Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
z2g

z2g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.07.2015
Imaginile sunt reprezentative nu s-a intamplat in zona aceasta.
Am reprezentat masinile cu niste patrate.

[ http://i60.tinypic.com/35bwf93.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am semnalizat ca fac stanga, m-am asigurat (era totul liber), cand am calcat linia discontinua soferul din spatele meu a intrat in mine, lovindu-ma lateral si continuandusi traseul inca vreo 50 metri dupa o casa. (Cand am coborat din masina nici nu stiam cine m-a lovit, sau macar cine era la volan.) Erau 3 persoane (2 barbati si o femeie), femeia a disparut la un timp din acel loc. ??

[ http://i59.tinypic.com/2m281ux.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Domni politisti din Arges au constatat ca eu sunt vinovat, deoarece daca ma lovea din spate era vina lui insa m-a lovit lateral deci e vina mea. Intrebarea mea fiind (ce s***** cauta pe contrasens? sa nu mai zic de viteza.). .... dupa 12 ore de stat in sectie am iesit plin de vanatai si zgarieturi de la accident, cu bani dati la constatari si fara permis.


Ce parere aveti? Ce asi putea face sa mi se faca dreptate?

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Martorii ce zic ?
Camere video de la vreo firma,ceva,din zona ?

#3
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,680
  • Înscris: 30.01.2006
Din pacate, daca te deplasai esti de vina. Asa e legislatia, nu e corecta, dar asa e. Trebuie sa te asiguri din toate partile. Ala a ramas cu permisul in buzunar? Macar fa valuri sa il salte si lui. Pana la urma el e marele excroc, tu esti victima sistemului doar.

#4
z2g

z2g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.07.2015
Martori 0 , iar camere erau pe ambele parti insa nici una nu a reusit sa filmeze pana in strada deoarece era seara si nu se vede.

@test_driver Cel/cea ce m-a lovit (nu stiu cine a fost la volan) desigur ca nu i-au facut nimic, a dat declaratie si a plecat cu asigurarea mea.

#5
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Alex, si cu ce-l incalzeste ca-i ia aluia permisul?
Cum a zis si colegul mai inainte, incearca sa cauti (daca exista) camere de supraveghere.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Politistul s-ar putea sa aiba dreptate. Daca te-a lovit lateral, inseamna fie ca tu nu erai pe banda de la axul drumului, fie alalalt circula pe contrasens, trecand de linia dubla continua. Care-i versiunea corecta n-avem cum ghici, dar ar trebui sa existe urme la locul accidentului.

#7
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,680
  • Înscris: 30.01.2006
Claz, esti chiar tu? Salut!!

Pai mie mi se pare ca genul asta de fapte trebuiesc pedepsite, sa stie data viitoare ca mersul pe contrasens se pedepseste. Legal totuai initiatorul ooarta vina accidentului. Totusi nu e corect sa fie doar unul pedepsit cand amandoi au gresit. Desi personal mi se pare mai mare greseala "victimei"

Edited by test_driver, 28 July 2015 - 18:47.


#8
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007
vezi ca ai diferenta intre foto 1 si 2 referitor la pozitia ta, adica daca daca tu erai pozitionat imediat unde se termina linia continua el este de vina, daca avea spatiu de manevra intre tine si linia continua , din pacate esti de vina.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,259
  • Înscris: 01.12.2001
Erai pe banda 1 sau 2 cand ai inceput manevra de viraj?

#10
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca te aflai pe banda 2,ala e de vina.cel din spate nu poate sa te depaseasca decat prin dreapta,caci e linie continua.unde anume e zona de contact intre masini?daca e aripa spate stanga a masinii tale,n-au nicio logica domnii politisti.numai sa fie exact cum sustii tu,ca daca erai pe banda 1 atunci se schimba situatia(am mai vazut cazuri din astea,sa vireze stanga de pe banda 1!).

ssunt curios ce explicatie dau domnii politisti in cazul in care erai pe banda 2.aia cu asigurarea nu tine,caci e linie continua!

Edited by sanderoalex, 28 July 2015 - 19:29.


#11
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,680
  • Înscris: 30.01.2006
De ce va place viua sa rastalmaciti? Omu a desenat ca era pe banda 2. Pe banda 1 e cu totul alta poveste.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca iti permiti cauta un avocat si deschide proces!Poti sau erai singur si fara de martori?

Ceva totusi nu se leaga!Cum a mai continuat drumul cel ce te-a lovit.Nu ati ramas pe loc?Ce masini au fost implicate?Tu nu ai fost impins spre banda 1 din lovitura?Ala trebuia sa ricoseze undeva pe contrasens.

Edited by arab, 28 July 2015 - 19:46.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca e sigur cum sustii tu clar ala e de vina.
Reprodu exact ce ti-a scris ala in procesul verbal.Eu totusi am mari dubii ca s-a intamplat cum sustii pentru ca in cazul de fata legea e destul de clara  si  ar fi un abuz mult prea mare in fata  legii din partea gaborilor si nu si-ar fi permis asta fara nici o acoperire.

Edited by geo123, 28 July 2015 - 19:40.


#14
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 test_driver, on 28 iulie 2015 - 19:30, said:

De ce va place viua sa rastalmaciti? Omu a desenat ca era pe banda 2. Pe banda 1 e cu totul alta poveste.

Cred ca a desenat unde era cand a intrat ala in el. Or, in pozitia aia, nu prea avea cum sa fie perpendicular cu axul drumului, sa-l loveasca ala din lateral, decat daca a virat de pe banda 1 si a "taiat" banda 2 (daca vira la stanga de pe banda 2, cum era normal, intra pe contrasens si nu-l mai lovea ala pe banda 2 din lateral). Deci a incercat viraj stanga direct de pe banda 1, i-a taiat celuilalt calea si si e vinovat.

#15
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,680
  • Înscris: 30.01.2006
Pai am avut si eu un accide t de genul, prin 2001, eu stateam oe liniile de tramvai sa ma asigur sa fac stanga, si un raximetrist m-a lovit in lateral in partea din fata, asta venind din spate, iar eu nu eram nici pe departe perpebdicular cu drumul, eram putin la stanga, sa zic 30 de grade, si stateam asa de ceva timp. Ma gandesc ca si el a patit tot ceva de genul.

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 Mr_Who, on 28 iulie 2015 - 19:40, said:


Cred ca a desenat unde era cand a intrat ala in el. Or, in pozitia aia, nu prea avea cum sa fie perpendicular cu axul drumului, sa-l loveasca ala din lateral, decat daca a virat de pe banda 1 si a "taiat" banda 2 (daca vira la stanga de pe banda 2, cum era normal, intra pe contrasens si nu-l mai lovea ala pe banda 2 din lateral). Deci a incercat viraj stanga direct de pe banda 1, i-a taiat celuilalt calea si si e vinovat.

La varinta ca ala din spate la vazut tarziu si a incercat sa-l evite prin stanga(intrand pe contrasens ca oricum era liber contrasensul daca el a inceput virajul la stanga)nu te-ai gandit?Este posibil ca in acel moment banda din dreapta sa fi fost  ocupata si daca l-a vazut tarziu a incercat sa-l evite prin stanga.
Este foarte posibil si ca initiatorul sa nu fi semnalizat din timp sau deloc + ceva frana brusca si impreuna cu ceva neatentie din partea celui din spate(care probabil avea si ceva viteza/incarcatura) a rezultat reteta ideala.
Faptul ca te-a vazut oprit in ultima clipa  spune ca ceva s-a intamplat.

#17
z2g

z2g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.07.2015
Eram pe banda 2 de ceva timp.
El avea viteza. In loc sa mearga pe prima banda a intrat putin pe contrasens si m-a izbit din lateral (usa soferului), m-a impins inapoi pe banda 2...


@arab Era prietena mea in dreapta
@johny 69 Intrarea este mult mai mica decat cea din poze, si eram pozitionat aproape imediat unde se termina linia continua. (e facuta pe masura unei masini, nici nu stiu cum sa explic)

@test_driver exact cum ai zis tu, eram putin la stanga undeva pe la 50 grade. Insa eu nu stateam pe loc.

Edited by z2g, 28 July 2015 - 20:11.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,259
  • Înscris: 01.12.2001
Ala a avut viteza, te-a vazut tarziu si a tras si el stanga de volan si a intrat in tine.
Ce scrie totusi in PV?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate