternul. Cred ca un factor important de luat in calcul este si o reprezentanta mai a[ropiata, poate ai o cunostinta acolo, etc, care sa ti le repare. degeaba iei dewalt si nu au service 100 km.

#10
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Da, inteleg si vad dar si niste recomandari ?

Ceva gen : mai ieftin decat x nu merita cumparat ?

Adica ceva care ajuta putin mai mult decat "El crede ca cu bani putini,cumpara "scule".Se inseala."

La drujba am cam 20m pe an de taiat + scanduri din an in paste.

La aparatul de sudura mai fac niste aparate pentru sala din cand in cand/sudez o zi pe saptamana maxim

si restul la fel, deci hobby

Edited by juGGaKNot, 29 July 2015 - 21:14.


#11
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005
Daca vrei ceva profi si cu raport bun calitate pret mergi pe makita. Au si cele mai ieftine piese de schimb.

#12
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Prea scump pentru ce caut.

Dupa putin search am ajuns la :
Aparate de sudura Aparat pentru sudat Stern WM250C1, 250 A, 2-5 mm accesorii... - Stern-austria.ro
Polizoare - Flexuri Polizor unghiular Stern AG230R, 2500 W accesorii Polizor... - Stern-austria.ro
Compresoare de aer Compresor cu ulei Stern CO2050A cu ceas, 50 l, 2 CP Compresor... - Stern-austria.ro
Rotopercutoare Ciocan rotopercutor Bavaria by Einhell BRH 1500/1, 1500 W, 3.8 J ... - Stern-austria.ro
Drujbe pe benzina Drujba pe benzina DBK by Einhell GS 5201, 52 cc, 2.5 CP, lama... - Stern-austria.ro

Le cumpar in decembrie deci e timp.

Apropo, reduceri de black friday pe la astea sunt ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate