Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Sfat achizitie PC SH (preferabil (U)SFF)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
va salut!

apelez din nou la cunostintele voastre, de data asta pentru mine.

batranul meu HP-550 are cam 6 ani si da semne de oboseala, asa ca ar cam trebui sa-l scot la pensie.
core2duo de 1,6GHz, 2GB RAM, oboseala la HDD...cred ca-i cam ajunge. brave soldier here, de pe el
postez.

ce caut? in primul rand, un PC. daca peste niste ani oboseste, sa nu ma doara capu' la schimbatul de
componente sau adaugarea unora noi. pe cat posibil, nu doresc o ditamai unitatea, de-astea "clasice".
ceva cat mai micut, ca nu prea am unde-o inghesui. pun o poza-doua mai jos, ca sa va faceti o idee
asa despre ce si cum. nu le am cu denumirile, nu dati cu pietre.

acum, s-o luam pe rand:

1. La ce va fi folosit PC-ul  -  net (am naravu' sa tin si 10 tab-uri deschise, asa ca sa-l nu prind ca gafaie),
youtube, niscaiva filme online, joculete light (gen hidden objects) pentru nevasta-mea si cam atat. poate
si un NFS, daca sunt in toane bune. e singurul la care "ma pricep", ca in rest ma bate si solitaire-ul.

2. Bugetul maxim  -  n-am o suma anume in minte, da' avand in vedere ca e desktop si SH, nu as da mai
mult de 600-700 de lei pe unitate. daca e in jur de 4-500, cu atat mai bine, mai multi bani pentru vreo placa
video low profile pentru el. daca iau unitatea gata asamblata de la vreun magazin online, ii pun si-un W7
refurbished, ca sa nu stau sa imi dau palme cu vreun linux. plus ca upgrade la W10, alea-alea, stiti voi.

3. Rezolutia si diagonala monitorului  -  n-am. asa ca puteti si aici sa-mi dati un sfat. tot SH o sa fie si ala.

4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem  -  eventual mouse-ul wireless si WiFi-ul pe USB.


daca vreti sa va pun o lista cu site-uri pe unde-am umblat, cautand o unitate SH "de-a gata", se face. in
principiu, la procesoare mai stiu cam cum sta treaba, in rest... si decat sa-mi prind urechile, mai bine las
pe cine stie cu ce se mananca.

dupa ce-l pun la cale pe-asta, trecem si la un laptop, mai mult ca sigur tot SH o sa fie si ala. am ajuns la
concluzia ca doar "pentru ca e nou" nu merita sa dau 5-700 de lei degeaba, pentru placerea de a-l vedea
scos dintr-o cutie. mai bine de banii astia, ceva performanta in plus. oricum, vin si astea cu garantie, nu e
ca si cum l-as lua de pe okazii si apoi nu l-as mai prinde p-ala care mi l-a vandut.

pentru poze, link-urile de mai jos (n-a mers sa le descarc)...

http://www.it-sh.ro/...-2ghz1gb80gb-2/
http://www.it-sh.ro/...o-e4600-2-4ghz/

Edited by dygey, 28 July 2015 - 14:08.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
am deschis numai primul link si m-am speriat ce vrei sa cumperi...
auzi, din fostul calculator nu-ti mana nimic, stiu eu, carcasa si sursa?

Edited by slai, 28 July 2015 - 14:12.


#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai ideea e cam asa:

1. un SH SFF nu gasesti ieftin si mult mai bun ca al tau. pe la 500-600 lei gasesti tot core2duo sau quad, care inca mai sunt decente acum, dar in 2-3 ani nu prea vor mai face fata

2. concluzia ta ca dai x lei in plus doar pt ca e nou e proasta. dai banii aia pe TEHNOLOGII NOI, care alea fac diferenta la "cum merge pc-ul" si sa te tina mai multicel de 2 ani.

asadar, sfatul meu ar fi sa te reorientezi putin si sa iei un pc nou, facut din bucati, care va fi mult mai ok. numa ca te va costa ~1000 lei.

@slai - nush cum sa zic, dar HP 550 pare a fi laptop.

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@slai: stai linistit, ca nici prin cap nu-mi trece sa iau ceva mai jos de core2duo/quad.
din ala vechi, dupa cum zicea si @shmu...cred ca-mi ramane doar amintirea. pun o
poza cu el mai jos.

Attached Files


Edited by dygey, 28 July 2015 - 14:17.


#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
asadar.. ce vrei?
esti sigur ca vrei un procesor vechi de 8 ani?

in 1000 lei iti iei procesor Haswell si 4gb ddr3, 1tb hdd NOU nout si nu cine stie ce hdd obosit la o corporatie unde a fost folosit posibil non-stop.

PS: procesorul din wishlist nu mai e in stoc. il ai pe asta

daca totusi te incapatanezi la SH, ia ASTA si schimba-i hdd-ul cu ssd-ul asta, instalezi 8.1 si o sa-ti mearga bine vre-o 2 ani.

configuratia cu componente noi am facut-o pentru mama mea (are ssd in loc de hdd) si 8.1 merge perfect pt browsing si alte cele, iar cea cu 8400 o are fratele meu (cu 2gb ddr2 si SSD) si la fel ii merge f bine 8.1, dar nu la fel de bine ca pe haswell.

Edited by shmu, 28 July 2015 - 14:23.


#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postshmu, on 28 iulie 2015 - 14:22, said:

voi cititi inainte sa postati? are un LAPTOP
Din text nu reiesea ca are laptop si postarile ulterioare le-am vazut dupa refresh.
1000 de lei cu totul, dar as sugera ssd, daca grijile principale sunt net/filme online.

Edited by vimann, 28 July 2015 - 14:29.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postvimann, on 28 iulie 2015 - 14:20, said:

Pastreaza sursa, carcasa si hdd-ul vechi.
voi cititi inainte sa postati? are un LAPTOP

in plus, HDD-ul e cam prima componenta pe care o schimbi la un pc sa-l faci sa mearga mai bine.
in caz ca nu stiati, in momentul de fata (2015 sa zicem) HDD_ul e cea mai lenta componenta dintr-un pc si de obicei el e veriga slaba din cauza caruia pc-ul merge greu.
de ce crezi ca au inventat SSD-ul si daca iti pui SSD totul merge mai rapid?

Edited by shmu, 28 July 2015 - 14:27.


#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@shmu: chiar nu suna rau ce zici tu acolo. stiam eu de ce e mai bine sa intrebi decat s-o comiti.Posted Image
ai idee cat de mare e carcasa aia? macara asa, aproximativ, ca n-am vazut dimensiunile.

@vimann: componentele alea arata bine. carcasa si sursa insa, n-am.


din cate inteleg, sa-mi iasa din cap SFF-ul. n-ar fi mare bai.Posted Image

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
carcasa aia e o carcasa normala.
dar, daca imi dai un buget pentru componente noi, putem face o carcasa miniAtx care se apropie de SFF.

PS: ai obiceiul de a descarca de pe torente sau chestii de genu? ca daca nu ai nevoie de stocare punem direct SSD si va merge f bine.

Edited by shmu, 28 July 2015 - 14:29.


#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postshmu, on 28 iulie 2015 - 14:22, said:

daca iti pui SSD totul merge mai rapid?
crezi ca asta micu' ar merita un SSD? ma plictisesc asteptand aprox. 20 de secunde pana
mi se deschide chrome-ul sau mozilla.

buget...1000-1200 de lei. mai trebuie si monitor, plus ca n-o sa "stau numai in asta", trebuie
sa mai apara in dotare si un laptop.

legat de torrente, da, mai am naravul. oricum, langa SSD-ul ala cred ca merge trantit si un HDD.
cred ca m-as descurca chiar si fara HDD, nu descarc mult. vreun film, cine stie cand...

#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postshmu, on 28 iulie 2015 - 14:22, said:

de ce crezi ca au inventat SSD-ul si daca iti pui SSD totul merge mai rapid?
Am zis sa pastreze vechiu(si inexistentul) hdd strict pentru ceva spatiu de stocare, configuratia mea includea un ssd.

Mai ieftin de atat nu iese. Carcasa e scurta.

[ https://i.imgur.com/c8ryREx.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
ak37eu

ak37eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.06.2008
ai pm.

#13
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
ACER VERITON M2110G 690 lei:
http://www.pchouse.r...4-3-40-ghz.html
Sau FUJITSU-SIEMENS P700 688 lei:
http://www.pchouse.r...ows-7-home.html

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
hmm... ok...
uite ce a iesit
ai carcasa minitower cu usb 3.0 si sursa inclusa
placa de baza cu header usb 3.0 sa-l poti conecta pe ala de pe carcasa
procesor si memorie suficiente pentru activitati gen browsing si multimedia pentru cativa ani
ssd sa mearga totul bine

pe langa asta mai transtesti un monitor SH bun, sau daca nu te intereseaza o rezolutie prea mare, ai asta

View Postak37eu, on 28 iulie 2015 - 14:41, said:

ai pm.
fara PM-uri. mai citeste odata regulamentul.
daca initiatorul a facut topic public, raspundeti AICI.

Edited by shmu, 28 July 2015 - 14:50.


#15
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Acum juma de an am gasit la interlnk un Lenovo M81 cu un CPU G630 si 4GB RAM DDR3, hdd ? la 520 lei. Isi merita banii... acum vad ca nu mai au :\ .
oricum.. ceva mic si pe la 550

#16
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postvimann, on 28 iulie 2015 - 14:38, said:

Am zis sa pastreze vechiu(si inexistentul) hdd strict pentru ceva spatiu de stocare, configuratia mea includea un ssd.

Mai ieftin de atat nu iese. Carcasa e scurta.

[ https://i.imgur.com/c8ryREx.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La consumul respectiv nu e nevoie de pocnitoarea aia de 500W.

#17
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmarius87ism, on 28 iulie 2015 - 16:07, said:

La consumul respectiv nu e nevoie de pocnitoarea aia de 500W.
Bine punctat, dupa comentariul tau am realizat ca la altex au si (foarte putine)carcase cu sursa, deci mai reducem din pret.
[ https://i.imgur.com/tawVlRY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul mai mic fata de configuratia lui shmu inseamna lipsa unui usb 3.0 frontal si procesorul care e neglijabil mai slab.

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
vimann - omul are buget de 1000-1200 si tu ii pui o configuratie de 900 taind de la placa de baza si procesor ca sa ce?
sa pui si tu o configuratie de la altex?

placa de baza mai are lipsa si hdmi - daca vrea sa vada un film pe teveu ce face? sta cu adaptoare dvi + jack la hdmi si nici atunci nu stii daca merg ok?
iar procesorul ala acum e detsul de neglijabil... dar in cativa ani se simte. si dupa cum spune initiatorul ca pastreaza cate un pc 5-6 ani (vezi laptopul) atunci se simte. pun pariu ca daca avea un core2duo ceva mai capabil ii putea pune inca 2gb ram si un ssd si il facea sa zboare... dar cu 1,6Ghz nu prea poti.

Edited by shmu, 28 July 2015 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate