Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Monitor - buget 1000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare forum, doresc sa achizitionez un monitor fullHD de 27-30 inch ce va fi folosit 3 zile pe saptamana, nu va fi folosit pentru jocuri, doar pentru dimenisiunile mari pentru lucru. Nu am preferinta de producator cu toate ca as avea o oarecare afinitate catre panourile LG.

Buget: maxim 1000 ron.

Edited by mariusblk, 28 July 2015 - 18:09.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
va fi folosit la ce?

#3
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
S-a editat, pentru office si spatiu de lucru cat mai mare pentru multi tasking. Nu am posibilitatea de a adauga un al doilea monitor, deci nu e o solutie pentru mine.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Strict in bugetul de max.1000 de lei,diagonala de 27"

http://www.pcgarage....l-tip-panel-va/

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Personal, as merge pe asa ceva:
http://www.pcgarage....inch-5ms-black/

IPS de 27" cu mouse cadou.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
*bad post Posted Image

Edited by tom_1133, 28 July 2015 - 18:31.


#7
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Un monitor de 27" cu rezoluție fullHD va afisa fonturile mici cam nasol, din apropiere, sub 50cm (aproximativ) se va vedea puțin ciudat, vorbesc din văzute, iar ca spațiu de lucru nu conteaza mărimea diagonalei ci rezoluția. Mie mi se pare că un fullHD merge me maxim o diagonală de 24", așa am eu și e excelent. Pe un monitor de 24" sau 30" cu aceeși rezoluție vei avea același spațiu de lucru.

#8
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007

View Postfreekidro, on 28 iulie 2015 - 22:51, said:

Un monitor de 27" cu rezoluție fullHD va afisa fonturile mici cam nasol, din apropiere, sub 50cm (aproximativ) se va vedea puțin ciudat, vorbesc din văzute, iar ca spațiu de lucru nu conteaza mărimea diagonalei ci rezoluția. Mie mi se pare că un fullHD merge me maxim o diagonală de 24", așa am eu și e excelent. Pe un monitor de 24" sau 30" cu aceeși rezoluție vei avea același spațiu de lucru.

Stiu exact ce spui, dar in conditiile in care va fi folosit e mai bine sa se vada mai mare :)

#9
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Eu ţi-as recomanda în 1000 lei (sau puţin peste):
LG 27MP37VQ-B 27 inch 5ms black 950 lei sau BenQ GW2760HM 27 inch 4 ms GTG black 1080

Am un LG IPS, nu acest model dar în aceeaşi categorie de preţ, Se vede bine dar are un IPS glowing destul de pronunţat, adică daca te uiţi dintr-o parte se vede o strălucire violetă, pentru mine deranjantă.
La acest Benq am fratele mai mic de 24". Se vede foarte bine dar daca schimbi unghiul de vizualizare, dacă nu mai eşti perpendicular pe el, se schimbă unpic de tot contrastul, normal fiindcă este un VA.

La luminozitate şi contrast stă mai bine BenQ. Amândouă nu au acel flicker, adică la multe monitoare se poate observa cum pâlpâie imaginea.
Dacă alegi altceva fereşte-te de monitoare care au display TN, chiar dacă sunt mai ieftine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate