Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme sunet-laptop medion akoya e7220

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
Am si eu o problema cu un laptop medion akoya e7220. Mi l-a dat un prieten ca el si-a luat altul. I-am schimbat display-ul (era spart) si totul este ok, sau cel putin asa credeam eu. Problema este cu placa de sunet, din pacate nu mi-am dat seama pana sa-i schimb display-ul. Am resintalat windowsul si sunetul mergea perfect, cel putin pe partea de notificari ale windows-ului. Cand rulam o melodie pe youtube sau un film..dupa 15 secunde sunetul se oprea si trebuia sa dau restart la windows. Cand se oprea sunetul se oprea si pentru notificarile de windows.

Initial erau instalate driverele luate de la medion  Am rulat aida64 si am observa ca este o placa conexant cx20585, parca. Am cautat driver-ul pe site la producator si l-am instalat. Acum se aude cu intreruperi. Ca si cum as vorbi la telefon cand bate vantul. Merge 10 sec, se intrerupe o sec, merge 10 sec, iar se intrerupe si tot asa.
Am mai tot cautat informatii pe net si lumea zicea ca driverul producatorului este varza (multi au intampinat astfel de probleme) si se rezolva lasand driverele de windows dar ar mai fi probleme si cu un update de windows. M-am chinuit cu stersul din registrii sa revin la vechiul driver dar n-am reusit, si apoi am reinstalat windowsul lasand driverele de windows si tot nu merge sunetul. Se opreste dupa 15 secunde. Daca dau mute si refresh la youtube..merge iarasi 15 sec.

Am vorbit azi cu prietenul respectiv si mi-a zis ca-i facea in ultimul timp si lui asa ceva dar baga castile si nu mai avea probleme. Acu stau si ma gandesc daca-i problema fizica, de hardware, sau e problema de driver. Faptul ca pe casti ii mergea...as zice ca-i de hard, dar faptul ca la drivere se comporta destul de diferit..as putea da vina si pe drivere. Tinand cont de faptul ca dau refresh si o ia..sau dau pe mute si inapoi si o ia

Vreo idee?

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ca să lămureşti problema în mai puţin de o oră ar fi suficient să descarci o versiune de Linix Live, să faci un Stick pe Usb sau un Cd boot-abil şi să vezi dacă problema dispare.
Poţi încerca diferite distribuţii, în caz că nu funcţionează din prima.

Stick-ul sau/şi Cd-ul respectiv merită păstrat, pentru situaţii similare.

Edited by Mos_Ilie, 28 July 2015 - 09:41.


#3
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
Buna ideea, dar nu  prea le am cu linux-ul Posted Image o sa incerc cu fara-piraterie's boot cd. Am un cd d-asta cu care verific memoriile si stiu ca avea windows xp.

LE

e un script care mi-a modificat ce am scris, tare :D

Edited by micutu82, 28 July 2015 - 09:44.


#4
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Buna ideea, dar nu  prea le am cu linux-ul ".
Nici nu se cere să ştii mare lucru.
Instalează singur ( cam ) tot ce găseşte prin calculator, având o bibliotecă destul de bună de driver-e diverse.

Linux-ul este destul de intuitiv în mod fereastră şi dacă faci abstracţie de grafica un pic particulară, poţi considera că e un sistem de operare Windows.

#5
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
Mi-am pus pe un stick "linux mint". Mi-a placut cum suna :). Am verificat cd-ul pe un lenovo. Si am vazut ca are drivere pt. el. Cand ajung acasa o sa incerc si pe laptop-ul medion.

#6
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,796
  • Înscris: 25.07.2004
A luat-o doar pe casti. Deci, pot presupune ca-i placa de sunet stricata, corect?

Edited by micutu82, 28 July 2015 - 17:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate