Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Unde sa fac scoala de soferi?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gabi_con

gabi_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
Salutare soferi!

Vreau sa fac scoala de soferi in afara localitatii de domiciliu. Mi-a ajuns pe la ureche ca e obligatoriu sa dai examenul final in localitatea din domiciliu. Asta inseama ca, desi fac scoala in alta parte cu legislatie si condus, tot va trebui sa mai fac ceva scoala si acolo unde dau examenul. Asa este? E prevazut in vreo lege asa ceva?
Multzam!


Ps. Scuze admin. daca n-am pus bine topicul ! (- n-am gasit o categorie mai adecvata temei)

#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Dai examenul, nu faci iar scoala

#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Eu zic ca este de preferat sa faci scoala in localitatea unde sustii si examenul,te familiarizezi macar cu traseul intersectiile,etc.

#4
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013
traseul va avea loc in localitatea (orasul) de care apartii cu buletinul si este obligatoriu

#5
fly_jump

fly_jump

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2008
Faci scoala unde vrei tu, insa examenul il dai obligatoriu in localitatea de resedinta. De aceea e de preferat sa iei si cateva ore inainte de examen in localitatea ta, astfel incat sa te familiarizezi cu traseul.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mai tine cont si de faptul ca instructorul din alta localitatea poate n-are chef sa vina cu tine la examen, sau iti cere bani pentru asta, si sa n-ajungi in situatia sa dai examenul pe alta masina (se gasesc instructori care sa-ti "inchirieze", dar dar parca nu e cazul sa te obisnuiesti cu o noua masina chiar sub nasul politaiului).

#7
gabi_con

gabi_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
pffff Posted Image Posted Image
dar daca sint luat in spatiu pentru o perioada de cineva , cu mutatie, viza de flotant sau ce-o mai fi? Pot sa dau examenul apoi in localitatea respectiva?

#8
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postgabi_con, on 29 iulie 2015 - 14:35, said:

pffff Posted Image Posted Image
dar daca sint luat in spatiu pentru o perioada de cineva , cu mutatie, viza de flotant sau ce-o mai fi? Pot sa dau examenul apoi in localitatea respectiva?

esti certat cu singurul instructor din localitate, sau ce? :)))

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006

View Postgabi_con, on 29 iulie 2015 - 14:35, said:

dar daca sint luat in spatiu pentru o perioada de cineva , cu mutatie, viza de flotant sau ce-o mai fi? Pot sa dau examenul apoi in localitatea respectiva?
Da. Viză de reședință se numește, se face pe 1 an, durează cam 3-5 zile lucrătoare și costă vreo 5 lei.

#10
gabi_con

gabi_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
Deci pot da examenul dupa asta acolo, nu? Asta -i bine. Mersi

#11
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

View Postfly_jump, on 29 iulie 2015 - 13:30, said:

Faci scoala unde vrei tu, insa examenul il dai obligatoriu in localitatea de resedinta. De aceea e de preferat sa iei si cateva ore inainte de examen in localitatea ta, astfel incat sa te familiarizezi cu traseul.
Daca si numai daca localitatea respectiva organizeaza astfel de examene .
In general , examenele de traseu se dau numai in municipii .
Eu nu am auzit ca la cucuietii din deal ca se organizeaza astfel de examnene .

#12
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006

View Postsurdomut, on 30 iulie 2015 - 08:03, said:

Daca si numai daca localitatea respectiva organizeaza astfel de examene .
Dacă nu mă înșel, unde nu se poate da examen nu se poate face nici școala. Și n-are legătură cu municipiile, ci cu o ”minimă infrastructură rutieră” pe care poți învăța/evalua ceva. Adică semafoare, giratorii, intersecții mai mari, treceri de pietoni etc... Cum la Cucuieții din deal n-o să găsești așa ceva, normal că acolo nu se dă nici examen, și nici nu se face școala.

În plus, e și irelevant. Dacă ai viză de reședință într-o localitate unde nu se dă examen, asta nu înseamnă că nu poți da examenul. Ci înseamnă că îl vei da în altă localitate din județul respectiv, fără să schimbi ceva la viza de reședință. Mai multe detalii concrete se află direct de la școală, fără să despicăm aici firul în 14 situații ipotetice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate