Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Usb over ethernet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Salut , as dori sa conectez cateva divice-uri pe usb prin retea pe o masina virtuala de pe un server din alta locatie (deci cu soft de acces) si am gasit doar asa ceva http://www.go4it.ro/...nraiti-2495183/ ...
Ma puteti ajuta cu ceva informatii sau produse la un pret convenabil ? cel de mai sus e destul de scump ...
In principiu ma intereseaza ce trebuie facut , la ce sa am grija ... si device-ul in sine .
Va multumesc

Edited by GabaGN, 28 July 2015 - 16:25.


#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu cred ca merge.
Oricum , ala din link e doar un hub usb. Nu are legatura cu ethernet-ul , daca la asta te refereai .Sa accesezi device-urile prin ethernet.
Nu ai specificat la ce distanta de masina virtuala vor fi device-urile usb.

#3
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Cateva camere distanta ~15 m linie dreapta dar e pe nivele diferite... Ideea e ca comunicarea sa se faca prin ethernet .
Apropo de  link are descrierea asa "Prezintă un port ethernet RJ-45, cinci USB-uri... " Deci e cu lan .
Legat de solutie ... Se poate , se foloseste , destul de rar ce e drept .. am avut ocazia sa vad asa ceva in functiune ... de aceea mi s-a parut utila ideea .

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu vad utilitatea unor dispozitive conectate la distanta prin USB over IP - fie le conectezi pe statia de lucru, fie cauti direct LAN/IP-Enabled(suntem in 2015!), fie le conectezi fizic in server.
Altfel, iti dai singur cu o tesla'n ceva incercand solutii care nu sunt raspandite...

Ce dispozitive ar fi de necesita strict USB ca mod de conectare?

#5
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Problema este in felul urmator ... sunt in general stick-uri de memorie , cu  care vin persoane diferite , si trebuie prezentate in acea masina virtuala ... nu imi ziceti de laptop sau statie ca nu au resursele hardware sa duca "prezentarile " .

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
"dar nu uita de un lucru esenţial: totul se face în tandem cu un router, la care se conectează Hub-ul Belkin"
Ceea ce presupune ca respectivul router sa contina si driverele pentru device-urile pe care le conectezi la el . Altvel nu le recunoaste si nu va merge nimic.
N-am zis ca nu functioneaza din principiu , nu functioneaza cu datele descrise de tine ! Usb-ul are protocol de comunicatie diferit de ethernet .
In automatizari industriale e folosit destul de des ,sistemul asta de transport date , dar acolo toti senzorii usb , si alte device-uri sunt standardizate intr-un fel .

#7
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Am inteles partea asta... dar e vorba de device-uri generice... usb storage  in 99 % din cazuri , ce le are orice amarat de router cu linux... intrebarea e , nu stiti nici o chinezarie ieftina sa faca treaba asta ? :) si daca ar avea si alimentare prin POE ar fi perfect :)

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
singura solutie sunt folosirea de prelungitoare usb active.

#9
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
off topic, daca te intereseaza am eu un hub de ala care il tin degeaba, fami o oferta pe privat daca se poate pana maine 18/08/2015 ca sa stiu daca il iau cu mine in ro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate