Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Arduino si Attiny85 433mhz transmitter problema

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
georgegs

georgegs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2010
Salut,

Am o problema si eu cu acest mic proiect la care lucrez. Ceea ce incerc sa fac este sa trimit datele de la 3 senzori, prin RF (433 mhz) catre un Arduino(Leonardo) pentru interpretare, calculare si afisare.

Am testat acest modul RF 433 mhz cu biblioteca VirtualWire intre 2 Arduino Leonardo.
Totul merge excelent intre cele 2 placute, datele se trimit rapid in timp real, chiar si de la 20 - 30m.

Problema mea a aparut cand am incercat sa portez codul de "Transmitter" pe un Attiny85.
Am luat la mana toate forumurile si toate tutorialele disponibile din google, si din aceasta cauza ma aflu aici cu aceast post.
Am pus bootloader-ul de 8mhz pe attiny, se scrie perfect...insa Leonardo care este in modul de "Receptie" nu afiseaza, sau macar sa "blink" led-ul, care sa-mi specifice ca a fost primita ceva informatie.

Am conectat un LED (pentru a testa) in loc de modul de transmitere, si spre surprinderea mea acesta a inceput sa "semnaleze" ca trimite ceva semnale...

Am incercat sa folosesc alta biblioteca si anume "Manchester Radio Library" insa....la fel... "Same Results" nu afiseaza nimic...
Care sa fie problema? Transmiterea eronata? Citirea nu se efectueaza cum trebuie?

Eu mi-am epuizat ideile mele, si cele de pe google...

Cu stima,
George Sorin.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Acel "Transmitter", initial ce microcontroler avea ? Vezi ca daca nu ai aclasi MC, nu se pupa firmware-ul de la un MC la alt tip de MC. Codul e una, hex-ul sau ce mai bagi tu acolo e in cod masina...si e alta ciorba.

Edited by tehnics, 29 July 2015 - 11:02.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgeorgegs, on 28 iulie 2015 - 13:56, said:


Am testat acest modul RF 433 mhz cu biblioteca VirtualWire intre 2 Arduino Leonardo.
Totul merge excelent intre cele 2 placute, datele se trimit rapid in timp real, chiar si de la 20 - 30m.

Problema mea a aparut cand am incercat sa portez codul de "Transmitter" pe un Attiny85.
Am luat la mana toate forumurile si toate tutorialele disponibile din google, si din aceasta cauza ma aflu aici cu aceast post.
Am pus bootloader-ul de 8mhz pe attiny, se scrie perfect...insa Leonardo care este in modul de "Receptie" nu afiseaza, sau macar sa "blink" led-ul, care sa-mi specifice ca a fost primita ceva informatie.


      Nu am inteles ce vrei sa spui prin faptul ca ai incercat "sa portezi codul". Arduino e una si Attiny e alta, fiind  doua procesoare diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate