Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Arsuri la nivelul stomacului

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vreaubacu

vreaubacu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.06.2015
Sunt fumator, am 19 ani, fumez de la 13, fumez un pachet la 2-3 zile, am inceput de cateva luni sa simt arsuri la nivelul stomacului. Pot sa am un ulcer sau un inceput de cancer la stomac?
Arsurile apareau o data la cateva saptamani, acuma am momente cand apar si odata la 3-4 zile.

Edited by vreaubacu, 29 July 2015 - 00:16.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu cred ca e din alta cauza. Oricum, lasa tigarile acum cand poti, inca nu esti dependent. Crede-ma, vorbesc din propri experienta.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Eu cred ca dupa 6 ani...cam e. Chiar si la un pachet la 2-3 zile.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca mananci cand apuci si bei Cola sau alte prostii, de acolo este. Ordoneaza-ti regimul alimentar, tigarile nu conteaza (la cat fumezi tu), un pic de miscare pentru tranzit si cred ca vei fi OK.

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Alimentratia nesanatoasa provoaca producerea in abundenta de acid gastric, acid gastric ce te face sa simti arsuri la nivelul stomacului

Solutia este sa incepi sa ai o alimentatie sanatoasa, si sa te lasi de fumat.

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Zi-le mai ca cel putin o data pe saptamana te duci si la bere cu baietii, moment in care fumezi mai mult decat de obicei.
Vreau sa vad cum apar sfaturile "lasa-te de bere si te vei lasa si de tigari".

Referitor la arsuri: daca tu ai un program de masa constant si nu mananci alimente greu digerabile, fugi la doctor; Daca nu ai un program fix, mananci prostii cu toate gusturile posibile si in orice cantitate, ar fi o idee sa treci pentru vreo 2-3 saptamani la o cura cu varza (verde, neprocesata) si produse de panificatie uscate.

BTW, vad ca nimeni nu a intrebat pana acum, ce tigari fumezi?

#7
vreaubacu

vreaubacu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.06.2015
Am un program fix, mananc de 2 ori pe zi, dimineata la 10 si seara in jurul orelor 5 si 7, dar mananc mereu ce apuc si ce gasesc si imi aprind o tigara dupa fiecare masa.

View Postpelikanu, on 29 iulie 2015 - 05:39, said:



BTW, vad ca nimeni nu a intrebat pana acum, ce tigari fumezi?

Ce importanta are?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,900
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvreaubacu, on 29 iulie 2015 - 00:14, said:

arsuri la nivelul stomacului.
Probabil o gastrita, poti incerca niste omeprazol (sau alt inhibitor pompa protoni) dimineata si niste ranitidina sau famotidina seara, faci si o pauza la fumat. Un pansament gastric ar ajuta si el. Daca simptomele nu se amelioreaza mergi la medicul de familie pt trimitere la laborator.

#9
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Probabil mergi la doctor,dacă nu ține regim 3,4 mese pe zi fără prăjeli și sucuri acidulate.nu văd rostul unor pansamente gastrice fără un consult medical!!!

Edited by geo579, 29 July 2015 - 20:25.


#10
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Probabil de la orbitul cu care vrei sa acoperi mirosul de tigara.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postvreaubacu, on 29 iulie 2015 - 00:14, said:

Sunt fumator, am 19 ani, fumez de la 13, fumez un pachet la 2-3 zile, am inceput de cateva luni sa simt arsuri la nivelul stomacului. Pot sa am un ulcer sau un inceput de cancer la stomac?
Arsurile apareau o data la cateva saptamani, acuma am momente cand apar si odata la 3-4 zile.
Vezi sa nu ai Helicobacter Pylori. Fa analiza de sange. Daca ai si voma asa e mai mult ca sigur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate