Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

autorizatie de reparatie masina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Buna ziua,

In urma unui accident minor, in care eu am lovit o masina in spate, iar altul la randul lui, din spatele meu, m-a lovit ulterior pe mine, politia a intocmit o autorizatie de reparatie, in care a consemnat toate defectele masinii mele, atat din fata cat si din spate.
Acum, eu fata trebuie sa mi-o repar pe banii mei, insa cei de la reprezentanta mi-au luat acea autorizatie de reparatie in original, spunand ca ramane la ei. Spatele trebuie sa-l repar pe asigurarea celui care m-a lovit din spate. Numai ca, aia de la reprezentanta mi-au retinut autorizatia aia de reparatie, si nu mai am alta, pentru a merge cu ea la firma de asigurari, pentru a deschide dosarul de daune.
Cum se procedeaza in cazul de fata? Au procedat bine cei de la reprezentanta prin faptul ca au retinut autorizatia in original, pentru a-mi repara fata? Spatele cum il mai repara acum? Ca mi-au spus ca pentru spate, aveam nevoie de alta autorizatie, fiind vorba de "2 evenimente distincte".
Eu stiam ca, conform normelor metodologice in vigoare, pe o autorizatie de reparatie se consemneaza toate defectele vehiculului, si serveste atat pentru reparatia fetei, cat si a spatelui, originalul ramanand la mine. Aia nu aveau decat sa isi faca o copie, daca voiau...

Multumesc.

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 Talkabout, on 28 iulie 2015 - 13:54, said:

Aia nu aveau decat sa isi faca o copie, daca voiau...

Asta trebuia sa le spui lor, nu noua.

#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pai asta mi-a zis mie un agent, astazi. O sa le zic si lor, dar tipul ala se incapataneaza ca nu, trebuiau 2 autorizatii... una pentru fata si una pentru spate.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai pe autorizatia aia nu scrie pagubele constatate? Adica pe una singura sa figureze si fata si spatele?

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pai ba da, pe aia sunt cosemnate atat pagubele din fata (bara + ce mai e), cat si cele din spate (bara / senzor de parcare).
Nu e normal sa iti repare si fata si spatele, cu aceeasi autorizatie? (desigur, spatele pe RCA-ul celui care m-a lovit din spate)

Edited by Talkabout, 28 July 2015 - 14:12.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asugurătorul nu are nevoie de autorizatia de reparaţie în original, aia rămânând la serviceul care face reparaţia. Pentru tine este chiar foarte bine întrucât asigurătorul nu mai face mutre cu dusul maşinii la serviceul de la care agentul primeşte parandărătul.

#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Da, si fata si spatele se repara in acelasi loc. La reprezentanta

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 Talkabout, on 28 iulie 2015 - 13:54, said:


Cum se procedeaza in cazul de fata?
Aia nu aveau decat sa isi faca o copie, daca voiau...

Multumesc.

Ce te retine sa mergi la reprezentanta si sa ceri inapoi aceea autorizatie de reparare?Daca nu vor sa ti-o dea,le explici ca nu mai doresti sa repari la ei si la revedere.
Esti obligat sa repari acolo?
Daca da,de ce nu faci si fata tot la ei?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ai nimerit un asigurator prost, euroins sau astra, probabil.
ii doare pe aia in fund de adeverinta ta, pur si simplu iti cauta motive sa te fugareasca dupa cai verzi pe pereti.

tu esti acum ca iepurasul, ai basca, de ce ai basca, nu ai, o incasezi iar, ca de ce nu ai.

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca asiguratorul nu agreeaza un anume service nu accepta preturile lor de servicii , sau nu au contract cu serviceul respectiv e cam dificil.Cred ca unu din 2 tre sa se multumeasca cu o copie a adeverintei de reparatie la dosar.In esenta asiguratorul oricum trebuie sa faca o constatare dar evident ca pe baza adeverintei.Mi se pare ca la intelegere amiabila nici nu cere adeverinta de la politie .Legea permite daca nu sunt victime , te-ai cam grabit la politie .Trebuia mers intai la asiguratori fiecare in parte si era simplu.Pe alta parte nu te incadrezi  in " toate defectele " pt ca acolo sunt 2 accidente , nu unul.Tu ai facut unu ca l-ai "pupat" pe ala  , ala din spate te-a "pupat" pe tine.Este f clar.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 unucelalalt, on 28 iulie 2015 - 15:30, said:

Daca asiguratorul nu agreeaza un anume service nu accepta preturile lor de servicii , sau nu au contract cu serviceul respectiv e cam dificil.

Conform legii,cele spuse de tine sunt total interzise.Nu exista service agreat.
Toate service-urile autorizate RAR pot sa faca orice fel de reparatii pe care mai apoi asiguratorul este ogligat prin lege sa le plateasca.
Nu exista contract intre un service si un asigurator.

De asemenea,asiguratorul nu poate conditiona fabricantul sau calitatea unei piese etc.

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 adisz, on 28 iulie 2015 - 15:48, said:


Conform legii,cele spuse de tine sunt total interzise.Nu exista service agreat.
Toate service-urile autorizate RAR pot sa faca orice fel de reparatii pe care mai apoi asiguratorul este ogligat prin lege sa le plateasca.
Nu exista contract intre un service si un asigurator.

De asemenea,asiguratorul nu poate conditiona fabricantul sau calitatea unei piese etc.
Eu sunt perfect de acord.Legea insa e una si practica e alta.Contracte exista.Eu am gestionat un depozit atelier de parbrize si plata imi era facuta prin ordin de plata de asigurator.Alte servisuri cumparau de la mine parbrize , isi puneau adaos , practicau preturi mai mari de manopera.Eu furnizam parbrizul original ca cel de pus de fabrica pe masina sau mai bun.In atare conditii crezi ca tie iti va face plata asiguratorul la service sau la mine?Eu nu contrazic ce spune nimeni, eu am experienta mea.Contractele nu sunt ilegale.Eu nu iau banii de la client.Astept banii de la asigurator.Daca nu am contract cu el cum am garantia ca imi va plati ?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu exiată asigurător care să nu aibă convenții cu reprezentanțele auto pentru că și-ar reduce semnificativ cota de piață neputând încheia polițe RCA sau casco la mașinile în garanție. În 29 decembrie când am fost prima dată la Astra au încercat să mă trimită la un anumit service cu care aveau înțelegere și printre altele aduce și mașini pentru dezmembrări. Am adus mașina cu platforma și am basculat-o direct în reprezentanță deși mașina avea aproape 15 ani și nu au mai comentat nimic, nici când a trebuit să meargă acolo (în afara orașului) de 2 ori pentru constatare și reconstatare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate