Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Despre prize si intrerupatoare MODULARE

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Am vazut ca nu exista topic separat pentru modulare si m-am gandit sa incep eu unul.
De curand mi-am refacut toata instalatia electrica in apartament si am optat exclusiv pentru prize si intrerupatoare modulare.... aici am mers pe Gewiss ca producator.

Attached Files



#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
La ce. Pui ce prize vrei pe ce pereti vrei in limita a x module cat permite doza. Ce treaba au acum prelungitoarele tale?

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Ce e asa modular la ele? In principiu pun priza si comutator unde mi se scoala mie.... nu imi trebuie o chestie modulara pentru asa ceva

Is curios cand am un stecher care nu face contact cum trebuie si vreau cu mana uda sa aprin lumina de la comutatorul de langa priza...

Edited by MooF2010, 28 July 2015 - 20:51.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Sunny_Days, on 28 iulie 2015 - 20:05, said:

Am vazut ca nu exista topic separat pentru modulare si m-am gandit sa incep eu unul.
De curand mi-am refacut toata instalatia electrica in apartament si am optat exclusiv pentru prize si intrerupatoare modulare.... aici am mers pe Gewiss ca producator.

     Sincer sa-ti spun, esti in urma cam cu vreo 10 ani.
     Poate in perioada 2001-2005 oamenii ar fi fost interesati de prize 230V+mufa telefon+mufa UTP+coaxial.
     Nu stiu daca ai observat dar in ultima vreme oamenii nu mai au telefon fix iar internetul e WIFI. Cablu coaxial ?:LOL

#5
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Nu rade xspoate. Receiverul satelit e inca pe coaxial.

#6
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

 ct13mey, on 28 iulie 2015 - 20:22, said:

Arata foarte bine,compacte dar daca ai de alimentat un consumator aflat in loc opus amplasarii modulului ce faci,intinzi prelungitoare prin camera?
Mi-am pus doze de priza pe fiecare perete din casa, pe unii pereti chiar doua. (cu exceptia baii)
Avantajul modularelor este ca poti sa combini priza simpla, priza schuko, priza net/catv - cum vrei tu.
De exemplu pt blat la bucatarie am pus doua doze de cate 6 module in care intra 12 prize simple sau 6 prize schuko. Eu le-am combinat si am pus 4 schuko si 4 simple.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Priza TV taie destul de mult din semnal... s-ar putea sa fie probleme.
Ca aspect e chiar foarte ok. Se folosesc de ceva ani buni.

Edited by Sef-chenko, 28 July 2015 - 21:26.


#8
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Cati decibeli?
http://www.gewiss.co...3903800000.html

Edited by Bolund, 28 July 2015 - 21:33.


#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 cspot, on 28 iulie 2015 - 21:00, said:

Nu stiu daca ai observat dar in ultima vreme oamenii nu mai au telefon fix iar internetul e WIFI. Cablu coaxial ?:LOL
lasa, ca tu esti in urma cu doua secole. aproape trei, chiar.

telefoane fixe sunt cu gramada si o sa mai tot fie ceva vreme, internetul nu inseamna doar WiFi, iar de coaxial...ce sa mai zic?
cablul tv ala "normal", antenele de satelit, chiar si FM-ul in unele zone (ma rog, aici discutia e lunga), pe ce mortii lor crezi ca
circula? pe 4G? ca n-or sta toti acu' sa se chinuie uitandu-se online, la o calitate de-ti vine sa urli. in fine, nu se putea tu sa taci.

nu mai zic nimic de internetul de la UPC. te aia in el de UTP si de WiFi daca n-ai coaxial in care sa infigi modem-ul.

habar n-ai...oamenii nu mai folosesc nici macar prize. avem curent prin oaierles. trifazatu' vine chiar telepatic.

LOL, na.

Edited by dygey, 28 July 2015 - 23:14.


#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,070
  • Înscris: 02.12.2007
Uau. Posted Image

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru cine face de la zero, da.
Nu ma apuc eu sa imi deranjez vecinii   :D

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

 cspot, on 28 iulie 2015 - 21:00, said:

Nu stiu daca ai observat dar in ultima vreme oamenii nu mai au telefon fix iar internetul e WIFI. Cablu coaxial ?:LOL
Internetul o fi Wi-fi, dar nu vine asa de la operator ... din cablul coaxial merge semnal in modem/router wi-fi (la UPC de exemplu).

PS: la noi in familie toata lumea are telefon fix, nu neaparat Romtelecom/Telekom. Si chiar folosim telefonia fixa zilnic.

#13
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014
Felicitări, eu am mers pe VIMAR IDEA si domotica de la Comelit.

#14
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Sef-chenko, on 28 iulie 2015 - 21:25, said:

Priza TV taie destul de mult din semnal... s-ar putea sa fie probleme.
Ca aspect e chiar foarte ok. Se folosesc de ceva ani buni.
Am si eu priza TV la receiver-ul "dolce" si vad ca-mi functioneaza foarte bine adica pierderile sunt nesemnificative. Cum ai observat ca taie din semnal?

#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
@Sunny_Days
Aparatajul modular de la Gewiss este foarte bun si arata frumos. Si eu mi-am refacut in urma cu 2 ani toata instalatia locuintei tot cu Gewiss, dar eu am optat pentru executie aparenta intrucat am spart destule slituri in pereti la altii si-am avut oroare de asa ceva in apartamentul meu.
Sa fiti convins ca ati facut o alegere buna si sa nu bagati in seama toate creierele odihnite care va spun ca aparatajul modular nu mai este de actualitate sau ca o sa aveti probleme daca aprindeti un bec cu mana umeda pe comutatorul de langa priza.

 GeorgeTrisina, on 29 iulie 2015 - 06:21, said:


Am si eu priza TV la receiver-ul "dolce" si vad ca-mi functioneaza foarte bine adica pierderile sunt nesemnificative. Cum ai observat ca taie din semnal?
Probabil n-a stiut ce sa cumpere si-a luat priza cu atenuare. Si eu am 2 prize TV, una pentru semnal TV si alta pentru internet (ca sa afle si unii de pe-aici ca internetul Wi-fi vine la router prin cablu coaxial), dar sunt cu atenuare 0 dB si nu taie nimic din semnal.

#16
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Daca tot spargi peretii evita sa tragi/pui firele de semnal net/catv pe langa cele de 230v!

Edited by pustiu_22, 29 July 2015 - 10:16.


#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 pustiu_22, on 29 iulie 2015 - 10:16, said:

Daca tot spargi peretii evita sa tragi/pui firele de semnal net/catv pe langa cele de 230v!
Cablurile de semnal trebuie pozate la min. 25cm distanta de traseele de 230V pt trsee paralele mai lungi de 1m, iar pentru intersectii sau apropieri pe distante scurte nu e nici o problema.

#18
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

 Sef-chenko, on 28 iulie 2015 - 21:25, said:

Priza TV taie destul de mult din semnal... s-ar putea sa fie problem.
Conteaza mult si ce cablu folosesti pe traseu. Eu am luat de la Hornbach cabluri tv si de net ecranate, made in Germany si sunt foarte "sanatoase".
Au costat aprox 90 lei fiecare, rola de 50m.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate